Společnost AERS, člen holdingu Fenix Group, vyvinula a dodává už několik let velkokapacitní špičkovací stanice určené pro průmyslové aplikace. Její špičkovací stanice SAS typu Battery Energy Storage Systems s kapacitou v řádu stovek kilowatthodin (kWh) jsou osazeny bateriemi LiFePo4 a fungují dobře a k plné spokojenosti majitelů několika středně velkých výrobních závodů. Součástí nabídky pro komerční, průmyslové a výrobní areály se loni stalo kontejnerové řešení SAS s modulární kapacitou od 300 do 600 kWh a výkonem 360 kilowattů (kW). Tyto kontejnerové špičkovací stanice lze umístit jak in-house, tedy do technických místností firmy, tak ve verzi kontejneru do exteriéru. Kapacitu SAS lze řetězením a navýšením počtu kontejnerů zvyšovat zcela dle potřeb investora.
Premiéra novinky
Nová bateriová úložiště MES ideálně doplní sortiment společnosti AERS. Ta je bude dodávat v konfiguracích s výkonem 100, 150 a 200 kW a kapacitou od 96 do 576 kWh. Tyto akumulační stanice středních výkonů se tak zařadí vedle „starších a větších“ kontejnerových či interiérových řešení SAS. Novinka se veřejnosti poprvé představí v expozici AERS na letošním říjnovém Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v pavilonu V v expozici číslo 139.

Nové středně výkonové bateriové úložiště MES od firmy AERS
Nová bateriová úložiště MES jsou určena pro zajištění funkcí stabilizace odběrového diagramu v komerčních, průmyslových a výrobních areálech a pro podporu využití vlastní vyrobené energie z obnovitelných zdrojů. Úložiště MES lze využívat také pro nabíjení a dodávky energie z/do distribuční soustavy v cenově výhodnějších časových slotech v rámci spotového trhu OTE-ČR.
„MES je primárně určena pro malé nebo střední výrobní závody, pro obchodní centra, prodejny aut, centra služeb nebo zemědělské podniky. Použití je široké, vždy záleží na vyhodnocení spotřeby, kterou mají klienti v průběhu roku,“ říká Cyril Svozil, zakladatel a předseda správní rady Fenix Group. A dodává: „Při jednáních s průmyslovými podniky se ukázalo, že mnoho z nich nepotřebovalo naše největší úložiště SAS a že poptávka po střední výkonové řadě je větší než u těch velkých celků.“
Autonomní blok
Stanice MES jsou v kontejnerovém provedení vybaveny autonomní klimatizací a stabilním hasicím zařízením. Představují tak autonomní bateriový blok pro snadné připojení jedním výkonovým přívodem. Základní rozměrové provedení stanic MES pro instalaci šesti bateriových sad je 5 × 2,5 × 3 metru. V případě zákaznického požadavku na nižší bateriovou konfiguraci může být délka kontejneru upravena. Uvedená technická specifikace platí pro nominální AC výkon 150 kW.
„Konstrukční řešení používá unifikované rozměry průmyslových rozvaděčových skříní, aby mohly být využívány v kontejnerovém provedení stanice MES nebo v provedení pro instalaci do technického prostoru. Základní bateriový blok má kapacitu 96 kWh s proudovou kapacitou použitých článků 135 ampérhodin. V jednom kontejneru MES může být instalováno až šest bateriových bloků,“ uvádí Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS. A dodává: „Naše řešení představuje osvědčený a v praxi spolehlivě fungující systém. Jeho předností je i skutečnost, že je to námi vyvinutý systém, který dokonale známe a který jsme schopni ,ušít na míru‘ každému zákazníkovi dle jeho možností a potřeb.“
Nižší náklady na elektřinu
Velkokapacitní bateriové úložiště SAS firmy AERS úspěšně funguje v rámci Energetického centra Fenix. Spojení fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má podle majitele a předsedy správní rady holdingu Fenix Group Cyrila Svozila využití v průmyslu, zemědělství či službách budoucnost. Všude tady může nahradit zemní plyn a současně lze tento ucelený systém využívat jako nástroj optimalizace spotřeby energie v průběhu dne. Dokazuje to i dosavadní provoz nového Energetického centra Fenix ve výrobním závodě společnosti v Jeseníku. Dodavatelem kompletního řešení bateriového úložiště formou dodávky na klíč byla společnost AERS.
Tam už několik let k plné spokojenosti slouží fotovoltaická elektrárna a velkokapacitní bateriové úložiště SAS, letos v areálu firma dostavěla další velkou fotovoltaickou a větrnou elektrárnu a rozšířila i kapacitu stávajícího
bateriového úložiště. V současnosti tak má zdejší fotovoltaická a větrná elektrárna výkon 0,90 megawattpeaků (MWp). V Jeseníku současně vyrostlo největší bateriové úložiště v Česku s kapacitou 2,95 megawatthodin (MWh) a výkonem 4 × 345 kW (1380 kW). Úložiště slouží výrobnímu závodu pro snížení rezervovaného výkonu (rozložení spotřeby do 24 hodin), řízení čtvrthodinových maxim a jako účinná ochrana a energetická záloha proti výpadkům, které mohou způsobit významné škody ve výrobě. Pomáhá také při řízení a kompenzaci kvality sítě a při maximalizaci využití energie z fotovoltaiky.
Aktivní využití spotového trhu díky fotovoltaice a systémovému plug and play kontejnerovému řešení bateriového úložiště a odpovídajícímu Battery Managament Systému dodanému na klíč firmou AERS umožní výrazně snížit náklady na elektrickou energii. „Od 1. ledna 2023 nám skončila fixace cen elektrické energie a přešli jsme na spotový trh, který jsme měli možnost odzkoušet na několika předchozích projektech. Zjistili jsme, že tímto způsobem jsme schopní si zajistit velmi výhodné ceny energie, sice ne na předkrizové cenové hladině, ale na snesitelné úrovni s cenami o zhruba 30 až 40 procent vyššími,“ hodnotí provoz energetického centra Cyril Svozil.
A dodává: „Při roční spotřebě závodu 3,6 gigawatthodiny si přibližně 40 procent energie vyrobíme sami, dalším zdrojem nákladových úspor bude velké bateriové úložiště, které bude schopné aktivně využívat dynamiku spotového trhu. Čísla za prvních šest měsíců letošního roku ukazují, že ve srovnání se zastropovaným tarifem jsme ušetřili více než 3,5 milionu korun, návratnost by se měla pohybovat kolem sedmi let.“
Další informace o nabídce bateriových úložišť společnosti AERS najdete na www.aers.cz.
•