Nepokleknout

Nemusíte být fanouškem fotbalu, a už vůbec ne podporovatelem Slavie, abyste zaregistrovali kauzu kolem nařčení Ondřeje Kúdely z údajného rasismu.

Nemusíte být fanouškem fotbalu, a už vůbec ne podporovatelem Slavie, abyste zaregistrovali kauzu kolem nařčení Ondřeje Kúdely z údajného rasismu. Z jedné věty, jejíž přesné znění znají jen dva hlavní aktéři, se během měsíce stalo velké a nepříjemné téma, v rámci něhož padl abnormálně vysoký trest bez důkazů, zaznamenali jsme povyšování se Britů nad Čechy (či Východoevropany celkově) a v důsledku toho všeho hrozí absolutní ztráta důvěry v proklamovaná hesla o respektu.

Co se stalo? V odvetném zápase osmi­finále Evropské ligy mezi Glasgow Ran­gers a Slavií prokopl Kemar Roofe, hráč skotského týmu, brankáři Ondřeji Kolářovi lebku, druhý hráč Rangers byl vyloučen vzápětí. Za stavu 0:2 se na domácích začala projevovat hluboká frustrace, kopání míčem do ležícího proti­hráče vyostřilo situa­ci, na jejímž konci slávista Kúdela cosi – přes zakrytá ústa – zašeptal hráči domácích. Tím byl Glen Kamara, Fin sierraleonského původu. Roztržka byla na světě.

Domácí hráč nařknul Kúdelu z rasismu (tvrdí, že slyšel větu „you are fucking monkey“), kdežto český fotbalista se brání, že šlo o běžnou urážku (you are fucking guy). Zápas se nakonec dohrál, domácí však nepustili Slavii více než půl hodiny do šaten, a když pak konečně svolili, byl Kúdela údajně Kamarou napaden v tunelu do kabin. Ránu pěstí bohužel nezaznamenaly kamery bezpečnostního systému, kamery v místě incidentu měly být záměrně zakryty.

Zatímco pořadatelský klub dostal za své chování pokutu devět tisíc eur, Kamara za napadení mimo hřiště stopku na tři zápasy a karatista Roofe na čtyři zápasy, Kúdela byl odsouzen za rasismus s deseti­zápasovým trestem. Samozřejmě že neměl k soupeři vůbec přistupovat, ale podstatou problému je odsouzení hráče za rasismus bez jediného důkazu. Kvůli zakrytým ústům nejsou Kúdelova slova audiovizuálně zaznamenána, spor nemá žádné jiné svědky než obviněného a po­škozeného a neexistuje ani žádný jiný důkaz – alespoň UEFA při vynesení rozsudku nic takového neposkytla –, což je samo o sobě zvláštní. Přitom Rangers mají s nepotvrzeným obviňováním soupeřů historickou zkušenost – nejen v oblasti rasismu, ale i homofobie. Evropská fotbalová asociace UEFA to však vůbec nevzala v potaz a Kúdelu přesto odsoudila.

Smutné je, že v honbě za potíráním rasismu vůči lidem černé pleti v hlavách Britů akceleroval skrytý rasismus vůči Východoevropanům (přestože tam geograficky nepatříme, Angličané a Skotové nás tam vytrvale zařazují). Své o tom vědí zejména Poláci, kterých žije na Britských ostrovech téměř milion a tamní komunita se po referendu o brexitu stala terčem řady nenávistných útoků a urážek. Teď se k „opovrhovaným“ přidali Češi, reprezentovaní hráči Slavie poté, co odmítli pokleknout před zápasem proti Arsenalu, jak je poslední dobou běžné pro „podporu“ hnutí BLM (Black Lives Matter).

Poznámky a výčitky ostrovanů po prvním zápase šlo ještě přejít, nicméně když to slávisté zopakovali v odvetě, někteří Britové se neudrželi. Třeba James McNicholas, který píše pro deníky The Guardian a The Times či respektovaný server The Athletic UK, napsal na svůj Twitter, který sleduje čtvrt milio­nu lidí: „Rád bych využil této příležitosti a řekl: Fuck Slavia Praha.“ Tweet po vlně negativních reakcí nakonec smazal, ale o nadřazenosti Britů to říká hodně. Stejně jako neschopnost tamních médií, dokonce i Kamarova právníka, správně napsat Kúdelovo jméno (Kedel, Kudel, Kudrla či dokonce Kundela). Hlavně že UEFA již od roku 2008 investuje vysoké desítky milionů eur do programu sociální odpovědnosti Respect, který má usilovat o jednotu a respekt k pohlaví, rase, původu, náboženství a schopnostem každého jednotlivce.

Odsuzování někoho, kdo před zápasem nepoklekne a místo toho se chytne kolem ramen nebo projeví respekt jiným způsobem, považuji za začátek cesty do pekel. Naštěstí Češi jsou národem, který si dokáže dělat legraci i z vážných věcí. Rád bych se rozloučil vtipem, který v této souvislosti koluje na sociálních sítích: „Toto je konečně důkaz, že se země točí. Vykašlali jsme se na východ a h…a teď na nás padají ze západu.“

Přeji vám bystrou mysl, pevné zdraví a klid na čtení nového Eura.

Přečtěte si také