Nekalé praktiky dodavatelů FVE do bytových domů: Na co si dát pozor, abyste nepřišli o peníze?

Instalace fotovoltaických elektráren na bytové domy a objekty spravované společenstvími vlastníků jednotek je v současnosti čím dál populárnější, má ale I svá rizika.

  • 24. března 2025

Hlavní motivací investorů je ekonomický faktor, tedy snižování nákladů na energie, snaha o ekologicky udržitelnější provoz budov a zvyšování jejich hodnoty a v neposlední řadě aktuálně dostupné dotace. S rostoucí poptávkou však roste i riziko nekalých praktik ze strany dodavatelů, kteří využívají neznalosti klientů a poskytují zavádějící informace. V tomto článku se podíváme na nejčastější neférové praktiky a konkrétní případ, kdy nekompetentní dodavatel uvedl SVJ v omyl ohledně ekonomické udržitelnosti investice do FVE.

Nejčastější nekalé praktiky dodavatelů fotovoltaiky u bytových domů

„Před časem si SVJ v Lázni Bohdaneč nechalo instalovat fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů dodavatele o rychlé návratnosti investice. Předseda SVJ si tyto informace bohužel dostatečně neprověřil, protože fotovoltaickým systémům nerozuměl. Po roce provozu se ukázalo, že díky zásadní chybě v koncepci je využití energie zcela neefektivní a reálná návratnost přesahuje 50 let, což znamená, že investice se prakticky nikdy nevrátí. Naše společnost vypracovala doplňující technické řešení, které maximalizuje lokální spotřebu vyrobené energie, a tím zkracuje dobu návratnosti na výsledných 6,5 let,“ komentuje situaci Petr Švrček, CFO, společnosti BLUENET NTS, a.s. (společnost působící na trhu FVE pro bytové domy a municipality od roku 2017).

Nedostatek zkušeností s instalacemi v bytových domech

Mnoho firem, které se donedávna specializovaly na FVE pro rodinné domy, se v důsledku změn dotační politiky a rostoucí konkurence snaží přeorientovat na bytové domy. Jenže tato oblast má odlišná technická, legislativní i provozní specifika, která je nutné zohlednit již při návrhu a následně při realizaci projektu tak, aby investice měla ekonomický smysl.

Tito dodavatelé často nerespektují zásadní požadavek, aby vyrobená energie byla v maximální míře spotřebována v bytových jednotkách, nikoli ve společných prostorách, nerespektují legislativní rámec, zásady bezpečnosti nebo distribuční omezení. To vede k neefektivním instalacím, nesouladu instalací s existujícími normami, jsou vytvářena bezpečnostní rizika a produkovány finanční ztráty pro investory.

Použití nekvalitních komponentů a nekompatibilita systémů

Někteří dodavatelé nabízejí fotovoltaiku za podezřele nízkou cenu, což je jen důkazem toho, že převážná většina opatření nutných v bytových domech je při instalaci opomíjena a cenotvorba je výsledkem neznalosti, či převzata z modelů používaných pro rodinné domy. Levnou nabídku lze dosáhnout použitím zastaralých, necertifikovaných či jinak problematických komponentů, které odborně zdatná firma nikdy nepoužije pro instalaci v bytovém domě. Výsledkem je pak poruchovost, zkrácená životnost, pokles efektivity, nebo dokonce porušení legislativních požadavků. Úspory v ceně dodávky na počátku se později projeví vyššími náklady na údržbu, nižší efektivitou nebo nutností předčasné výměny komponentů.

Zavádějící údaje o ekonomické efektivitě a návratnosti investice

Mnoho dodavatelů prezentuje své nabídky s přehnaně optimistickými predikcemi návratnosti, které nezohledňují specifika bytových domů, reálnou míru spotřeby vyrobené elektřiny v objektu, ani provozní a servisní náklady.

Jak se chránit před podvodnými dodavateli?

Ověřujte reference a zkušenosti dodavatele

  • Jaké má zkušenosti s instalací FVE pro bytové domy a jaký typ instalací FVE prováděla firma v posledních 2 letech?
  • Má reference od jiných SVJ?
  • Nespoléhejte se na reklamu či informace z webových stránek. Nechejte si předložit data z realizací minimálně za rok provozu!

Požadujte realistické výpočty návratnosti

  • Pokud vám někdo slibuje návratnost do 5 let, zpozorněte.
  • Nechte si výpočet potvrdit od nezávislého odborníka.

Důkladně pročítejte smlouvy

  • Existují skryté poplatky za provoz a servis?
  • Jsou ve smlouvě reálné garance a sankce za nesplnění závazků?

Vyberte kvalitní komponenty

  • Ověřte si certifikace a záruky.
  • Nechejte si detailně popsat systém řízení, poraďte se s odborníkem.
  • Nechejte si ukázat konkrétní typy panelů, střídačů, baterií a systému řízení ze vzorové instalace.

Nechte si projekt zkontrolovat odborníkem

  • Konzultujte projekt s někým, kdo rozumí FVE pro bytové domy.
  • Porovnejte více nabídek – nejen podle ceny, ale i podle kvality řešení a počtu referencí.

Fotovoltaika v bytových domech přináší významné úspory, ale pouze tehdy, pokud je projekt dobře navržen a dodavatel pracuje transparentně a férově. Střecha bytového domu není jen starost, ale cenná deviza. Využijte ji tedy tak, aby generovala co největší zisk pro obyvatele. Uvědomte si, že instalace v hodnotě 1 mil. Kč, která generuje zisk v hodnotě 200 tis. Kč má stejnou návratnost, jako investice 500 tis. Kč, která přináší zisk 100 tis. Kč. Nenechte se proto napálit nereálnými sliby – správně nastavený projekt vám může přinést skutečné výhody, ale špatnou volbou dodavatele zmaříte ekonomický potenciál  využití střechy a vytvoříte si nechtěný prostor pro další náklady. Klíčem k úspěchu je pečlivé ověření dodavatele, důkladná analýza nabídky a konzultace s odborníky.

Přečtěte si také