Nohama na zemi, hlavou v oblacích

Asi si všichni pamatujeme z dětství, že to, co nám bylo zakazováno, nás lákalo nejvíc. V případě Rocksky House dostává zakázané ovoce úplně jiný rozměr.

„Náhodou jsem na YouTube narazil na pořad Living Big In A Tiny House. Bryce Langston z Nového Zélandu v něm navštěvuje malinkaté domky po celém světě a natáčí rozhovory s jejich majiteli, co si je často postavili úplně sami. Hltal jsem každý díl,“ vypráví Jiří Rokoský, advokát původem z Vysočiny působící v současné době v Praze. K tomu se přidal se­riál Tiny House Nation na Netflixu a Jiřímu to už nedalo spát. Pomalu v něm dozrával nápad přidat se k fanouškům malých domečků a jeden takový si pořídit.

Na papír hodil jednoduchou vizualizaci a navzdory varování ji ukázal své přítelkyni Elišce Janíkové.

K jeho překvapení se pro nápad také nadchla, a tak se loni 1. května – na svátek všech zamilovaných – začala psát první kapitola o lodním kontejneru, který se ze zaoceánských lodí najednou objevil uprostřed polí nedaleko Humpolce.

Zavřeli se v bublině

Jelikož Jiří Rokoský má odmala představu, že by se někdy mohl stát také architektem, pustil se do prací sám s pomocí nejbližšího okolí. „Když už to budeme dělat sami a po svém, tak musíme tvůrčí svobodu využít naplno,“ zněla jejich mantra. Věděli přesně, co chtějí: být jiní než ostatní. Maringotek a domečků v korunách stromů kolem sebe viděli už dost, a tak zvolili lodní kontejner.

Volba padla na dvanáct metrů dlouhou variantu, ze které se nakonec ještě kousek uřezával. Ale to bychom předbíhali.

Úplně první byl na světě návrh interiéru, kde se Jiří s Eliškou drželi hesla Ludwiga Miese van der Rohe, že „méně je více“. Design oba chápou jako kombinaci funkce a vzhledu, takže věci musejí být snadno použitelné a zároveň hezky vypadat. Inspirací jim byl také další významný architekt Adolf Loos. „Zvýšili jsme podlahu v kuchyni a ještě více ji zvedli v ložnici, aby člověk byl blíže nebi, a mini ,raumplan‘ byl na světě. Chtěli jsme tím vyjádřit náš osobní obdiv tomu, co tito pánové dokázali navrhnout,“ vysvětluje Rokoský, jehož jméno posloužilo jako základ pro název vysněného místa. Rocksky je takovou volnou přesmyčkou jeho příjmení a trefně vystihuje celou filozofii domečku. Nohama jste na zemi, ale hlavou můžete létat v oblacích.

Realizace Rocksky House byla pro oba velkou výzvou. Advokát a ekonomka – oba bez zkušeností s architekturou a stavbou, s volnými víkendy a hlavou jak jinak než v oblacích. Sice milují architekturu a design, ovšem jedna věc je být fanouškem a druhá něco podobného navrhnout a vytvořit. O to víc je potřeba smeknout před tím, co společnými silami během svého volna vytvořili.

Zatímco v Česku naplno propukla pandemie, oni se zavřeli ve své bublině, tedy v kontejneru. Začátky byly krušné i díky nepřízni počasí. Vzpomínají, že pořád pršelo, všechno je bolelo, ale nadšení zůstávalo. Mysleli si, že za pár měsíců bude hotovo. Cílem byla loňská zima, ale práce se protáhly až do letošního léta.

„Jednoznačně za to mohla naše nezkušenost, občasné omyly, předělávky a úbytek sil. Druhý půlrok už byl fyzicky opravdu náročný,“ vzpomíná Rokoský.

Na odpočinek ale nebylo ani pomyšlení, touha projekt dokončit vše převážila. Oporou jim v těžkých chvílích byla rodina a kamarádi, kteří občas přiložili ruku k dílu. Sem tam se vynořily problémy – ty technického rázu měly nějaké řešení. Když šlo o výměnu názorů, bylo už těžší udržet v hlavě jednotnou vizi a neubrat ze svých představ, ale i to oba ustáli.

Vážíme si přírody

A tak dnes v polích nedaleko Humpolce, za stráže hradu Lipnice stojí elegantní Rocksky House ve své plné kráse a s otevřenou náručí přivítá kohokoli, kdo se rozhodne strávit v něm svůj čas. Chvíle klidu a odpočinku, na něž se ve městě plném lidí jen těžko hledá prostor. Těch tady budete mít dostatek, ať už se rozhodnete strávit je venku, nebo uvnitř.

„Snažili jsme se do Rocksky House dostat opravdu hodně detailů. Aby kaž­dého, kdo vstoupí dovnitř, nutily přemýšlet. Aby podněcovaly chuť něco vytvořit,“ vysvětluje Jiří Rokoský, proč na vás bude čekat starý psací stroj, Polaroid nebo třeba dalekohled. Zaznamenej, zachyť, pozoruj. Výzvy, které doporučujeme vyslechnout.

Ve dne tu budete žít tím, co se děje kolem vás. Vstaňte s rozbřeskem a protáhněte se na venkovní terase, kde si můžete vychutnat i snídani. Pokud bude deštivo, ochrání vás natažená plachta. Snadno se ale můžete schovat k jídelnímu stolu pro dva s výhledem. Ten ostatně budete mít z každého koutu Rocksky, ať už budete ležet v posteli, nebo sedět na gau­či. Příroda se vám tu mění před očima, a když budete mít štěstí, dorazí za vámi srnka nebo zvědavá liška.

V noci se Rocksky promění podle nálady. Pro romantické duše je připraven výhled na hvězdy, a pokud byste chtěli intimnější atmosféru, poručte světlům, na co máte náladu. LED pásky v ložnici vám promění prostor v cokoli, co si budete přát.

Z praktického hlediska vám tu nebude chybět nic. Po ruce máte kuchyňku s ledničkou, sporákem i základním vybavením, u kterého budete opět obdivovat hravost a smysl pro maličkosti. V prostorné koupelně nechybí sprcha ani toaleta.

„Vážíme si přírody, jež nám propůjčila některé stavební materiály a místo pro azyl. Elektrická energie je stoprocentně vyráběna ze slunce. Voda se získává z deště a následně se filtruje pro běžné použití. Záchod je kompostovací, nesplachuje se a produkty lze využít k tvorbě kompostu,“ dodává hrdě Rokoský.

Tomu se za nás říká „glamping par excellence“. Místo, které si žije svým vlastním životem uprostřed přírody a vy ho budete žít chvilku s ním, aniž byste museli slevovat ze svých nároků. Z čeho ale rozhodně uberte, je každodenní tempo. V Rocksky zpomalte, a i když budete nohama na zemi, dovolte sami sobě být na chvíli hlavou v oblacích.

Přečtěte si také