Ozvěny

Zeman se zlobí – Tři testy, nebo roušku a nezpívat! – Tradice padne – Penze se zvýší výrazněji – Papež: Očkujte se – Hypotéky dál zdražují – Pandemie dveře nepřibouchla

Zeman se zlobí

Michal Koudelka dál vede tajnou službu BIS, byť mu v půli srpna vypršel mandát. Z opětovného jmenování muže, který opakovaně označuje Rusko a Čínu za bezpečnostní hrozbu, se stala politická bitva. Miloš Zeman dělal vše pro to, aby Koudelka skončil, byť prezident na rozhodnutí nemá pravomoc. Na rozdíl od vlády. Andrej Babiš (ANO) si ale nechtěl Zemana popudit, takže verdikt nechal na příští kabinet. Vláda ale nakonec Koudelku pověřila dočasným vedením BIS. A to se Zemanovi nelíbí. „Mám vůči panu Koudelkovi zásadní výhrady a některé z nich jsem dosud veřejně neuváděl, ale po tomto rozhodnutí vlády je budu publikovat,“ řekl Parlamentním listům. „Naznačím, že BIS by se neměla zabývat některými odposlechy, protože to jí nepřísluší,“ uvedl. „Důležité je, aby BIS skutečně plnila svoji funkci definovanou zákonem, takže například odhalovala vážnou ekonomickou kriminalitu, a aby nefízlovala ústavní činitele,“ řekl Zeman. „Pokud se Miloš Zeman bojí, že kontrarozvědka sleduje jeho činnost, tak bych mu doporučila, ať on a jeho hradní galérka nejednají v zájmu Číny a Ruska. Uleví se nám i kontrarozvědce,“ reagovala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Tři testy, nebo roušku a nezpívat!

S blížícím se novým školním rokem vláda upřesnila, jaká proticovidová opatření čekají na žáky po návratu do lavic. Čekají je celkem tři testy – konkrétně ve středu 1. září, v pondělí 6. září a pak ještě ve čtvrtek 9. září. „Hlavním cílem je odhalit virovou nálož mezi žáky po prázdninách,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Antigenní testy školy dostanou, přesnější PCR si musejí koupit samy s tím, že na ně dostanou příspěvek. Žáci, kteří se testovat nenechají, budou muset nosit ve třídě roušku. Ta bude pro všechny děti povinná ve společných prostorách školy. Netestované žáky ale čekají další omezení. „Nesmějí cvičit ve vnitřních prostorech, převlékají se s odstupem od ostatních osob a nesmějí použít sprchy, nesmějí zpívat,“ stojí v manuálu, který školy dostaly. Netestované děti také budou muset mít své vlastní hygienické zařízení a při jídle sedět v lavici nebo u stolu v odstupu minimálně půldruhého metru od ostatních. Sada opatření mezi rodiči vzbudila vlnu pozdvižení.

Tradice padne

Jedna letitá tradice zámořské hokejové NHL bude brzy minulostí. Od sezony 2022/2023 se poprvé v historii soutěže objeví na dresech reklamy. Revoluční novinku schválili majitelé všech 32 klubů, uvedl server Sportico.com. Reklamy se musejí vejít na plochu 3 krát 3,5 palce (cca 7,6 × 8,9 cm), takže jsou o něco větší než ty, které se v sezoně 2017/2018 objevily na dresech basketbalistů NBA. „Ale nebude to první reklama na hráčích NHL. Před loňskou sezonou umožnilo vedení soutěže prodávat malou reklamní plochu na helmách,“ připomněl server první krok, kterým soutěž reagovala na ekonomické ztráty způsobené pandemií. Podle šéfa NHL Garyho Bettmana to klubům vyneslo přes 100 milionů dolarů.

Penze se zvýší výrazněji

Schváleno! Senát umožnil přijetí novely, podle níž penze od ledna příštího roku vzrostou o 300 korun nad zákonnou valorizaci. Nebýt tohoto dodatečně schváleného přidání, podle současných odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by důchod v průměru stoupl o 497 korun, tedy o 3,2 procenta. Nově to bude o 797 ko-
run, čili 5,2 procenta, uvedla agentura ČTK. Od roku 2023 také penzisté dostanou navíc pětistovku za každé vychované dítě – připadne tomu z rodičů, který o dítě převážně pečoval. Teď by to chtělo ještě pořádnou důchodovou reformu, aby v budoucnu bylo vůbec možné nějaké penze současné produktivní generaci vyplácet.

