► Majitelé rodinných firem často řeší, jak zachovat majetek i hodnoty pro další generace. V čem jim může pomoci služba Family Office?
Je tu pro ty, kteří vědí, že úspěšné podnikání nekončí předáním firemního podílu. Pro ty, kdo chtějí, aby jejich hodnoty, vize i vztahy přežily nejen je, ale i měnící se svět. Family Office vnáší do života podnikatelských rodin systém, kontinuitu a řád. Pomáhá definovat role, nastavit pravidla a udržet majetek pohromadě s odkazem na budoucí generace. Obdobný systém funguje na Západě desítky let, u nás se začal rozvíjet zhruba před deseti lety. Naši službu můžeme zjednodušeně popsat jako know-how k nakládání s tímto majetkem.
► Jaký majetek myslíte?
Hovoříme většinou o firemním majetku. Právě firma jako podnikatelský subjekt pro ně bývá hlavním zdrojem příjmů. Jsou to ale i další oblasti. Podnikatelské rodiny často investují například do nemovitostí.
► Kdy by měli majitelé zvažovat předání majetku?
Čím dříve to udělají, tím lépe. Nejde o akt, který trvá třeba jen jeden měsíc. Firemní majetek se nepředává jako knížka. V těchto případech bývá jeho hodnota zpravidla poměrně vysoká. Je proto důležité nastavit procesy s externím managementem i se členy rodiny. Důležité je také vymezení nových rolí každého, kdo se bude o majetek v budoucnosti starat. Zároveň se musí vytvořit vhodná struktura.
► Měli by tedy předávající začít ještě před oficiálním dosažením důchodového věku?
Samozřejmě. Uvedu příklad západních šlechtických nebo podnikatelských rodin, kde bývá běžné, že jejich mladí členové se s tímto majetkem i systémem, jak taková firma funguje, začínají seznamovat už ve velmi nízkém věku. Třeba když je jim teprve 15 let. Dostávají informace, jaká bude jejich role, co znamená odpovědnost při správě majetku, jaké principy rodina uplatňuje nebo na základě čeho rodina podnikatelský majetek vytvořila a jakou má vnitřní filozofii. Zpravidla se nečeká, až se najednou „něco“ stane.
► Čím se Moneco Family Office liší od podobných služeb?
Náš servis je komplexnější. Více se snažíme do českých poměrů vtáhnout myšlenky a postupy, které známe ze starých západních rodin. Řešíme proto nejenom jejich dnešní situaci, ale i tu budoucí, která by měla přijít za 20, 30 nebo až 50 let. Majetek samozřejmě zůstává v rukou rodiny, kterou se snažíme učit, aby byla tím správcem. Jsme komplexní architekti jejich rodinné struktury. Pomáháme nastavit právní určitost tak, aby zakladatel společnosti dopředu věděl, jak má celý proces proběhnout, jak se má chovat on a jak další členové rodiny. Případně jaké budou role těch, kteří se narodí třeba až za pár let.
► Jde tedy o to, aby se během krátké doby, například jednoho měsíce či roku, rodinný majetek předal rychle potomkům?
Jednoznačně. Právě proto vnášíme do systému i staletími prověřený prvek, který vychází ze zavedených a vyzkoušených modelů. Ten rodině umožňuje, aby pro správu jejich majetku zůstal i za 50, nebo více let zachovaný princip, díky němuž bude společnost dál úspěšně fungovat.
► Může při založení takového rodinného fondu dojít ke zvýšení výnosnosti majetku, nebo dokonce k daňovým optimalizacím?
Uvedené struktury primárně nepřipravujeme s tím cílem, abychom je daňově optimalizovali. Na druhé straně princip, který vychází z toho, že je majetek spravován jako celek, znamená, že se nerozmělňuje na menší dílky. To může vést jak k jeho vyšší investiční výnosnosti, tak k nižší nákladovosti. Vše potom zůstává v „jednom košíku“, což může přinést mimo jiné pozitivní daňové dopady.
► Souvisí to také s bezpečností transakcí?
Nepochybně. Funguje zásada a princip nedělitelnosti. Dovolil bych si ještě jeden příklad. Existují například rakouské podnikatelské rodiny, které na obdobných principech fungují desítky let. V současnosti mají tyto rodiny třeba tisíc členů. Proto je třeba vše nejen právně ošetřit, ale i zajistit, aby se některá část rodiny nedostala do ekonomických problémů nebo část firmy kvůli exekucím do cizích rukou.
•