Odpovědnost za stav naší planety přebírají velké společnosti

Snažíme se recyklovat, používat papír namísto plastů, žijeme ale opravdu udržitelně? Tváří v tvář velkým průmyslům a korporacím mohou snahy jednotlivce vypadat jako kapka v moři.

Cesta k nové udržitelné budoucnosti vyžaduje zejména akci velkých společností. Přehodnotit část, ne-li celé své podnikání bude v brzké době muset většina z nich. Po zodpovědnosti vůči naší planetě a lidstvu volá netradičně i zpravodajská agentura Reuters.

Globální výzvy je třeba řešit společně pomocí globálních řešení, která by šlo přizpůsobit lokálním zdrojům a schopnostem. V rámci virtuální události Responsible Business 2021 tak agentura Reuters svolala více než 5 000 generálních ředitelů, tvůrců politik, odborníků na udržitelnost, nevládních organizací a investorů, kteří jsou hnací silou změn po celém světě, aby si společně promluvili o palčivých problémech, před nimiž svět stále přivírá oči, a o možných řešeních stupňující se klimatické krize.

Třídenní událost, kterou svým proslovem zahájil britský princ Charles, měla za cíl semknout hlavní představitele zemí, podniků a udržitelných iniciativ, a vytvořit tak platformu pro sdílení strategií a řešení, jak mohou podniky inovovat, investovat a spolupracovat, aby mohly úspěšně kráčet směrem k udržitelnosti. Šetrnost k naší planetě by měla stát v jádru počínání každé společnosti a nikoliv být jen okrajovou záležitostí. Naděje se proto čím dál víc upínají k moderním technologiím a zejména odvětví ICT, které má šanci významně zefektivnit především využívání energie a přírodních zdrojů.

„Uhlíková neutralita, oběhové hospodářství, energetická účinnost nebo nakládání s odpady jsou středobodem tolik potřebného přechodu k udržitelnosti,“ uvedla Catherine Čchen, senior viceprezidentka a ředitelka představenstva technologické společnosti Huawei. Ve svém projevu zdůraznila význam snižování emisí uhlíku a podpory využívání obnovitelné energie a vyzdvihla řešení Huawei Smart PV, které je široce používáno ve více než 60 zemích. „Inteligentní fotovoltaická řešení Huawei mohou při nasazení v rozlehlých pozemních elektrárnách pomoci snížit náklady na výrobu energie o 7 %. Při použití v podnikových areálech a domácnostech mohou generovat o 2 % více energie a zároveň snížit spotřební náklady,“ uvedla na summitu. Huawei se jako společensky odpovědná firma zavázala minimalizovat dopad na životní prostředí s hlavním cílem podporovat obnovitelnou energii, přispívat k udržitelným ekonomickým systémům a snížit emise uhlíku.

Britský poslanec Alok Sharma, který byl vloni jmenován předsedou klimatické konference OSN označované zkratkou COP26, uvedl, že aktivity podniků a společností by mohly mít významný dopad na jednotlivé vlády a pomoci je přimět k tomu, aby samy podnikly důraznější kroky k radikálnímu snižování uhlíkových emisí. Vyzval proto všechny zúčastněné, aby se přidali ke globální iniciativě Run to Zero, v rámci níž by se každá participující společnost zavázala k dosažení nulových uhlíkových emisí do roku 2050.

„Jedná se o rázné a nekompromisní cíle založené na vědeckých výzkumech, které dokládají, že čistá nula není nějaká vágní aspirace upínající se ke vzdálenému bodu v budoucnosti, ale konkrétní plán pro tady a teď,“ prohlásil Sharma. Čím více zemí a subjektů se připojí k iniciativě Run to Zero, tím více společností bude zahnáno do kouta s jejich přístupem k uhlíkovým emisím. Budou se tak muset buď uchýlit k ekologičtějším praktikám nebo „zmizet“, dodal.

Summit Responsible Business 2021 agentury Reuters probíhal ve dnech 1. – 3. června a mezi mluvčími vystoupili i osobnosti jako kostarický princ Carlos Alvaro Quesada, eurokomisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius či norská ministryně ropy a energetiky Tina Bru.

Přečtěte si také