Nový český katetr: Spolupráce vědy a průmyslu

Společnost RIOCATH v letošním roce po 12 letech vývoje představila nový typ urinálního katetru, který je zároveň již testován v klinické praxi. Ryze český vynález, který má podle expertů potenciál změnit přístup ke katetrizaci jako takové, vznikl a může uspět díky spolupráci vědy a průmyslu.

Díky své unikátní konstrukci může katetr RIOCATH výrazně omezit až vymýtit dva největší neduhy, které katetrizaci provází – poškození močové trubice a zavlečení infekce o močového měchýře. „Plášť katetru se totiž proti sliznici močové trubice neposouvá, jak je běžné u všech v současné době používaných katetrů. Vnitřní plášť katetru se při zavádění vybaluje zevnitř ven v „koruně“ katetru a na slizniční stěnu močové trubice postupně po celém svém obvodu nalehává. Katetr se tak při zavádění kontinuálně převrací naruby – evertuje – podobně jako to můžeme vidět třeba na zrakovém orgánu docela obyčejného šneka zahradního,“ vysvětluje Miroslav Svoboda, iniciátor projektu RIOCATH.

Na vývoji katetru se podílely vědecké kapacity, kromě lékařů například i vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. „Od počátku doby, kdy doktor Svoboda přišel s ideou revolučního technického řešení auto-everzibilní trubice pro koncepčně nový katetr, se náš ústav významně podílel na složitém průběhu aplikovaného výzkumu a vývoje tohoto nového zdravotnického prostředku. Takový procesně komplikovaný interdisciplinární výzkum a vývoj založený na tzv. „novém stavu techniky“ se vždy měří na dlouhé roky vynakládaného úsilí, často s nejistým výsledkem,“ uvádí Zdeněk Hostomský, zástupce ředitele ÚOCHB. „Věříme, že katetr překoná všechny dětské nemoci se ctí a fakticky už směřuje ke svému širokému využití, aby přispěl nejen k celkovému zvýšení komfortu značného počtu pacientů, ale hlavně je významnou měrou pomohl chránit před zavlečením infekce i jinými závažnými komplikacemi doposud spojovanými s katetrizací močového měchýře,“ dodává Hostomský.

Jednou z průmyslových firem podílejících se na vývoji nového typu katetru je zlínská společnost Compuplast, jeden z vedoucích hráčů dlouhodobě se zabývajících moderní technologií umožňující kontinuální extruzi (vytlačování) nejrůznějších profilů, trubic i hadiček. Konkrétně se společnost Compuplast podílela na vývoji extruzních hlav pro všechny použité trubičky, kdy právě trubička s „aktivním profilem“, schopným díky svým mechanickým vlastnostem everze v požadované pracovní délce, je základním klíčem úspěchu. „Už řadu let se podílíme na vývoji sestav určených pro extruzi trubiček pro katetry ROCATH včetně té s aktivním profilem. Dlouho jsme se přitom přinejmenším pocitově pohybovali na rozhraní alchymie a exaktního přístupu ve snaze překročit technologické hranice a pro tuto aplikaci o ten nezbytný krůček dopředu posunout současný „State of the Art“ v extruzi,“ říká jednatel společnosti Jan Král.

Funkční profil s výsuvnou délkou umožňující výrobu urinárního katetru RIOCATH je podle Krále důkazem toho, že i v technice lze vedle přesných výpočtů, materiálových tabulek a nejrůznějších analýz uplatnit i takové nástroje, které by sám jako exaktně uvažující konstruktér a technik skutečně nečekal. „Jde o intuici, vliv šťastné náhody, a to vše smícháno a přetaveno v pověstný „efekt motýlích křídel“, v jehož důsledku můžeme dnes aktivní profil pro katetr RIOCATH představit veřejnosti a podílet se na zajištění jeho hromadné výroby,“ vysvětluje Král.

Klíčovým faktorem pro globální úspěch katetru je pro jeho výrobce schopnost dlouhodobě pokrývat vysokou poptávku a zvládnout velkokapacitní výrobu v odpovídající kvalitě. K tomu by měla přispět spolupráce společnosti RIOCATH se společností K2 Machine působící v oblasti systémové integrace, která dodává plně automatizované linky pro široké využití v různých oblastech průmyslové výroby. „Na základě zadání konstrukce katetru jsme vyvinuli modulární systém, pomocí kterého lze flexibilně sestavovat robotické kompletační výrobní linky, schopné produkovat katetry i jiné typy zdravotnických prostředků založených na unikátní konstrukci autoeverzibilní trubičky. A to v hermeticky uzavřeném prostředí splňujícím všechny požadavky přísných norem na čistotu výrobního procesu,“ popisuje spolupráci jednatel průmyslové společnosti K2 Machine Michal Kot.

Přečtěte si také