Počet občanů USA žijících v Česku se vrací k předpandemickým úrovním

Návratu občanů USA do Česka napomáhá ukončení proticovidových opatření, ale třeba i americká akreditace Anglo-American University v Praze. Většímu přílivu cizinců ze „západu“ naopak brání napjatá situace ve východní Evropě kvůli válce na Ukrajině.

Ke konci září evidovalo Ministerstvo vnitra České republiky 9 153 občanů USA s přechodným či trvalým pobytem v Česku. Poprvé od roku 2019 se tak počet Američanů, kteří tu pracují, studují či žijí s rodinou, přehoupl přes 9 tisíc. Občané USA patří k největším mimoevropským migrantům v ČR, a to po tradiční vietnamské komunitě a přistěhovalcích z Mongolska.

Počet občanů USA v ČR začal klesat už v průběhu roku 2019 a od konce roku 2020 do poloviny roku následujícího se pohyboval pod 8 tisíci. Vzestup nastal v druhé polovině roku 2021, kdy se začala uvolňovat proticovidová opatření.

To potvrzuje i Eva Rivera, prorektorka pro institucionální rozvoj na Anglo-American University v Praze, kde je aktuálně zapsáno 264 studentů z USA. Ti tak představují kolem 3 % všech Američanů s přechodným pobytem v ČR podle dat z 30. září 2022.

„Od akademického roku 2021/2022, tedy od loňského září, jsme zaznamenali růst počtu našich amerických studentů přibližně o čtvrtinu, a to ještě nejsou zahrnuta čísla na jarní semestr 2023,“ sdělila Eva Rivera. „Zatímco ustupující pandemie znovu otevřela brány mezinárodnímu cestovnímu ruchu, a tedy i stěhování za studiem, válka, která vypukla v březnu, mnohé na západě opět znejistila. Počty nových studentů nejen z USA, ale například i z Mexika a dalších zemí Latinské Ameriky by letos byly ještě o desítky procent lepší. Přesto máme celkově o 17 % více nových studentů v letošním podzimním semestru oproti minulému.“

Budoucnost vidí Eva Rivera optimisticky: „Letos se nám podařilo prodloužit o dalších osm let prestižní americkou akreditaci WSCUC. Ta akredituje takové renomované vysoké školy, jakými jsou Stanford University, University of California, Berkeley nebo Chapman University, se kterou poskytujeme společný MBA program. Tato akreditace, která je i v rámci celé Evropy ojedinělá, je pro studenty z USA zásadní podmínkou studia v Praze, aby jim byly uznány zde nabyté kredity a diplomy. Z toho důvodu očekáváme další příliv amerických studentů, a tudíž i možný opětovný nárůst komunity Američanů žijících v Česku.“

Přečtěte si také