Naším cílem je spokojený pacient

Abychom měli spokojeného klienta, musíme mu nabídnout komplexní přístup. Jen to je správná strategie ve zdravotnictví, říká David Karásek, spolumajitel skupiny Medicon Pronatal.

David Karásek stojí v čele skupiny Medicon Pronatal, která nabízí široké spektrum zdravotnických služeb pod jednou střechou. Jakkoliv je podle něj zásadní nabízet tyto komplexní služby pod jednou střechou, hlavním cílem by měl být spokojený pacient. „To není klišé. Pouze pokud máte spokojeného pacienta, můžete pokračovat, rozvíjet se a být úspěšní,“ říká.

Jak se z tradičního lékaře stane významný investor ve zdravotnictví, který stojí v čele jedné z největších soukromých skupin, jež v oboru působí?

Začínal jsem jako běžný anesteziolog, pracoval v nemocnici a bavilo mě to. Bylo to v polovině devadesátých let, kdy byla úplně jiná doba a atmosféra a já jsem měl nutkání zkusit něco nového, jiného.

Co to bylo?

Vydal jsem se do světa a docela dlouho působil v distribuci léků a farmacii. Zároveň jsem spolupracoval s nadnárodním investorem, který provozoval řadu zdravotnických zařízení v Evropě a rostl. Vytvořil jsem českou pobočku, kde jsme rozvíjeli zajímavý pohled na zdravotnictví.

Posunula vás zahraniční zkušenost, jež v dané době nebyla v Česku standardem?

Zahraniční know-how mě obohatilo. Za prvé v oblasti managementu ve zdravotnictví a za druhé v tom, jak se na obor dívají jinde a jak to tam funguje. To je vždy dobře a pomohlo mi to se rozvíjet.

Jedním z oborů, kde máte silné postavení, je reprodukční medicína v rámci společnosti Pronatal. Jak jste se k ní dostal?

Opět šlo o příležitost, kterou jsme využili. Reprodukční medicína je fascinující obor z hlediska odborného, pacientského i manažerského. V Česku ji máme jako obor velmi rozvinutou a velký počet zahraničních pacientů. V Pronatalu jsou čeští a zahraniční pacienti zhruba půl na půl, což není obvyklé, jsou tu společnosti, jež se soustřeďují takřka výhradně na zahraniční klientelu.

Je reprodukční medicína atraktivní i z hlediska investora?

Dívám se na ni z hlediska strategického investora jako na obor, který se bude rozvíjet. Chtěli jsme zároveň být blíž našim zahraničním pacientům, takže i z investorského hlediska dávalo smysl vstoupit na zahraniční trhy, významnou klientskou skupinu jsme měli na předním Balkáně, konkrétně v Bosně, Chorvatsku a Srbsku, kde v současnosti provozujeme čtyři kliniky. Působení na zahraničních trzích s sebou nese výzvu v tom, že různé národní legislativy mají často velmi odlišná pravidla. Česko je v tomto ohledu relativně otevřené, ale i u nás je na čase legislativu zmodernizovat.

Jak to myslíte?

Jsme velmi otevřeni například k cyklům s darovanými pohlavními buňkami, zejména u vajíček je to stále častější požadavek související s tím, že ženy stále více odkládají těhotenství a čas pracuje proti nim. Platí to i pro muže. Modernější by naše legislativa měla být v přístupu k single jedincům, protože podle zákona můžeme poskytnout péči reprodukční medicíny pouze párům. Nemusejí být sezdaní, stačí přijít jako pár. To je krajně nemoderní, stejně jako to, že nemůžeme komunikovat se stejnopohlavními páry.

Nakolik je v těchto případech reprodukční medicína úspěšná?

Dokážeme pomoci až 90 procentům párů, ale je velmi zavádějící prezentovat to tak, že jde o devadesátiprocentní úspěšnost cyklu. Když ale cykly opakujete, postupně se propracujete k 90 procentům úspěšných párů. V celkové úspěšnosti hraje roli řada faktorů.

Co se týče služeb v asistované reprodukci, které přináší Pronatal, nejde jen o umělé oplodnění, což je asi to první a často jediné, co si pod ním lidé představí.

