Koncept firmy Fenix přináší úsporu energie

Rodinný dům v Omicích ukazuje cestu ze současné energetické krize.

V domě v Omicích, ve kterém žije majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťují sálavá kamna na dřevo. Vědci a dodavatelé technologií v něm už druhý rok 24 hodin denně sledují kromě jiného spotřebu elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny (FVE), provoz bateriového úložiště, spotřebu vody či kvalitu vnitřního prostředí.

Tato a mnoho jiných dat poskytuje uživateli řídicí systém iCOOL4 na hardwaru firmy TECO. Inteligentní rodinný dům je vybaven FVE s výkonem 9,7 kWp od společnosti S-Power Energies, domácím bateriovým úložištěm firmy AERS (stanice HES s kapacitou 41 kilowatthodin), rekuperační vzduchotechnickou jednotkou WAFE a elektrickým vytápěním (podlahové rohože a fólie, stropní fólie a sálavé panely) od společnosti Fenix Group.

Unikátní české řešení

Energetický koncept Fenix přináší maximální soběstačnost, významné úspory energie, unikátní české řešení a tepelný komfort. Přebytky energie z výroby FVE jsou v domě primárně ukládané do baterií stanice HES, část energie je akumulovaná do zásobníku s teplou vodou. Akumulovaná energie je buď spotřebovaná přímo v domě, nebo prodaná do distribuční sítě v době výhodné výkupní ceny.

Tento systém hospodaření s energií je řízen automaticky nadřazenou regulací. Celé to funguje velmi dobře, majitel má v domě vysoký tepelný komfort a náklady na provoz a vytápění jsou i při spotových cenách elektric­ké energie nízké.

Rezidenční budoucnost

Dům v Omicích potvrzuje, že spojení elektric­kého sálavého vytápění, fotovoltaiky a vy­sokokapacitních baterií má v rezidenční sféře budoucnost. Ekonomicky silnější část populace může zvýšit svou energetickou soběstačnost instalací FVE a chytrých baterio­vých úložišť. Bateriová stanice HES využívá denní spotový trh s elektrickou energií. Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v topné sezoně je sice o něco vyšší, ale stále o desítky procent nižší než při jejím přímém nákupu.

I u zákazníků s běžnými příjmy existuje řešení. Jedním z důvodů, proč je spotřeba elektrické energie v budovách vytápěných sálavými systémy zhruba o 40 procent nižší než u teplovodních systémů s tepelnými čerpadly, je, že ty sálavé se v budovách často kombinují například s kamny na dřevo či krby. Na rozdíl od teplovodních totiž automaticky re­agují na další tepelný zdroj v místnosti. Podíl energií je navíc možné plně přizpůsobit možnostem a potřebám uživatele.

Opět, na rozdíl od teplovodních systémů, lze bez jakýchkoliv dodatečných ztrát způsobených cirkulací teplé vody libovolně omezit vytápění v místnostech a v komfortním režimu provozovat pouze některé, a to v míře ekonomicky únosné pro uživatele.

Více informací o Energetickém konceptu Fenix je na www.fenixgroup.cz, o možnostech bateriových stanic HES od firmy AERS více na www.aers.cz. A na webu elektrodad.cz je možné se díky QR kódu seznámit, jak lze díky bateriové stanici HES a inteligentnímu softwaru (z dílny ČVUT UCEEB v Praze) chytře a ekonomicky výhodně pracovat s nákupem a prodejem elektřiny na spotovém trhu.

Přečtěte si také