Martin Horák, Mynářův dlouholetý vymahač, ale i realitní a pojišťovací agent

Martin Horák se s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem znají více než dvacet let. Oba pochází z jihomoravského Kyjova. Společně figurovali ve vymahačských firmách, kde Mynář skrytě vystupoval jako jeden z akcionářů. Jejich obchodní partnerství pokračuje i v rámci dalších aktivit, mimo vymáhání pohledávek v pražském Dopravním podniku. Namočený je v mnoha dalších kauzách.

Na jaře tohoto roku Martin Horák s Petrem Závodským za Obchodní komoru pro styky se státy GCC odletěli společně s Vratislavem Mynářem do katarského Dauhá. Hradní kancléř zde osobně předal pozvání od prezidenta Miloše Zemana katarskému emírovi Tamimu bin Hamad Sánímu. Emír skutečně do Prahy zavítal a po jednání s prezidentem Zemanem oznámil, že Katar chce v České republice otevřít ambasádu.

Martin Horák

Po rozhodnutí Kataru, že v Praze otevře ambasádu, začal Katařanům Martin Horák nabízet k pronájmu apartmány nedaleko Pražského hradu, které vlastní firma Vratislava Mynáře, jak informoval Deník N. Ten dále uvedl, že to byl Horák, který prováděl katarské diplomaty po domě na Jánském vršku, který patří společnosti VV Invest. Jejím spolumajitelem je právě kancléř Mynář, jak napsal server Denikn.cz.

Prostředník při pojištění Českých drah

Dle informací z okolí Horáka se měl dokonce pokusit vloudit mezi státního dopravce ČD Cargo a pojišťovnu Kooperativa. ČD Cargo měl Horák nabídnout možnost, aby byla smlouva na pojištění za cca 250 milionů na 4 roky uzavřena přes zprostředkovatele, nikoliv napřímo mezi firmou a pojišťovnou Kooperativa. Tím by si mohl přijít na tučnou provizi z uzavřené smlouvy. Dle dostupných informací byl odmítnut Radkem Dvořákem, tehdejším členem představenstva ČD Cargo, který měl v gesci obchod. Svůj pokus měl Horák následně zopakovat s tím, že bude zprostředkovatel na straně pojišťovny. Nicméně ani tento pokus Horákovi nevyšel a Dvořák jakoukoliv spolupráci definitivně odmítl.  

Pokus o křeslo šéfa České pošty

Dle informací z Lidových novin se počátkem roku 2018 dostal Horák na vrchol seznamu ve výběrovém řízení na nového šéfa České pošty. Horák zde působil na postu ředitele divize financí. V době výběrového řízení působil jako člen představenstva společnosti Inpol, která se věnuje pojišťovacímu makléřství. Další položkou, která Horáka nejspíše stála místo ředitele pošty, bylo jeho angažmá v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Jak LN uvedly, Horák byl kritizován za střet zájmů, protože zároveň figuroval ve firmě, která pro dopravní podnik vymáhala pohledávky od černých pasažérů. Do tohoto vymahačského byznysu byl dle LN zapojen i pražský lobbista Ivo Rittig a hradní kancléř Vratislav Mynář. Kancléř již dříve potvrdil, že se s Horákem zná řadu let.

Vymahačský byznys v DPP

Dle zjištění serveru irozhlas.cz, který vycházel ze soudních dokumentů, byl kancléř Mynář součástí miliardového byznysu s vymáháním pohledávek společně se svým dlouholetým známým Martinem Horákem. Fungovalo to tak, že miliardovou zakázku na odkup pohledávek získala v roce 2008 bez výběrového řízení od dopravního podniku společnost Tesille ditta. Ta ale jejich část přeprodávala třem dalším spřízněným a personálně propojeným firmám – Credit Management, Tesille ditta services a Credit Management Services. Ve všech zmíněných společnostech figuroval v různých funkcích až do roku 2012 Mynářův dlouholetý známý Martin Horák. Ten se stal zároveň v roce 2010 na jeden rok ekonomickým ředitelem Dopravního podniku Praha a ocitl se tak v přímém střetu zájmů.

Přečtěte si také