Pobočka v USA je pro naši expanzi klíčová říká šéf PBS Group Petr Kádner

Český výrobce leteckých motorů PBS Group pokračuje v expanzi na globálních trzích. Společnost s více než 200letou historií z Brna a Velké Bíteše oznámila významné investiční plány ve Spojených státech a Indii. V americkém státě Georgia hodlá investovat 480 milionů korun do lokalizace své výroby. Její dceřiná společnost PBS Aerospace má také vývojové a testovací centrum na Floridě, kde své proudové motory testuje. O plánech skupiny hovořil generální ředitel PBS Group Petr Kádner. 

Jaké trhy jsou momentálně pro PBS Group nejvíce klíčové?

Vedle pevné pozice v Evropě, kde spolupracujeme s českými i zahraničními partnery, se soustředíme na dvě klíčové oblasti – Spojené státy a Indii. V USA jsme nedávno provedli montáž a otestovali naše první tamní proudové motory, což nám otevírá nové dveře k dalším partnerům z oblasti defence. Se společnostmi jako Lockheed Martin nebo Pratt & Whitney jsou nastartovány společné projekty. Indie je také obrovský trh s neuvěřitelným potenciálem. Nejenže je klíčový svou velikostí, ale také strategickým umístěním v Asii. Aktivně tam ověřujeme partnery na výrobu komponent a společné projekty ve vývoji. Věříme, že Indie bude podporou pro další naši expanzi na asijské trhy.

Jaký význam má otestování a smontování prvních motorů v USA pro vaše aktivity?

Dokončení těchto testů je pro nás obrovský krok vpřed a zásadní milník. Ukazuje, že jsme schopni exportovat naše produkty, ale také je úspěšně vyrábět mimo ČR, v zemích, kde jsou naši zákazníci, a být jim tak blíž. Připravujeme se na lokalizovanou výrobu přímo v USA. První testy jsme prováděli s motory TJ40, ale brzy se pustíme i do výkonnějších řad, jako jsou TJ80, TJ100 a TJ150. Aktuálně budujeme dodavatelský řetězec v USA, aby celý proces – od komponent po finální testy – probíhal víceméně tam.  Naše pobočka PBS Aerospace v USA bude klíčovým bodem těchto aktivit. Česká výrobní základna je totiž zcela vytížená. 

Indie je pro PBS Group důležitým trhem. Jak přistupujete k povinnosti lokalizované výroby?

Indická vláda vyžaduje, aby byla lokalizace výroby alespoň 60 %. My to vnímáme spíše jako příležitost. Lokalizovaná výroba byla vždy součástí naší strategie, protože nám umožňuje být blíž našim zákazníkům a partnerům. Momentálně jednáme s indickými firmami o výrobě komponent našich motorů a zahájení dalších projektů. Navíc plánujeme spolupracovat s tamními univerzitami, aby vznikala nová technická řešení přizpůsobená jejich potřebám. Zejména v obranném průmyslu pak platí Indie za bránu k dalším trhům v Asii. 

Které inovace považujete v poslední době za největší úspěch PBS Group?

Doplňujeme výkonovou řadu o nové typy a nabízíme bezolejové varianty, zavádíme možnost pyrozapalování, zlepšujeme řídící jednotky, tedy software motorů. Zaměřujeme se také na využití alternativních paliv v našich motorech. Další kroky budou ve spolupráci s Ivčenko progress s motory ještě vyšších výkonů. Pracujeme i na vývoji nových energetických jednotek (APU) pro vrtulníky.

Vaše plány zahrnují vysoké investice do vývoje a technologií. Jaké jsou priority pro následující roky?

Investice do vývoje vždy byly základním pilířem našeho růstu. Zároveň se chystáme v Česku investovat více než 300 milionů korun do nové linky pro slévárenství. Investujeme intenzivně do navyšování výroby letecké techniky včetně zmíněných nových výrobních kapacit v USA a Indii. Dalších více než 100 milionů korun půjde na zlepšení fyzické i kybernetické bezpečnosti. Pokud jde o náš vstup na americký trh a lokalizaci výroby, plánujeme už v příštím roce investovat desítky milionů korun. Za rok 2024 očekáváme obrat skupiny přes dvě miliardy korun s EBITDA na úrovni 600 až 630 milionů korun. Na rok 2025 plánujeme obrat ve výši 2,8 miliardy korun a EBITDA zhruba mezi 950 miliony až jednou miliardou korun. Skupina je v dobré kondici a pozitivním cash-flow. To nám umožňuje prostředky investovat zpět. Narážíme na technické a personální limity růstu, to si vyžádá čas.

Na jaké zajímavé zbraňové systémy dnes dodáváte své technologie?

Naše technologie primárně směřují do systémů UAV (Unmanned Aerial Vehicles), tedy bezpilotních prostředků, mezi které patří například civilní a vojenské drony nebo řízené střely nebo jejich variace. Právě tyto technologie dnes hrají klíčovou roli v moderním zbrojním průmyslu a nacházejí uplatnění v široké škále vojenských a bezpečnostních aplikací, od průzkumu a monitoringu až po přesné zásahy a obranné operace. Zde je leaderem nejen Ukrajina jak každého napadne, ale hlavně USA a Izrael.

Jak byste shrnuli růst vaší výroby a zaměstnanců v poslední době a jaké máte plány do budoucna?

V rámci výroby jsme jako skupina zaznamenali výrazný nárůst. Počet výrobních hodin vzrostl o více než 40 % a počet vyrobených kusů dokonce o stovky procent. Co se týče zaměstnanců, v letošním roce jsme se rozrostli přibližně o 10 %, a v roce 2025 plánujeme minimálně dvojnásobný růst. Nabíráme desítky až stovky zaměstnanců v rámci celé skupiny, zároveň neustále zlepšujeme pracovní podmínky a prostředí. Je jasné že aktivně pracujeme také na získávání odborné pracovní síly ze zahraničí, abychom podpořili naši rychlou expanzi. Jsme ale zaměřeni na růst produktivity moderním řízením výroby.

Jak spolupracujete s univerzitami a jaké máte programy pro získávání talentů?

Spolupracujeme s univerzitami jako ČVUT, VUT nebo Technická univerzita v Liberci. V zahraničí máme partnery na Georgia Tech a v indickém Bengalūru. Nabízíme stáže a vzdělávací programy, které nám pomáhají přilákat mladé talenty. Stáváme se globální společností, která spojuje inovace, kvalitu a flexibilitu. Globální jsou totiž především naši zákazníci.

 

Přečtěte si také