Kuřáci volí méně rizikové alternativy

Už je to více než rok, kdy celý svět zasáhla koronavirová pandemie. Jaký měla dopad na tabákový byznys? Jak se projevila na chování českých kuřáků? Zeptali jsme se na to Petra Mestančíka, ředitele vnějších vztahů společnosti British American Tobacco (BAT).

V této složité době, kdy se mění strategie v mnoha nadnárodních i lokálních firmách, je potřeba ještě citlivěji vnímat trh. Jak se s důsledky pandemie potýká BAT?

Loňský rok byl pro nás turbulentní se spoustou změn. Uzavření hranic mezi Německem a Rakouskem de facto zrušilo příhraniční obchod s tabákovými výrobky, který v celkovém objemu tuzemských prodejů představuje až 30 procent. Každý měsíc se přitom na hranicích prodaly cigarety přibližně za 2,3 miliardy korun, z toho 1,8 miliardy tvořily daně, o něž přicházel státní rozpočet. A samozřejmě se to projevilo i na našich tržbách za loňský rok. Na druhé straně se nástup koronavirové krize částečně prolnul s květnovým zákazem prodeje mentolových cigaret. Zaznamenali jsme proto velký nárůst zájmu o naše elektronické alternativy a nikotinové sáčky, jež příchutě nadále obsahovat mohou.

Změnilo se obecně chování zákazníků?

V posledních měsících pozorujeme zrychlování jednoho dlouhodobého trendu – celkový počet uživatelů nikotinových produktů zůstává přibližně stejný, ale dochází k pozvolnému odklonu kuřáků od tradičních cigaret k potenciálně méně škodlivým produktům, jako jsou například elektronické cigarety. Lidé začínají být ohleduplnější vůči sobě i svému okolí a zdravotní otázky a dopady kouření na lidské zdraví se dostávají do popředí zájmu.

Petr Mestančík. Foto: Marek Musil

Lidé tedy postupně přestávají kouřit?

Vývoj posledních třiceti let ukazuje, že se v Česku kouří méně. Před 30 lety kouřila skoro polovina dospělých – bylo to kolem 45 procent, dnes je to procento nižší prakticky o polovinu. Nejlepší je samozřejmě nekouřit. Avšak ne každý kuřák to dokáže. Mnozí tak přecházejí na alternativní způsoby užívání nikotinu, jako je naše zařízení na zahřívání tabáku glo, elektronické cigarety Vype nebo nikotinové sáčky Velo. Ty jsou výrazně lepší volbou než cigarety, když už se kuřák své závislosti nemůže zbavit.

Hlavní příčinou, proč se kuřáci nemohou zbavit svého návyku, je nikotin?

Ano. Nikotin je sice vysoce návyková látka, ale sám o sobě není škodlivý. Je to stimulační látka podobně jako kofein. I analýza Světové zdravotnické organizace uvádí, že samotný nikotin není obzvláště nebezpečný, a pokud by mohl být poskytován ve formě, která je přijatelnou a účinnou náhradou cigaret, bylo by možné zachránit miliony životů. Nikotin není hlavní příčinou onemocnění souvisejícího s kouřením, na rozdíl od kouře a dehtu.

Jak v této souvislosti vnímáte plán Evropské komise vychovat do roku 2050 takzvanou „beztabákovou generaci“, kdy by se měl počet kuřáků cigaret srazit na pouhých pět procent obyvatelstva?

Není možné si myslet, že se někdy staneme společností bez alkoholu či tabáku. Mnohem reálnější by to bylo, pokud by stát, případně Evropská unie začaly výrazněji podporovat méně rizikové alternativy ke škodlivým produktům. Pak je možná i změna o desítky procent, pouze restriktivním způsobem se tam však nedostaneme. Jestli se závislostmi chceme bojovat, je nejlepší cestou omezování rizik a jejich vysvětlování. Nikoli zákazy. Jsme ale pořád v rané fázi změny a zde máme všichni důležitou roli, včetně médií, státních regulátorů, politiků a v neposledních řadě prodejců.

Nepovažujete za trochu pokrytecké, když vlády říkají, že chtějí, aby lidé kouřili méně a méně škodlivé produkty, a zároveň mají tendence vás omezovat na trhu?

Myslím si, že kdyby se politici podívali na vědecké důkazy a rozhodli se na jejich základě, tak by mnohem více podporovali nové nikotinové alternativy. Svět ale není černobílý, velikou roli hraje politika, či nevraživost vůči tabákovým firmám. Časy se však mění a mnozí již pochopili, že ačkoli jsme dříve byli součástí problému s kouřením, teď jsme se stali součástí jeho řešení. Věříme, že právě společnosti jako BAT díky široké nabídce potenciálně méně škodlivých nikotinových alternativ pomohou předejít mnoha zdravotním problémům způsobených kouřením. Takže pokud spotřebitel přejde od cigaret na naše zařízení glo Hyper, bude spokojený on, ale měla by být spokojena i vláda, protože je o člověka méně, který je vystaven rizikům ze spalování tabáku. Jsme ale pořád v počáteční fázi změny a bude to chvíli trvat, než to všichni pochopí.

Jak se chcete vyrovnat konkurenci? Společnost Philip Morris začala trend se zahřívaným tabákem daleko dříve.

My jsme začali dříve s elektronickými cigaretami a nikotinovými sáčky, oni uvedli na trh dříve jejich zařízení na zahřívání tabáku. Byla to otázka volby. Poslední čísla ale ukazují, že nové zařízení glo Hyper získává na českém trhu obrovskou popularitu. Místo spalování tabáku při teplotě kolem 900 stupňů Celsia, jak je tomu u klasických cigaret, se tabáková náplň v elektronickém zařízení glo zahřívá už při 240 stupních Celsia a nedochází tak k uvolňování škodlivých látek v kouři, který vzniká během hoření. V elektronických cigaretách není žádný tabák, jen tekutina zahřívaná na teplotu kolem 100 až 150 stupňů Celsia. A ta dokonce někdy ani nikotin neobsahuje. Chci tím říct, že cigarety jsou pro mnoho lidí určitě potěšením, ale existuje spousta lepších a méně škodlivých způsobů, jak si užít nikotin.

Ta změna – posun od spalovacích technologií k zahřívacím, nebo v případě nikotinových sáčků i bez zahřívání, je nevyhnutelná. Bude však vyžadovat nějaký čas

V čem se liší zařízení glo Hyper od předchozího modelu?

Hlavní rozdíl proti minulé generaci glo je ve formátu náplní neo, které jsou nyní větší o velikosti demi a obsahují o 30 procent více tabáku oproti předchozím náplním. Co zůstává, je nabídka příchutí – zákazníci si mohou vybrat kromě dvou tabákových variant i náplně s příchutí lesního ovoce či mentolu. A další výhodou glo je jeho jednoduchý a zároveň důmyslný design. Jedno tlačítko, snadné čištění, baterie vydrží na jedno nabití až na 20 náplní. Na jeho vývoji se po dobu čtyř let podílelo více než 100 odborníků z pěti kontinentů, což přineslo výsledky.

Myslíte si, že systémy zahřívající tabák nebo kapalinu výhledově zcela nahradí konvenční cigarety?

Určitě. Tato změna – posun od spalovacích technologií k zahřívacím, nebo v případě nikotinových sáčků i bez zahřívání, je nevyhnutelná. Bude však vyžadovat nějaký čas. Je to trochu jako v automobilovém průmyslu, kde se od spalovacích motorů vše přesouvá k hybridům a elektro­mobilům. A toto je cesta k vytvoření lepších zítřků!

Přečtěte si také