Krize může české energetice pomoci

Energetika se kvůli vysokým cenám dostala nejen v Česku do povědomí a centra pozornosti veřejnosti i firem.

Po rychlém efektivním řešení je vysoká společenská poptávka, proto lze očekávat podobný technologický i společenský vývoj, jako tomu bylo v minulosti v případě  telekomunikací či bankovnictví. Krize může české energetice pomoci.

Současná energetická krize je komplexní problém s vazbou na neefektivní trh, strategickou závislost, dopad na fungování ekonomiky a udržitelnost. A existuje dobrá šance, že výsledkem bude výrazné zlepšení celého systému díky růstu pozornosti široké veřejnosti a vysoké prio­ritě. Loni také výrazně vzrostl zájem o vlastní zdroje energie, a to jak firem ve všech segmentech, tak domácností. Mezi řešení, pro které se zejména mnoho firem aktuálně rozhodlo a chtějí ho co nejdříve uskutečnit, patří instalace solárních elektráren.

Stále častější je také využití biomasy. Takzvané bioplynky již dnes produkují čtvrtinu obnovitelné elektřiny a zájem o ně roste. Rozšiřují se relativně dlouho, ale současná situace staví tento zdroj elektrické energie pro firmy do zcela jiného světla. Navíc jde, podobně jako u fotovoltaických elektráren, o environmentálně příznivé řešení, které vyhovuje současnému trendu udržitelnosti.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Jedna z věcí, která může pomoci vyřešit energetickou krizi, je rozvoj komunitních sítí. Ty umožňují subjektům nakupovat nebo dodávat elektřinu do sítě, ale současná právní úprava tomu stále nevyhovuje. Navzdory tomu některé obce již instalují panely u škol, jiné dokonce vlastní pozemní fotovoltaické elektrárny. Elektřinu vyrobenou komunitním zdrojem mohou členové prodávat do sítě, ale komunita ji pro tento účel primárně nevyrábí. Rozjezd energetické komunity je však zdlouhavý proces. Pokud si chce obec pořídit například fotovoltaické panely na střeše kulturního domu, je s tím spojena poměrně náročná administrativa. Organizace se také stále více zajímají o sofistikované systémy energetického managementu s využitím kombinovaných energetických řešení, která zvyšují soběstačnost i bezpečnost provozovaných objektů.

Výdaje na energie tvoří stále významnější část nákladů na provoz objektů a technologických zařízení, proto se spotřebu energií vyplatí průběžně sledovat, pravidelně vyhodnocovat a přijímat opatření k její optimalizaci. Efektivitě v neposlední řadě pomůže posílení dynamiky a flexibility celé energetické sítě. Firmy a domácnosti spotřebovávají energii v různém množství a v různou dobu. Agregátoři flexibility pak dokážou ovlivnit aktuální spotřebu nebo výrobu elektřiny. Jejich úlohou je umožnit poslat energii zpět do sítě a zpeněžit ji. Bez těchto subjektů by to nebylo možné, protože jsou spojovacím článkem mezi firmou a provozovatelem energetické přepravní soustavy.

Již delší dobu se proto mluví o takzvaných nezávislých agregátorech, které by mohly poskytovat služby pomocí vyspělých informačních technologií. Jejich příchod by zásadně změnil trh. Reálné plány by se měly týkat českých domácností i firem.

Jiří Vágner, generální ředitel SSI Energy

Přečtěte si také