Na český trh vstupuje nová banka. Estonská Inbank cílí na financování obnovitelných zdrojů energie

Nejrychleji rostoucí estonská fintechová banka Inbank vedle svého zaměření na principy udržitelnosti a ekologie nabídne svým klientům také možnost financování dopravních prostředků, například automobilů, elektrokol, skútrů a široké škály jiných produktů, jako je nábytek, spotřební elektronika či módní zboží.

“Financování udržitelných produktů a služeb, stejně jako i respekt a úcta k našim klientům a jejich potřebám, je hlavním cílem našeho podnikání na českém trhu,“ říká ředitel české Inbank Vít Růžička.

Vít Růžička, ředitel české Inbank, strávil celý svůj profesní život ve finanční sféře. Od roku 2000 působil postupně v Citibank, GE Money (dnešní Moneta Money Bank), Home Credit a Zaplo Finance. Vystřídal řadu pozic od produktového managementu až po pozici generálního ředitele. V Inbank působí od října 2021.

Kompletně on-line

Protože se bankovnictví se přesouvá z poboček bank a stává se součástí každodenního digitálního života zákazníků, vyřízení žádosti i u poměrně vysokých částek financování, například v řádu stovek tisíc korun u pořízení fotovoltaických systémů či tepelných čerpadel, trvá u Inbank jen několik minut a může být řešeno kompletně online, bez nutnosti návštěvy klienta na jakékoliv pobočce. Rychlost celé transakce, její zabezpečení, jednoduchost a snaha co nejméně zatěžovat klienta zbytečným papírováním, samozřejmě při splnění všech potřebných legislativních náležitostí, patří mezi hlavní výhody financování prostřednictvím estonské Inbank.

Priit Põldoja, zakladatel a generální ředitel společnosti Inbank, má více než 20 let zkušeností v bankovnictví. Devět let působil v Hansabank (nyní Swedbank), největší bance v Pobaltí, kde zastával různé výkonné pozice včetně téměř tří let, kdy zastával roli generálního ředitele. Také vedl několik úspěšných fintech (největší estonská PSP Maksekeskus) a technologických společností (např. Veriff).

Strategický vstup

Inbank je estonská banka s evropskou bankovní licencí, která působí v pěti zemích Evropy, především v Pobaltí a Polsku, s více než 823 tisíci kontraktů a 5100 obchodních partnerů, jejichž prostřednictvím, již profinancovala zboží v hodnotě více než 1,5 miliardy euro. Vstup na český trh je pro ni strategický. „Česká republika je zemí s 10 miliony obyvatel, jejíž trh spotřebitelského financování tvoří pohledávka přes 11 miliard eur, tedy asi 10krát větší než Estonsko. Udělením bankovní licence ČNB jakožto pobočky banky nám také zaručuje přístup na místní depozitní trh. Cílem je získat 1% tržní podíl v České republice, což představuje úvěrové portfolio více než 100 milionů eur,“ prohlásil Priit Põldoja, CEO, předseda představenstva a zakladatel Inbank.

Přečtěte si také