Od začátku to byla jízda

Aktuálně především zkvalitňujeme služby od kuchyně po servis, říká Jaroslav Novák, spoluzakladatel gastronomické společnosti Vyšehrad 2000.

Společnost Vyšehrad 2000 slaví třicítku. Vzpomenete si, jak začínala?

Gastronomické eseróčko Vyšehrad 2000 v barokním domě U zlatého říšského jablka v Michalské ulici v Praze se mnou založili na konci června 1994 můj spolužák z učení Jindra Horák, ekonom Martin Pánek a účetní Alena Vrbová. Pokud jde o mé začátky, musíme hodně proti proudu času. Už mí prarodiče úspěšně provozovali stáčírnu piva v Újezdě pod Kladnem a restauraci, kde se stravovali poldováci. S touto genetickou výbavou jsem v roce 1968 nastoupil do učení v oboru kuchař/číšník a moc mě to bavilo, od vaření na vojně přes šéfkuchaření v kladenském kulturáku až k postu odpovědného vedoucího snack baru Unhošť, hotelu Kožova Hora, vinárny Kladno nebo restaurace Srby. Souputníky tohoto období byli tři kamarádi z učiliště: Jindra Horák z pražské uzenářské rodiny a celoživotní antikomunista, technicky nadaný Květoš Hlaváček a organizační hvězda Pepa Toušek, který posléze emigroval a v Chicagu založil prosperující podnik.

V roce 1989 vás pustili do USA, uvažoval jste o emigraci? Listopad byl v nedohlednu…

Nikdy jsem emigrovat nechtěl. Ale koncem osmdesátých let se situace uvolnila, a kdo disponoval předepsanou částkou v tvrdé měně a nebyl disident, toho ven pustili. Pepa Toušek mi z Chicaga poslal dolary a já poprvé vycestoval na Západ.

Co to s vámi udělalo?

Nastoupit v šedivé Ruzyni na letadlo a vystoupit v mnohobarevném New Yorku byl nepopsatelný zážitek. Týden v New Yorku, tři týdny v Chicagu a deset dní v Mnichově, to bylo úžasné. V Chicagu jsem s Pepou Touškem prošel desítky restaurací všech možných typů a úrovní, aniž bych tušil, jak brzy se mi tato zkušenost bude hodit.

Záhy po vašem návratu se poměry v zemi zásadně změnily, otevřely se dveře svobodnému podnikání…

V roce 1990 jsem začal spolupracovat s cestovní kanceláří, kde jsem dělal vše, co bylo potřeba. A přitom se potuloval Prahou, zkoumal cestovní ruch a možnosti podnikání. Těch bylo nekonečně, poptávka ve všem převyšovala nabídku.

Až přišel červen 1994 a založení Vyšehradu 2000.

Byla to od začátku jízda. Dařilo se nám, obraty byly neuvěřitelné. Začal se rozjíždět catering, získali jsme Kavárnu Obecní dům, restauraci a hotel Loreta, kavárnu Rožmberský palác, Malostranskou besedu a já si k tomu přidal Areál Botanika, který vznikl na místě našeho rodinného statku v Horním Bezděkově, kousek od Unhoště a Kladna.

Takže vše jakoby zalito sluncem?

Samozřejmě přišly krize – jak v osobním životě, tak v obchodě. Hodně mě zasáhla úmrtí Jindry Horáka a Martina Pánka, to bolí pořád. Covidová pandemie nám málem zabila firmu a nebýt rozumného vedení Obecního domu, o tu krásnou secesní kavárnu v centru Prahy bychom nejspíš přišli. Nakonec se ale ukázalo, že každá krize nabízí i možnosti – dostali jsme příležitost provozovat v Obecním domě nejen kavárnu, ale i ostatní gastronomické provozy.

Co všechno dnes provozujete?

V Obecním domě kavárnu, restauraci, pivnici, historicky proslavený Americký bar, nově výčep a okénko se skvělou zmrzlinou, kterou si sami vyrábíme; důležitý je catering. V Malostranské besedě restauraci, pivnici, kavárnu a opět catering. Areál Botanika, kde je Vila restaurace, Vila hotel, Botanika restaurace, Botanika hotel, Golf hotel… a 12jamkové golfové hřiště. A třešničkou na dortu jsou Tři grácie na Novotného lávce.

To určitě nejde bez značného počtu zaměstnanců.

Jsem nadšen, že se nám podařilo udržet stěžejní spolupracovníky, i když to při covidu nebylo snadné. Stálo to dost peněz, a ještě více úsilí, ale podařilo se. Máme skvělý tým, bez něj by to nešlo.

Chystáte se ještě expandovat?

Aktuálně pracujeme především na zkvalitňování služeb, od kuchyně po servis. Narážíme na nedostatek volných lidí na trhu – mnoho profíků během covidu obor opustilo, takže hledat a nacházet nové lidi je dnes obtížné. Největší výzvou bude provozování Průmyslového paláce na pražském Výstavišti po dokončení jeho rekonstrukce.

Máte veleúspěšnou kariéru. Co byste poradil mladším?

Nezapomínat, že nic není v životě zadarmo – už vůbec ne to, co se tak navenek tváří. Zbytečně neutrácet, rozumně investovat a občas si zopakovat malou násobilku. Radovat se z maličkostí a nehroutit se z dílčích neúspěchů. I ty do života patří. A nebýt krkavej, to se nakonec vždy vymstí.

Přečtěte si také