Non-Fungible Castle 2022 začal výstavou umění 21. století, vyvrcholí kulturním programem a mezinárodní konferencí

Součástí letošního ročníku akce Non-Fungible Castle (NFCastle) je kromě výstavy, která přivezla do Prahy díla takových hvězd současného umění, jako jsou Banksy, Daniel Arsham či Zhang Huan, a jež je otevřena návštěvníkům zdarma v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, také interaktivní kulturní program v Nelahozevsi a mezinárodní konference. Na těch budou poprvé českému publiku představeni nejmodernější humanoidní roboti současnosti – Desdemona a Sophia.

V pátek 4. listopadu 2022 se v Nelahozevsi, rodišti světoznámého skladatele Antonína Dvořáka, jehož život a dílo se staly ústředním tématem letošního ročníku NFCastle, uskuteční unikátní kulturní zážitek, který propojí technologie 21. století s tradicemi a světovým kulturním dědictvím. Virtuální realita, lidové tance, zpívající robot Desdemona, imerzivní divadlo a mnoho dalších aktivit a zajímavostí čeká na všechny, kdo si koupí vstupenku v podobě NFT a vypraví se do Nelahozevsi speciálním historickým vlakem.

V sobotu 5. listopadu vyvrcholí letošní ročník Non-Fungible Castle mezinárodní konferencí, na které budou odborníci z celého světa diskutovat o možnostech, výzvách či legálních aspektech, jež s sebou propojování světa umění a blockchainu přináší. Jeden z panelů je pořádán ve spolupráci s Evropskou komisí a zúčastní se jej též Ivan Bartoš, místopředseda vlády ČR pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj. Mezi dalšími řečníky budou například Jonathan Dotan, zakládající ředitel společnosti Starling Lab, která ve spolupráci s USC Shoah Foundation využívá blockchain k uchování příběhů přeživších holocaustu; Lady Phoenix, významná představitelka světa digitálního umění; či Juan Manuel Sevillano Campalans, výkonný ředitel Gala – Salvador Dalí Foundation.

Panelové diskuse se zúčastní také Sophia – nejmodernější humanoidní robot na světě s nejpokročilejší úrovní umělé inteligence. Sophia, která vystupovala v pořadech CNBC, Forbes, The New York Times, The Wall Street Journal a také v The Tonight Show bude diskutovat s Davidem Hansonem, zakladatelem společnosti Hanson Robotics o prolínání umělé inteligence a blockchainu. Zajímavou osobností, která bude během konference diskutovat na jednom z panelů a poté vystoupí v rámci večerního programu, je známá kanadská zpěvačka a skladatelka Kiesza. Její hit „Hideaway“ z roku 2014 obsadil první místo v UK Singles Charts a během své bohaté kariéry spolupracovala například s Rihannou, Skrillexem či Demi Lovato. Spolu s ní vystoupí v panelu také multidisciplinární umělec Yemi A.D.

Výstava v Lobkowiczkém paláci je otevřena zdarma do 13. listopadu 2022 a k vidění jsou vizuálně mimořádně zajímavá díla. „Je to spojení vynikajících uměleckých děl z minulosti, ze kterých čerpali inspiraci přední světoví umělci dneška a vdechli jim díky moderním technologiím nový život. Máme zde díla inspirovaná prací Antonína Dvořáka, ale také Karla Jaromíra Erbena či Toyen,“ říká William Rudolf Lobkowicz. 

Stejně jako loni budou vybraná díla z výstavy dražena ve formě NFT a výtěžek bude použit na projekt revitalizace rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Online aukce bude zahájena 5. listopadu 2022 a uzavřena bude 11. listopadu v 11:11.

Veškeré informace o programu, výstavě, vstupenkách a aukci lze nalézt na: https://www.nfcastle.com

Přečtěte si také