Máme široký záběr služeb, na jehož vrcholu je umělé oplodnění. Našimi centry prošlo mnoho lidí, kteří si jen otestovali svou plodnost a vyhlídky do budoucna v rámci Dnů plodnosti. Další významnou součástí našich služeb je onkologický program, občas nazývaný oncofreezing, určený pro mladé lidi s onkologickým onemocněním a procházející léčbou, která často může pohlavní buňky poškodit. Je vhodné se na tyto otázky zaměřit před zahájením léčby a nechat si buňky nebo vaječníkovou tkáň zamrazit. Třetí zajímavou oblastí je to, co se ne úplně správně nazývá social freezing, tedy včasné odebrání a zmražení pohlavních buněk v biologicky vhodném věku pro otěhotnění, když ho žena z nějakého důvodu odkládá. Biologicky jsou taková vajíčka vždy v lepší kondici. Nesouhlasím s nálepkováním této služby, že to je jen kvůli kariéře, většinou je to mnohem složitější. Každopádně to pro ženy bývá správné rozhodnutí, pokud děti v budoucnu chtějí.

Jaké služby nabízíte v ambulantní péči?

V tradiční ambulantní medicíně nabízíme pacientům v zásadě všechno. Naším cílem je poskytovat komplexní službu pro pacienty a mít možnost zajistit péči napříč jednotlivými odbornostmi pod jednou střechou, je-li to potřeba. V Česku se někdy stává, že máte zdravotní problém, obcházíte specialisty, ale nedívají se na vás komplexně. Snažíme se problém a jeho příčinu najít, diagnostikovat a v ideálním případě i vyléčit. Víme i to, že v Česku pokulhává prevence, což někdy vede k tomu, že už můžeme jen léčit a ne vyléčit. Rozvíjíme proto řadu ambulantních oborů včetně těch, které si tradicionalisté zařazují do nemocnic, například jednodenní chirurgii.

Proč?

Jednodenní v tomto případě znamená 24 hodin od příjmu do propuštění, kdy po větší operaci je člověk přes noc monitorován na lůžkovém oddělení. Kdyby nastal problém, můžeme ho hned řešit. Obor je to zajímavý jak pro pacienta, protože je odlehčující a pomáhá urychlit rekonvalescenci, tak především pro systém, protože je výrazně levnější než tradiční operace v tradiční nemocnici s několikadenní hospitalizací. Samozřejmě jsou případy, kdy to jinak nejde, ale tam, kde lze jednodenní chirurgii využít, tam systému pomáhá. Druhou specializovanou oblastí, na kterou jsme hrdí, je onemocnění prsu.

Co v této oblasti nabízíte?

Úplně vše, počínaje screeningem a diagnostikou na kvalitních pracovištích s 3D mamografy přes punkce a jejich následné mikroskopické vyšetření až po označení ložiska speciálními magnetickými zrníčky, která pak umí chirurg přesně lokalizovat, a tím i bezchybně a rychle odoperovat. Máme multidisciplinární tým, který každý týden řeší nové případy – radiodiagnostik, patolog, chirurg a onkolog společně určují nejvhodnější postup pro konkrétní pacientku. Na to je navázaná pro určité případy i genetika. Když se žena dozvídá diagnózu, dozvídá se i řešení. Vše na sebe navazuje, což je velká úleva i pro psychiku. Navíc nabízíme nadstandardní služby, například speciální způsob ochlazování kůže na hlavě, který snižuje vypadávání vlasů při chemoterapii, nebo protetiku či paruky, aby situace, v níž se ženy ocitly, byla co nejsnáze zvladatelná. Můžeme se pochlubit velmi dobrými výsledky a vysokým počtem vyléčených žen.

Máte i farmaceutickou divizi. Máte k ní vztah i proto, že jste v oboru podnikal?

Nejde ani tak o můj vztah, jako o fakt, že farmacie k medicíně patří, ač se na to často zapomíná. Pro pacienty je pohodlné, když mají lékaře i lékárnu pod jednou střechou. Rozhodli jsme se jít tradiční cestou lékárenství – pokud to není nutné, pacientům nezaměňujeme léky a neupřednostňujeme vlastní obchodní zájmy před zdravím pacienta. Zaměstnáváme klinické farmaceuty, což není v ambulantní sféře obvyklé. Umíme poradit v rámci farmakoekonomiky i finančně nejvhodnější léčbu, což považuji za mnohem lepší než jen marketingově vykřikovat, že naše lékárna je nejlevnější.

Pacientům tedy nabízíte širokou paletu nejen zdravotnických služeb pod jednou střechou. Je to vaším cílem?

Naším cílem je spokojený pacient a není to klišé. Pouze pokud máte spokojeného klienta, a je jedno, zda u nás ve zdravotnictví pacient, nebo u vás v médiích čtenář, můžete pokračovat ve své činnosti, rozvíjet se a být úspěšní. Jinak to, co děláte, buď budete dělat špatně, nebo to brzy nebudete dělat vůbec. Abychom měli spokojeného klienta-pacienta, musíme mu nabídnout komplexní přístup. Jen to je správná strategie ve zdravotnictví.

Přečtěte si také