MTX Group a Aquila Capital staví obrovský energetický projekt ve Španělsku. Investují miliardu eur

MTX Group průmyslníka Petra Otavy společně s německou investiční společností Aquila Capital investují do výstavby významného energetického projektu ve španělské Andalusii.

Jedná se o projekt s celkovým instalovaným výkonem 1,1 GW, z toho tvoří větrná instalace 370 MW, solární instalace 360 MW a bateriové úložiště BESS 350 MW. Celková roční výroba bude činit 1500 GWh. Projekt, jehož hodnota přesahuje 1 miliardu eur, je již ve fázi výstavby a bude dokončen v roce 2027.

„Investice do obnovitelných zdrojů v lokalitách, které jsou k tomu geograficky vhodné, skvěle doplňují naše další realizace, které prostřednictvím energetické divize MTX Renewables uskutečňujeme v rámci ČR s připojením bez distribuce přímo do našich fabrik. Tím naplňujeme naši strategii zvyšování přidané hodnoty v našich výrobcích tvořených vlastními silami o elektrickou energii. Přinášíme tak našim zákazníkům řešení v rámci jejich závazků v oblasti dekarbonizace. Vedle obnovitelných zdrojů energie také doplňujeme naši nabídku hodnoty zákazníkům o vývoj výrobků vč. využití tzv. cirkulární ekonomiky, čímž aktivně přispíváme k minimalizaci emisní zátěže finálních výrobků. Předpokládám, že celkový objem investic v kontextu dekarbonizace dosáhne za skupinu MTX Group do roku 2028 cca 7,5 miliardy korun,“ říká majitel MTX Group Petr Otava.  

Příprava rozsáhlého projektu ve španělské Andalusii, který patří v současnosti mezi největší svého druhu v zemi, trvala téměř pět let. Roční výroba 1500 GWh odpovídá 1,5násobku produkce elektřiny celé Vltavské kaskády. Tato vyrobená elektřina by zvládla pokrýt spotřebu půl milionu domácností. Díky tomu, že projekt kombinuje vítr, slunce a bateriové úložiště, dokázal by tyto domácnosti zásobovat elektřinou po celý rok.

Financování společné investice MTX Group a Aquila Capital zajišťují významné finanční instituce, jako jsou Evropská investiční banka, BNP Paribas, KfW IPEX, Banco Sabadell, Intesa SanPaolo, ING, NatWest a Santander.

Aquila Group je globální investiční skupina se sídlem v Hamburku. Skupina historicky investovala 25 miliard eur a spravuje aktiva v hodnotě 15 miliard eur. Rozmanité portfolio společnosti zahrnuje správu investic, průmyslové developery čisté energie a IPP v Evropě a Asii a Tichomoří a developery datových center, zelené logistiky a španělských rezidenčních nemovitostí.

Aquila Group byla založena v roce 2001 Romanem Rosslenbroichem a Dieterem Rentschem, kteří dosud stojí v čele firmy. 

MTX Group je průmyslový holding s globální působností zaměřený zejména na trading a zpracování kovů a energetických komodit s ročním obratem přesahujícím 2 miliardy eur. Ve svých 31 společnostech zaměstnává přes 2,5 tisíce zaměstnanců.

Přečtěte si také