Penzijní spoření se významně změnilo

Lidé by si měli spořit na penzi a začít s tím co nejdříve, říká Jana Petrovská, členka představenstva KB Penzijní společnosti.

Penzijní spoření letos na podzim slaví třicetiny. A právě v tomto roce prošlo zásadními legislativními změnami. Jaké jsou ty nejdůležitější?

V polovině roku se například změnily podmínky pro výplatu státních příspěvků. Ten maximální se zvýšil až na 340 korun měsíčně při úložce 1 700 korun. Zároveň ale o příspěvek přišli lidé, kteří si pravidelně odkládají méně než pět set korun. Zásadní změnou pak bylo zrušení státního příspěvku pro penzisty. Vedle toho si všichni účastníci penzijního spoření mohou snížit daňový základ až o 48 tisíc korun ročně, a to za všechny produkty spoření na stáří, což znamená, že ušetří až 7 200 korun ročně na daních. Úprav je ale víc. Z pohledu klientů je určitě zajímavá i ta, že se zjednodušil přechod z jedné penzijní společnosti k jiné. Další novinkou například je, že u nových smluv uzavřených od 1. ledna 2024 je minimální doba spoření nutná pro získání nároku na výplatu naspořených prostředků včetně státního příspěvku deset let.

Podle autorů změn je cílem motivovat lidi, aby si spořili víc. Splnilo to účel?

Pro řadu klientů, kteří naplno využijí státní podporu a daňové úlevy, to může být motivující. Když si vezmete, že vám stát za rok přidá k vašim úsporám až 4 080 korun, dalších 7 200 korun ušetříte na daních a například naši klienti, kteří využívají bonusový program kreditních karet Komerční banky, dostanou dalších až šest tisíc ročně, je to 17 280 korun navíc. To není málo. Více než 61 tisíc klientů KB Penzijní společnosti si v reakci na změny své měsíční příspěvky zvýšilo a nemalá část čerpá státní podporu v maximální výši.

Jak hodnotíte rozhodnutí státu neposkytovat příspěvek penzistům?

Vzhledem k tomu, že si mnoho lidí spoří i v penzi a prostředky odkládají na dobu, kdy je budou potřebovat, bylo toto rozhodnutí přijato řadou klientů velmi negativně. Část z nich se dokonce rozhodla své penzijní spoření ukončit. Abychom dopady tohoto opatření státu na klienty minimalizovali, řada penzijních společností převzala iniciativu s cílem je v systému udržet.

Má smysl, aby lidé v penzi spořili?

Rozhodně ano. Čím starší člověk je, tím spíše může potřebovat prostředky třeba na léky, nadstandardní lékařskou péči nebo na kompenzační pomůcky. Pro partnery bývá také těžké zvládnout finanční situaci poté, co zůstanou na vše sami. Rezervu bychom si měli tvořit v každém věku. V mnoha evropských státech je běžné, že stát motivuje i penzisty ke spoření.

KB Penzijní společnost jim bude vyplácet věrnostní odměnu namísto státního příspěvku minimálně do konce roku 2025. Jak na to reagují?

Prostředky vyplatíme každému, komu byl přiznán nárok na starobní důchod, na svém penzijním účtu má naspořeno alespoň pět set tisíc korun, z účtu zatím není vyplácena dávka a dál si spoří alespoň tři sta korun měsíčně. Tyto podmínky platí jak pro současné klienty, tak pro ty, kteří k nám své penzijní spoření převedou. Naši klienti na to zareagovali tím, že si na účty u KB Penzijní společnosti mimořádně uložili již více než 1,4 miliardy korun s cílem splnit podmínky akce, a získat tak od svého penzijního spoření maximum. Jejich zájem sledujeme i nadále, a proto zvažujeme možnosti, jak jim tento benefit zachovat i po roce 2025.

Kolik mají lidé u KB Penzijní společnosti naspořeno?

Celkově máme zhruba 430 tisíc klientů, kterým spravujeme přibližně 73 miliard korun.

To je vysoká částka. Ale spoří si v Česku lidé na penzijním spoření dost, nebo by si měli odkládat víc?

Obecně si spoříme málo a začínáme pozdě. Produkty spoření na stáří jsou dlouhodobé a nejvíce člověk získá tím, že spoří dlouho. Nicméně publicita ohledně legislativních změn zvýšila zájem lidí o toto téma. Stejně tak diskuse o penzijní reformě na vládní úrovni. Náš web a kalkulačku, na které si spočítáte, kolik si můžete ušetřit a jak se vám peníze zhodnotí, navštěvují měsíčně desítky tisíc lidí.

Co byste lidem, kteří zatím nezačali spořit, poradila?

Aby začali co nejdříve, protože čas hraje v investování významnou roli. Kolik by lidé měli spořit, je velmi individuální, a to s ohledem na současné příjmy a životní situaci. Stejně je otázkou, jakou životní úroveň si budou chtít udržet i v penzi a jak si zajistí potřebné příjmy.

Přečtěte si také