Malý dům s velkou duší

Když je vám něco souzeno, těžko tomu uniknete. V případě Domečku Krumlov si dal ale osud načas a to, co se nepovedlo třem generacím, se jakoby zázrakem podařilo manželům Janouškovým.

Už prababička Iva Janouška si na dva domy na břehu Vltavy myslela, stejně tak to měla i jeho babička a maminka. Sousedí totiž s domem, kde Ivo vyrůstal, a pokud jste se někdy toulali krumlovskými uličkami, tak určitě znáte jejich kouzlo. I sám Ivo nikdy nepřemýšlel nad tím, že by Český Krumlov opustil. Věděl, že je to město, kde chce žít a vychovávat rodinu.

„Domy, jež sousedí s tím naším, jsme měli ,v hledáčku‘ už opravdu po generace, ale až mně se to povedlo. Stálo mě to dva roky intenzivního vyjednávání,“ vzpomíná krumlovský rodák, který je tu zároveň místostarostou pro kulturu. „Stáli jsme především o ten, který stojí hned vedle domu mých rodičů. S manželkou jsme ho chtěli pro sebe, pro rodinu nám přišel ideální.“

Bohužel to nešlo tak lehce. Dům se totiž prodával i s malým sousedním domečkem, o který ale Janouškovi neměli v tu dobu zájem. „Vůbec jsme si nedokázali představit, co bychom s tím malým dělali. Navíc bylo potřeba oba zrekonstruovat a my na to neměli ani finance, ani sílu,“ doplňuje.

Nakonec se koupě povedla tak, jak chtěli, a Janouškovy čekala tři roky dlouhá a náročná rekonstrukce historického domu. Co osud ale nechtěl – ve chvíli, kdy měli hotovo, zemřela majitelka malého domečku, který původně Janouškovi nechtěli. Nicméně její závěť zněla jasně.

„Domeček se měl jako prvním nabídnout právě nám,“ vypráví Ivo. „A my neměli to srdce ho nechat někomu jinému. Navíc nám byl nabídnut za sympatickou cenu a my díky rekonstrukci už tušili, co nás čeká.“

Inspirace Schielem

Janouškovi se tedy rozhodli objekt koupit a pustit se do druhého kola oprav. Oba si ho zamilovali a od první chvíle běhali s metrem od jednoho rohu do druhého a přemýšleli, jak se k rekonstrukci postavit.

Domeček totiž dělá čest svému jménu a je opravdu maličký, navíc pod úrovní silnice. „Člověk do něj vejde, udělá pár kroků a už je zase venku,“ usmívá se Jana Janoušková, která je vystudovanou radiologickou asistentkou se specializací v mamografii. „Ale ty výhledy z balkonu nebo z terasy na Vltavu a zahrady na protějším břehu vše vynahradí.“

Bavilo je, že se tentokrát nemuseli tolik ohlížet na praktičnost, a jelikož od začátku věděli, že budou domeček pronajímat, dovolili si být trochu víc extravagantní. „Domů si zlaté příbory nepořídíte, ale sem se krásně hodí,“ uvádí příklad Jana.

Ale to bychom předbíhali. I na domečku nakonec práce trvaly skoro tři roky. Spoustu z toho si dělali Janouškovi sami nebo s pomocí rodiny a přátel. Dlouho řešili dispozice, až se nakonec domluvili na jednom apartmánu v přízemí s terasou a druhém v patře s krásným zeleným balkonem. Ten je mimochodem v Krumlově jediný této barvy a není to náhoda. Tato barva na něm původně byla, a tak se ji rozhodli zachovat.

Stejně tak to bylo i s ostatními dominantními barvami v domečku.
Pokud si pronajmete apartmán v patře, vystoupáte do něj po sytě červených schodech, jež jsou původní stejně jako barva na nich, jen ji Janouškovi trochu oživili. Červená pak hraje prim i na kuchyňských linkách. Dobře ladí s bílou a doplňky ve zlaté a černé barvě.

„Nechali jsme se tak trochu inspirovat Egonem Schielem, který v Krumlově trávil hodně času. I teď můžete navštívit jeho domek, kde je vystaven nábytek na míru v černé barvě, který si sám navrhnul,“ popisuje Ivo, odkud se vzal nápad právě na černý nábytek, který v domečku najdete. „Chtěl jsem černou postel s nebesy, na nichž budou LED pásky, jež osvětlí strop. Dalo nám práci najít tu pravou, ale nakonec se to podařilo v Anglii a postel k nám putovala asi čtyři měsíce. Její délka je na centimetr vypočítaná tak, aby se daly otevírat dveře.“

Netradiční pohledy

Interiér domečku je ve stylu „rustic minimal“, kde syrovému prostoru vládnou prvky minimalismu. Rustikální jsou tu staré podlahy, původní dveře, okna, ručně házený strop, klenby nebo stará výmalba z druhé poloviny 19. století. Tu objevili právě při rekonstrukci a rozhodli se ji zachovat.

Nebyla to jediná věc, která jim „překazila“ původní plány. „Celá rekonstrukce byla takový dialog s původním domečkem. My jsme chtěli něco udělat, ale během prací nám ukázal svoje poklady, a my tak upravili směr, kterým jsme se původně chtěli vydat. Naše vize často vzala rychle za své a my se během rekonstrukce nechali spíše vést prostorem a tím, co nabízel,“ vzpomíná Ivo.

O to víc v něm dnes najdete zákoutí a detailů, které vás ohromí. Dům dýchá unikátností, romantikou a příslibem nezapomenutelných chvil. I když jsou apartmány malé velikostí, duši mají obrovskou. Navíc tu na vás budou čekat výtečné domácí makronky od Jany, jejímž snem je vlastní bistro, a bubliny na přípitek. Během teplejších dní si můžete vyzkoušet i plavbu na voru, který bude přistaven přímo k domečku, a vy se pak můžete nechat unášet nejen proudem Vltavy, ale i zajímavým výkladem a netradičním pohledem na Český Krumlov.

Rozhodně doporučujeme se sem vydat ve dvou nebo si rovnou pronajmout celý domeček a vyrazit třeba s přáteli. Podvečerní posezení na terase, zatímco kolem vás s tichým šuměním proplouvá Vltava, má velké kouzlo.

Přečtěte si také