Létající oči průzkumu – vojenské drony z Polska FlyEye

Obranné bezpilotní prostředky, takzvané drony, vyvinuté a vyráběné v Polsku, se těší stále většímu respektu mezi vojenskými specialisty a zájem o ně projevují zákazníci z řady zemí světa. Největší poptávka je především po dvou dronech kategorie Mini UAV z produkce polostátní polské zbrojovky WB Electronics – autonomním průzkumném letounu FlyEye a víceúčelovém údernému prostředku Warmate.

FlyEye je primárně určen pro dělostřelectvo, speciální síly a pohraniční stráž. Může být nasazen jako efektivní prostředek pro sledování nejrůznějších objektů, techniky a osob. Kromě toho jej používají také záchranáři při monitorování rozsahu lesních požárů a dalších přírodních katastrof.  Není divu, že se tento dron, přestože byl uveden do výroby teprve před sedmi lety, dočkal před nedávnem už druhé značně vylepšené verze.

Bezpilotní prostředek FlyEye vypouští operátor přímo z ruky

Letoun FlyEye vyrobený z kompozitových materiálů je dlouhý 1,9 metru a má rozpětí křídel 3,6 metru. Jeho maximální vzletová hmotnost je 11 kg, z čehož 4 kg představuje užitečná zátěž umístěná v kontejneru ve spodní části trupu. Tu tvoří především baterie a senzory, jimiž jsou zpravidla dvě kamery – jedna pro denní světlo, druhá infračervená pro operace za snížené viditelnosti a v noci. Kromě kamer může být dron vybaven také laserovým značkovačem cílů. Třílistá vrtule letounu je poháněna velice tichým elektrickým motorem napájeným li–po bateriemi umožňujícími až dvanáctihodinovou autonomii. Letoun se pohybuje rychlostí od 50 do 180 km/h a může dosáhnout maximální výšky až 5 000 m n.m.

Dron FlyEye umožňuje celou řadu provozních režimů – automatický vzlet a návrat, let po naplánované trase, sledování konvoje nebo let naváděný kamerou. Operátor může v kterémkoliv okamžiku vstoupit do automatického režimu a převzít manuální řízení dronu. Zajímavostí je, že pro případ nepředvídaných okolností lze dron řídit nezávisle ze dvou separátních kontrolních stanic, v nichž je nainstalován ovládací software Commander umožňující paralelní plánování letu, řízení letícího dronu a vyhodnocování dat. Výstupy z kamer lze sledovat nejen na malém dálkovém videoterminálu (RCT), který je dodáván s dronem, ale prostřednictvím digitálního linku je možné všechna data (včetně telemetrických) přenášet dle norem STANAG na neomezené množství zobrazovacích jednotek. Výrobce udává maximální vzdálenost přenosu vysokorychlostních dat při přímé viditelnosti (LOS) až 180 kilometrů, v praxi lze předpokládat maximální vzdálenost asi třetinovou.

FlyEye v akci

S ohledem na provozní podmínky (FlyEye je konstruován pro provozní teploty od – 20 °C do + 50 °C, při vlhkosti do 95 % a síle větru do 12 m/s) je také maximálně pamatováno na bezpečnost během letu a přistání. Dron je vybaven automatickým vyváděním z krizové situace včetně vývrtky nebo pádu a vlastním odmrazovacím systémem Prandtlovy trubice na trupu používané k měření rychlosti. Samotnému přistání letounu předchází automaticky řízené odhození kontejneru s bateriemi a senzory (kamerami) na padáku.  Palubní počítač dokáže vyhodnotit všechny parametry letu a vnějších vlivů tak, aby kontejner s cenným nákladem přistál bezpečně s přesností deseti metrů. Odlehčený letoun, jehož motor je poháněn pouze malou záložní baterií, pak může plně využít svých manévrovacích vlastností a přistát při minimální rychlosti.

Kompletní souprava dronu FlyEye včetně kontrolní stanice

Výhodou letounu FlyEye je skutečnost, že vzhledem k jeho hmotnosti jej lze vypustit takříkajíc „z ruky“, takže nepotřebuje žádnou speciální startovací rampu nebo vzletovou plochu, což jej činí ideálním průzkumným prostředkem především na omezených prostranstvích, například v lesích nebo v městské zástavbě . K jeho ovládání a transportu stačí dva muži – rozložený letoun včetně kompletního příslušenství se vejde do dvou batohů, samotné sestavení do provozní schopnosti netrvá déle než 10 minut.

Součást systému řízení palby TOPAZ

UAV FlyEye je nedílnou součástí polského systému řízení palby dělostřelectva TOPAZ (rovněž od firmy WB-Electronics). Jak ukázaly praktické zkoušky během nejrůznějších mezinárodních cvičení, jde zřejmě v současnosti o nejpokročilejší systém tohoto typu na světě, uživatelé na něm oceňují zejména plně automatizovanou a okamžitou korekci dělostřelecké palby. TOPAZ nejen že splňuje všechny standardy NATO, ale také jako jediný dokáže prakticky integrovat do jednoho homogenního systému všechny typy zbraní, včetně těch pocházejících ještě z éry Varšavské smlouvy.

V této souvislosti je zajímavé, že bezpilotní prostředky FlyEye byly pro systém TOPAZ vyvinuty vlastně z nouze. Polští stratégové původně počítali, že budou využívat izraelské drony Orbiter. Jenže záhy se ukázalo, že je nelze plně integrovat do systému řízení, takže si polští konstruktéři ze společnosti WB Electronics museli pomoci sami.

Přečtěte si také