Papež: Očkujte se

K očkování proti covidu vyzvala další osobnost – papež František. „Naočkovat se přípravky, které schválily kompetentní úřady, je aktem lásky,“ řekl ve videu pro kampaň It‘s Up To You, která má pomoct vakcinaci hlavně v Latinské Americe. „Vakcíny přinášejí naději na ukončení pandemie, ale jen pokud jsou k dispozici pro všechny a pokud budeme vzájemně spolupracovat,“ uvedl František. K papežovi se připojili i další církevní představitelé z USA a dalších zemí severo- a jihoamerického kontinentu. „Modlím se k Bohu, aby každý dokázal udělat toto malé gesto lásky. Malé gesto pro lepší budoucnost,“ dodal. Mezi odmítači očkování v ateistickém Česku jeho apel bohužel asi úplně nevyzní.

Hypotéky dál zdražují

Už popáté v řadě stoupla průměrná sazba hypoték – podle Fincentra Hypoindexu byla v červenci 2,23 procenta, o desetinu procentního bodu víc než v červnu. Za prvních sedm měsíců si lidé napůjčovali 259 miliard korun, o pět miliard víc než za celý rekordní rok 2020. Červencové úvěry za 35,3 miliardy sice znamenají oproti červnu pokles o pětinu, podle ekonoma Michala Skořepy to ale na konec boomu nevypadá. „U hypoték je červenec tradičně slabší než červen,“ uvedl. „Pokles objemu z června na červenec o 21 procent tedy není v kontextu předchozích šesti let nic výjimečného.“

Plný dům? Povoleno

Foto: Shutterstock

Provozovatelé sportovních a kulturních akcí se po dlouhé době mohou opět dočkat vyprodaných hledišť. Diváci smějí od září zaplnit sto procent kapacity, ovšem při dodržení určité matematiky. Do tří tisíc osob to bude poměrně jednoduché – nebude záležet na tom, zda je divák očkovaný, nebo jen testovaný. Ovšem při vyšších návštěvách už to platit nebude. Minimálně polovina lidí bude muset mít dokončené očkování nebo disponovat potvrzením, že v posledním půlroce covid-19 prodělala. A druhé polovině diváků bude stačit test. To už může být při předprodejích vstupenek a pak hlavně při vpouštění lidí dovnitř trochu rébus. Jak zajistit, že vládou požadovaný poměr bude dodržen, když v současnosti leckde kontrolují QR kód na potvrzení pouhým okem? A co případné kontroly? Prověří během hokejového zápasu všechny přítomné a během třetí třetiny vyhodnotí, jestli náhodou nepřevažují lidé s testem? Ale volby se blíží a voliče je třeba naladit… Po sečtení hlasů může být všechno zase jinak.

Pandemie dveře nepřibouchla

Některé podnikatele covidová krize citelně zasáhla, jiné nikoli. Lidé trávili na home office spoustu času, velká část z nich za plný plat, a tak si daleko víc uvědomovali potřebu zmodernizovat interiér své nemovitosti. Těží z toho například český výrobce interiérových dveří Sapeli. Za první letošní pololetí byl ve všech ekonomických ukazatelích nad úrovní loňského roku i nad plánem: firma vykázala tržby 472 milio­nů korun, což je meziroční nárůst o tři procenta. Zisk byl na úrovni 25 milio­nů korun a je tak tři miliony nad minulým rokem, a dokonce 12 milio­nů nad plánem. Ani v předchozím roce nebyly tržby pandemií zásadně zasaženy – opatření, která uzavřela prodejny, ovlivnila prodeje hlavně ve druhé polovině roku. Podnik tak loni dosáhl srovnatelného výsledku jako v předchozím roce s tržbami 985 milionů a ziskem 53 milionů korun. „Momentálně je znát vysoká poptávka ze všech zákaznických segmentů zejména v tuzemsku. Firma je tak díky tomu na hranici výrobních kapacit. Bojujeme s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, dramaticky rostoucími cenami materiálů a zároveň jejich celkovým nedostatkem,“ řekl předseda představenstva společnosti Dušan Vrtal.

 

Přečtěte si také