Mauricijský poklad dobývá svět

Čech Jiří Ragan vyrábí na Mauriciu rum stejnojmenné značky. Od června letošního roku si ho mohou dopřát i zákazníci v Česku.

Rhum Haute Couture De Ragan z dílny Čecha Jiřího Ragana je právem označován za mauricijský poklad. Nyní ho mohou zájemci ochutnat v nejlepších pražských podnicích. Vedle nich budou rum Ragan prodávat i on­line prodejci alkoholu a rohlík.cz od 1 975 korun za lahev. Rum bývá spojován s Karibikem, třtinovému destilátu se však daří i na ostrově Mauricius v Indickém oceánu. Důkazem je ocenění rumu české značky Ragan stříbrnou medailí v soutěži The Rum & Cachaça Masters 2024 pořádané magazínem The Spirits Business. Prémiový produkt letos v červnu zamíří i na český trh, a to v limitované dodávce pěti až deseti tisíc lahví. Značka Ragan plánuje na evropský trh ročně dodávat 40 tisíc lahví, stejné množství poputuje do USA.

Jiří Ragan je nejen majitelem značky Ragan, ale i rum vyrábí – vytvořil recepturu na přírodních surovinách nejvyšší kvality. „Destilát vyrábím s pár kamarády, vždy menší šarže v řádech tisíců lahví. Nepovažuji se za master blendera, ale já míchám a blenduji rum,“ říká Ragan. Stal se prvním Čechem, který na Mauriciu rum vyrobil a zároveň za něho získal zmíněnou prestižní cenu v Londýně v kategorii rumů. Navíc je Ragan první českou značkou, která v kategorii rumu získala takové ocenění. Z hlediska evropské legislativy však nejde o rum, ale o destilát z cukrové třtiny. O tom, že Rhum Haute Couture De Ragan, zejména jeho receptura, je prémiovou záležitostí nejvyšší kvality, svědčí i řada ocenění, která Jiří Ragan se svými recepturami získal na světových soutěžích.

Unikát

Receptura Raganu měla od začátku stanovené dvě podmínky. „Neholduji rumům s rumovým ocasem. Chtěl jsem vytvořit jemnou chuť, co by chutnala i mé ženě. Druhou podmínkou bylo vytvořit destilát z nejlepších surovin, protože když jedu vyrábět na ostrov, ingre­dience za mnou cestují z různých koutů světa,“ popisuje Ragan. Jeho Rhum Haute Couture De Ragan nabízí jemnou a příjemně sladkou chuť, je ručně vyráběný a třikrát destilovaný. „Právě nezvyklá jemnost činí Ragan ojedinělým. Můžeme mluvit o prvním cane spirit, destilátu z cukrové třtiny pro muže i ženy,“ podotýká Samer Selbak ze společnosti Fenixdrinks, která distribuuje značku Ragan v Česku.

O výjimečnosti produktu vypovídá také ocenění z prosince 2023 v soutěži Woman Wine and Spirit Award v Hongkongu a Londýně. „V této soutěži zasedala porota složená pouze z žen a Rhum Haute Couture De Ragan získal zlatou medaili, což svědčí o tom, že jde o ideální produkt pro páry. Lahodnou chuť si vychutná muž i jeho partnerka,“ vysvětluje Ragan. K těmto oceněním se přidala i zmíněná stříbrná medaile od magazínu The Spirits Business. V každoroční soutěži The Rum and Cachaça Masters soutěžilo téměř 300 destilátů od více než 90 výrobců z celého světa. První česká stříbrná medaile v nejvyšší kategorii Ultra Premium Rum je o to cennější. „Je to velký úspěch, kterého si nesmírně vážím. Zároveň jde o další potvrzení, že Rhum Haute Couture De Ragan je produkt, který nejen chutná, ale jejž oceňuje i odborná veřejnost,“ komentuje ocenění Ragan.

Jasná pravidla

Rhum Haute Couture De Ragan v současnosti vstupuje do prodeje na český trh, který, jak říká Jiří Ragan, vždy bude považovat za domovský. „Když jsem pobýval v Česku, ale i v jiných zemích, nabídl jsem Ragan omezenému množství klientů na uzavřených akcích. Chtěl jsem znát jejich názor a díky němu jsem se rozhodl oficiálně zahájit prodej Raganu v Česku,“ uvádí. Distribuci dostali na starost Samer Selbak a Jan Braniš ze společnosti Fenixdrinks, jež nabídne k prodeji posledních tisíc lahví rumu z první šarže.

„Strategie prodeje Raganu v Česku měla od začátku jasná pravidla. Vzhledem k prémio­vému postavení produktu byl výběr restaurací a barů, kde bude Ragan v nabídce, definován jejich kvalitou. Mezi prvními bude pražská restaurace Červený jelen, Punčochářova restaurace U Matěje, bary Bugsy’s Bar nebo Public Interest. Vedle prémiových gastro podniků budou Ragan prodávat i online prodejci alkoholu, jako je alkohol.cz. Dále ho zájemci najdou na rohlíku.cz,“ shrnuje strategii prodeje Samer Selbak. Předpokládaný obrat v roce 2024 by měl v Česku činit zhruba 20 milionů korun. V roce 2025, kdy bude prodej zahájen i v ostatních členských zemích Evropské unie, by měl přesáhnout sto milionů korun.

Přečtěte si také