Polská armáda disponuje flotilou aeromobilních vozidel AERO 4×4

Polská 6. výsadková brigáda má už druhý rok k dispozici flotilu aeromobilních vozidel AERO 4×4 (typové označení KAFAR AERO KHZJ7A) domácí výroby, které slouží k přepravě vojáků, vybavení a zásob při výsadku a také k vlečení nejrůznějších typů dělostřeleckých zbraní.

Jde o modifikované picku-upy Toyota Land Cruiser upravené pro transport a shoz z letadel C-295 CASA, C-130 Hercules, případně z helikoptér.  K vysazení na padácích se používá hliníková platforma PDS „V“ 108 o délce 12 stop (3,6 m). Vzhledem k celkové hmotnosti vozidla a plošiny se pro výsadek používají dva padáky. Vozidlo o prázdné hmotnosti 1 800 kg (maximální přípustná hmotnost je 3 500 kg) pohání přes pětistupňovou manuální převodovku vznětový motor Toyota 1HZ o objemu 4,2 litry a výkonu 96 kW. Maximální rychlost vozidla je 100 km/h.

Polští výsadkáři si AERO 4×4 pochvalují pro jeho lehkou konstrukci – kabina je otevřená, vyrobená z hliníkových profilů.  Kromě toho oceňují řadu konstrukčních zajímavostí, které byly v tomto projektu použity. Například háky usnadňující montáž vozidla na přistávací plošiny nebo dva navijáky. Na vozidlo je možné rovněž namontovat další zařízení, od lehkých kulometů až po granátomety.

Výrobcem AERO 4×4 je konsorcium polských firem KAFAR Bartłomiej Sztukiert, Hibneryt, Auto Podlasie, Auto Special Modlniczka – Sobiesław Zasada, které má do konce roku 2022 dodat polské armádě celkem 55 vozidel a 105 speciálních přívěsů za v přepočtu přibližně 200 milionů Kč.

Přečtěte si také