MTX Group Petra Otavy investuje přes miliardu do moderních datových center

Investice do modernizace českého průmyslu se zaměřením na bezpečná data, to vše s využitím česko-slovenského know-how a potenciálem přerůst i do dalších oborů jako jsou počítačová grafika, umělá inteligence či blockchain. Právě z toho důvodu na českém trhu vznikly dvě nové společnosti v oblasti moderních datových center. DC Infrastructure Services a obchodní společnost Data Computing Power Sale.

Své podíly v nich drží skupina MTX Group a Invictus Development. Cílem investice v celkové hodnotě přesahující miliardu korun je zajištění bezpečnosti informací a jistota dlouhodobé dostupnosti výpočetního výkonu pro interní účely i pro další pronájem.

V celku se jedná o tři datová centra v ČR stavěná profesionálním teamem dle TIER standardů s odhadovaným výkonem cca 300 PFlops. Další dvě jsou plánována v Moravskoslezském kraji. Vlastníci v projektu využívají lokálního know-how. Na návrhu a stavbě pracují přední česko-slovenští specialisté. Jako základ pro modernizaci v rámci segmentu budoucnosti vidí vlastníci zejména pokrokové technologie chlazení, které budou mít vysokou účinnost a také vlastní in-house tým starající se o servis, stavbu i upgrade serverů v datových centrech. Při stavbě data center je kladený důraz na maximalizaci PUE (efektivitu výpočetního výkonu), možnost upgrade jednotlivých lokací na novější technologie, což podpoří budování pozice na zejména evropském trhu. Kromě uvedených segmentů směřují vlastníci datová centra také na klienty z dalších pokrokových oblastí, jako je privátní či veřejný blockchain.

Skupina MTX Group dlouhodobě využívá moderních technologií, a to zejména těch, které fungují na principech Průmyslu 4.0, a které pozitivně ovlivňují modernizaci jednotlivých firem. S ohledem na bezpečnost informací a jistotu dlouhodobé dostupnosti výpočetního výkonu pro všech 15 našich firem jsme se rozhodli vstoupit do projektů budování moderních datových center. Přebývající výkon, který nebude využit ve skupině, chceme dále pronajímat,“ řekl k projektu Petr Otava, předseda představenstva MTX Group.

Vlastnictví DC Infrastructure Services je rozděleno do skupiny MTX Group českého byznysmena a průmyslníka Petra Otavy (51 %) a Invictus Development (49 %) patřící Vladimíru Vencálkovi.

“Spolupráce se skupinou MTX Group nám poskytuje stabilního partnera a zkušenosti s rozsáhlými projekty a významným způsobem zvyšuje rychlost expanze plánovaných data center na evropský trh.

Jak je zřejmé z globální světové situace, je nutné mít klíčové služby ideálně na území státu. Data centra a výpočetní výkon se posouvají do kritické infrastruktury. Co se týče dalších odvětví, tak primárně se chceme etablovat v renderingu, machine learning, crime prediction a blockchain. Co se týče blockchainu, tak věříme, že bude zájem o privátní korporátní blockchainy propojené na veřejné blockchainové sítě. Na základě současných projektů nás již oslovují české i zahraniční společnosti se zájmem o pronájem výpočetního výkonu a je zřejmé, že zájem o výpočetní výkon globálně neustálé stoupá,“ dodal Vladimír Vencálek, jednatel společnosti Invictus Development.

Přečtěte si také