Neuvážené kliknutí může ohrozit celou firmu

Počet kyberútoků rok od roku narůstá. Hackeři sázejí zejména na laxnost malých a středních firem v oblasti zabezpečení.

Útoky hackerů míří na státní organizace, ministerstva, nemocnice nebo vysoké školy. Jejich častým cílem jsou však i firmy, které kyberbezpečnosti nevěnují dostatečnou pozornost. Česko je páté mezi evropskými zeměmi v počtu kyberútoků. Vyplývá to z dat světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení Check Point® Software Technologies.

„Nejčastějším cílem útoků jsou malé a střední firmy. Všechny organizace mají potenciál přilákat kybernetické útoky, ale u menších podniků je méně pravděpodobné, že budou mít dostatečné dovednosti a bezpečnostní opatření, aby jim odolaly. Proto by všechny firmy měly začlenit povědomí o kybernetické bezpečnosti do svého každodenního života,“ říká Luboš Pech, ředitel produktů a služeb pro firemní zákazníky společnosti Vodafone.

Jeden díl skládačky

Kybernetický útok obvykle probíhá skrytě a hac­ker při něm využívá slabá místa systému, která napadá. Často útočí přes účty, hesla a přístupy řadových uživatelů. Pokud firma zabezpečení neřeší, kybernetický útok pro ni může mít fatální důsledky. „Kromě finanční ztráty může být třeba přerušena výroba. Dopady kyberútoku mohou být pro firmy zásadní. Naštěstí si podnikatelé a firmy uvědomují hodnotu a bezpečí svých dat výrazně více než dříve,“ dodává Pech.

Při řešení zabezpečení je nejlepší obrátit se na odborníky, kteří pomohou vybrat řešení na míru. A často jde společně s celou konfigurací IT systému. Před takovou výzvou stála nedávno i firma Czechoslovak Ocean Shipping, a.s., která patří mezi pět největších tuzemských námořních zasilatelů z území bývalého Československa. Zabývá se námořní, leteckou, pozemní a kombinovanou přepravou a vzhledem k početné tuzemské i mezinárodní klientele je pro ni zásadní i celková konfigurace síťových řešení.

„Rozhodovali jsme se, jestli mít servery u sebe v méně stabilním prostředí, nebo pod trvalým dohledem mimo naši firmu. Nakonec jsme si vybrali druhou variantu a zvolili jsme řešení nabízené společností Vodafone. Největším přínosem je pro nás centrální správa všech služeb, která šetří čas při konfiguraci a kontrole. Oceňujeme také rychlou podporu techniků,“ říká Miroslav Skřítek, koordinátor pro informační systémy a technologie z firmy Czechoslovak Ocean Shipping, a.s. A doplňuje: „Podařilo se nám díky tomu i posílit bezpečnost, zvýšit dostupnost a zkvalitnit správu jednotlivých provozů.“

Bezpečí datového centra

Počet kybernetických útoků pravděpodobně bude narůstat a lze je očekávat mnohem sofistikovanější. Existuje přitom další relativně snadný způsob, jak se firmy mohou na takovou situaci připravit. Podle Kryštofa Zbytovského, Business Development Managera pro cloudové služby ve Vodafone Business, je pro ně nejvhodnější, když přenesou své kritické systémy do cloudu. „Vlastně se dá říci, že nákupem cloudu firmy získají dobrý základ v oblasti kyberbezpečnosti,“ říká Zbytovský.

Uložením dat do cloudu firmy přesunou svá data a IT infrastrukturu do bezpečí profesionálního datového centra, čímž šetří čas, úsilí a především finance. Starosti o technické náležitosti jsou delegované na odborníky, kteří jsou k dispozici 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Navíc s cloudem IT systémy nikdy nezestárnou, protože všechny komponenty pravidelně upgraduje datové centrum.

Vodafone Business poskytuje řešení v oblasti kyberbezpečnosti a cloudových služeb dlouhodobě. Díky zkušenostem z různých odvětví podnikání je schopný svým zákazníkům zajistit vysokou úroveň technologického zabezpečení v kombinaci s virtuálními servery. Zjistěte, jak může Vodafone pomoci chránit váš business, na vodafone.cz/itsluzby.

Přečtěte si také