Koncert skoro bez emisí

Ben Cristovao přesvědčil české diváky o tom, že plně udržitelná může být i tak velká akce, jako je koncert v O2 areně.

Zatímco pro někoho jsou emise uhlíku povinným tématem pro zlepšení osobní nebo firemní image, Ben Cristovao se udržitelnosti věnuje dlouhodobě a stále hledá další možnosti, jak přispět k lepšímu životnímu prostředí. Sdílenou cyklistiku a elektromobilitu začal prosazovat dávno před tím, než to bylo „in“. Teď jde ale mnohem dál.

O tom, jak daleko se dá s udržitelností zajít, přesvědčil diváky koncertu, který uspořádal 1. října v pražské O2 areně. Hlavním cílem realizačního týmu bylo najít oblasti, v nichž lze měřitelně snížit emise CO2 vedoucí ke znečišťování ovzduší. Vybral si tři základní položky, a to elektřinu spotřebovanou během akce, občerstvení pro diváky a merchandising. „Míru úspor jsme spočítali ve spolupráci s poradenskou společností Sustainables, která se zaměřuje na řešení a realizaci strategií udržitelného rozvoje,“ říká Cristovao, který jako první hudebník v Česku přinesl téma udržitelnosti do prostorů pražské O2 areny.

Jak toho docílil? Dodavatel energie E.ON na základě vzájemné dohody zaručil, že veškerá elektřina nutná pro zvukové zkoušky i samotné vystoupení bude mít původ z obnovitelných zdrojů na území Česka. Na snížení emisí se tento krok podepsal úsporou vyčíslenou na 94,28 procenta. „Cena za certifikovanou zelenou elektřinu byla proti elektřině získané z fosilních paliv vyšší o pouhých 5 022 korun, což je vzhledem k celkovým nákladům téměř zanedbatelná položka,“ říká hudebníkův manager
Lukáš Rychtařík z vydavatelství Championship Music.

Po dohodě s Benem Cristovaem provozova­tel O2 areny nabídl ve stáncích s občerstvením 800 porcí čistě rostlinného jídla. „Technologie jednotlivých stánků dovolují, aby se masové složky s těmi veganskými v žádné z fází příprav nesetkaly,“ vysvětluje Cristovao a dodává, že v porovnání s masovou alternativou daného typu občerstvení bylo u každé porce rostlinného jídla ušetřeno 85,7 procenta emisí CO2. Žádné jídlo nepřišlo nazmar, protože nevyužité zmrazené rostlinné alternativy pro burger, wrap i nugetky putovaly do Dětského domova v Dolních Počernicích. Návštěvníci měli také možnost objednat si nápoje do zálohovaných kelímků místo jednorázových kelímků z plastu. „V příštím roce bychom tohle chtěli změnit a mít na koncertě pouze kelímky na zálohu,“ plánuje Cristovao.

Téměř 100 procent emisí se podařilo ušetřit v souvislosti s prodejem merchandise Bena Cristovaa, protože se na koncert v O2 areně použily výhradně oděvy z roku 2019 s novým potiskem. Auditoři ze společnosti Sustainables spočítali míru úspory na 99,3 procenta.

Zelený charakter koncertu podtrhla spolu­práce s bikesharingovou společností, díky níž Benovi fanoušci mohli využít k cestě na akci sdílená kola zdarma. Voda a teplo spotřebované během představení budou planetě nahrazeny v rámci projektu Sázíme stromy.

Ben Cristovao se hodnot udržitelnosti snaží držet i ve svém vlastním životě. Pro veganství se rozhodl před více než pěti lety, protože kromě etické roviny vnímá ryze rostlinnou stravu i jako výrazně ohleduplnější cestu vůči životnímu prostředí. Pečlivě třídí odpad a po Praze jezdí na elektrickém one wheelu nebo na elektrokole. Větší vzdálenosti pak překonává hybridním automobilem nebo elektromobilem. „Vím, že v tomhle ohledu nejsem dokonalý a ani nemůžu být, ale přemýšlím o tom, jak na sobě pracovat,“ říká Ben Cristovao.

Příští koncert v O2 areně Ben Cristovao odehraje 10. listopadu 2023. Produkci opět pojme tak, aby byla ohleduplná vůči dopadu na životní prostřední.

Přečtěte si také