I v situaci, kdy se česká a evropská energetika výrazně mění, existuje podle Cyrila Svozila jr., předsedy správní rady společnosti Fenix Group, efektivní řešení energetické koncepce domácností, středně velkých společností i výrobních areálů. Je jím plná elektrifikace, tedy kombinace elektrických sálavých topných systémů, ať podlahových, či stropních instalací, nebo v podobě sálavých panelů, s přesným ovládáním, které umožní řídit teploty, a tedy i spotřebu v objektu, zcela dle vlastního přání společně s fotovoltaickou elektrárnou (FVE) a inteligentním bateriovým úložištěm. „Zdůrazňuji inteligentním, protože ,hloupou‘ akumulaci zvládne každá baterka, nicméně nakládání s akumulovanou energií v návaznosti na spotové ceny jedné kilowatthodiny na trhu a obchodování s nimi je klíč k zajímavé návratnosti,“ říká Cyril Svozil jr.
„Elektrické sálavé topné systémy mají oproti například tepelným čerpadlům nespornou výhodu v perfektní regulaci a jejich rychlému náběhu a doběhu, který je téměř okamžitý,“ konstatuje Cyril Svozil jr. A dodává: „Jinými slovy, nabízejí zákazníkům, aby si sami zvolili, jaká má být teplota v konkrétní místnosti v konkrétní hodinu, a kolik tedy bude za vytápění platit. Kombinace sálavého topení s FVE a baterkou vede k žádoucí míře soběstačnosti a ke značným úsporám a naši zákazníci na celém světě to oceňují.“
Několik měsíců stojíte v čele celého holdingu Fenix Group. Je to velká změna?
Je to výzva! Tento rok je velkou zkouškou, což obecně platí pro průmysl jako takový. Nejdříve nás notně pošramotila všechna omezení za covidu, teď žijeme v Evropě, která reálně zchudla v důsledku opatření, která jsou známá pod značkou Green Deal. Navíc jsme kvůli válce na Ukrajině přišli i o ruský trh, který pro nás byl spíše okrajový, ale se zajímavým potenciálem.
Výsledky vašich pilotních projektů jsou známé a inspirativní jak získanými daty, tak jejich průnikem do segmentů české ekonomiky – od rodinných domů až po velké průmyslové podniky. Jak hodnotíte loňský rok z hlediska hospodaření vašeho holdingu?
Vzhledem k míře zásahů státu do trhu, například kvůli covidu, Green Dealu či ESG, byla zejména druhá polovina loňského roku značně zatížena všemožnými a zcela umělými vlivy. Skupina Fenix zaznamenala v první polovině roku poměrně razantní růst, který jsme však ve druhé polovině roku ztratili, a výsledkem byl celkový propad jak v tržbách, tak v zisku. Situace na evropských trzích není dobrá, a pokud nedojde k razantnímu otočení politického kormidla, obávám se, že nás nečekají zrovna světlé zítřky.
Jaká je ve srovnání s českým trhem situace v evropských zemích, kde dlouhodobě působí vaše dceřiné společnosti, a na mimoevropských teritoriích, kam také své produkty vyvážíte?
Obecně platí, že tento rok na evropských trzích klesáme a na mimoevropských rosteme. Považuji to za trend, kterému se musíme přizpůsobit. Nicméně například naše pobočky ve Francii, Španělsku, Německu či Polsku si vedou poměrně zdatně. Ve Francii jsme například uskutečnili ochranu řady prestižních vinic před jarními mrazíky našimi topnými kabely v oblasti Burgundska nebo Champagne.
Vidíte v evropských státech, kde působí vaše dceřiné společnosti, v současnosti je to Slovensko, Velká Británie, Francie, Španělsko, Norsko, Německo, Polsko a Srbsko, výrazné odlišnosti v oblasti energetiky a legislativy? Kde bychom se mohli inspirovat a kde se vyvarovat chyb?
Určitě. V zemích, jako jsou Francie nebo Španělsko, je elektřina historicky levná komodita, a tudíž jsou sálavé topné systémy tradičně rozšířené a oblíbené. Určitě bychom se měli inspirovat jejich energetickou politikou, kterou mimochodem ve Francii znají jako „Messmerův plán“ ze sedmdesátých let, jež původně počítala s výstavbou dokonce 170 jaderných elektráren. To zní v dnešním světě jako úplná science fiction. Tam byl založen základ jejich prosperity, která se opírá o velmi dostupné energie. Naopak bychom měli velmi pečlivě studovat postup Německa, jeho odklon od jádra a následné cenové výkyvy, které byly pouze důsledkem jeho rozhodnutí.
•