Nové energetické centrum

Společnost Fenix Group se od ledna 2023 připravuje na aktivní obchodování na spotovém trhu a investuje do zařízení ve svém výrobním závodě v Jeseníku.

Spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má podle majitele a předsedy správní rady holdingu Fenix Group Cyrila Svozila v průmyslu, zemědělství či službách budoucnost. Může totiž nahradit zemní plyn a současně lze tento ucelený systém využívat jako nástroj k optimalizaci spotřeby energie v průběhu dne. Za tímto účelem se společnost Fenix Group od ledna 2023 připravuje na obchodování na spotovém trhu a investuje do nového Energetického centra Fenix ve svém výrobním závodě v Jeseníku.

Vynucený projekt

Tam už několik let k plné spokojenosti slouží fotovoltaická elektrárna a velkokapacitní bateriové úložiště. Letos v areálu firma Fenix Group dostavěla další velkou fotovoltaickou, větrnou a vodní elektrárnu a rozšířila i kapacitu bateriového úložiště. V závěru roku 2022 tak bude mít zdejší fotovoltaická elektrárna výkon 0,95 MWp (jednotka výkonu solárního panelu v bodě maximálního výkonu za standardních podmínek), o dalších zhruba sto
kilowattů (kW) rozšířila výkon energetického centra větrná a malá vodní elektrárna.

V Jeseníku současně vzniklo největší bateriové úložiště v Česku s kapacitou 2,6 megawatthodiny (MWh) a výkonem 640 kW. Úložiště bude výrobnímu závodu sloužit ke snížení rezervovaného výkonu (rozložení spotřeby do 24 hodin), řízení čtvrthodinových maxim a jako účinná ochrana a energetická záloha proti výpadkům, které mohou způsobit významné škody ve výrobě. Pomáhat bude také při řízení a kompenzaci kvality sítě a při maximalizaci využití energie z fotovoltaiky.

Aktivní využití spotového trhu, které díky fotovoltaice, velkokapacitním bateriím a vlastnímu Battery Management Systému firmy AERS, jež je součástí holdingu Fenix Group, jí umožní výrazně snížit náklady na elektrickou energii.

Cyril Svozil o Energetickém centru Fenix říká: „Do určité míry je to vynucený projekt, protože už na podzim 2021 jsme viděli, že situace s cenami elektrické energie se začala dramatizovat. Bylo zřejmé, že pokud si nebudeme schopní zajistit dostatek dosažitelné elektrické energie za nízké ceny, nemáme šanci výrobu udržet nejen na Jesenicku, ale vůbec v Česku. A dokonce ani v celé Evropě. A protože se nechceme stěhovat, investovali jsme přibližně 80 milionů korun.“

A dodává: „Vše už je vlastně dokončeno, v prosinci 2022 spustíme zkušební režim. Od 1. ledna 2023 nám končí fixace cen elektrické energie a přejdeme na spotový trh, který jsme si mohli vyzkoušet na několika předchozích projektech. Zjistili jsme, že tímto způsobem jsme schopní si zajistit velmi výhodné ceny energie, sice ne na předkrizové cenové hladině, ale na snesitelné úrovni s cenami zhruba o 30 až 40 procent vyššími.“

Na závěr pak konstatuje: „Při roční spotřebě závodu 2,8 gigawatthodiny si zhruba 40 procent energie vyrobíme sami, dalším zdrojem nákladových úspor bude velké bateriové úložiště, které bude aktivně využívat dynamiku spotového trhu. Podobné řešení chceme nabízet i dalším firmám a institucím. Bateriové stanice podobného výkonu umíme vyrobit, ale nejdříve si chceme jeho provoz a všechny klady a zápory vyzkoušet a odladit v reálných podmínkách u nás.“

Přečtěte si také