Kolem šéfů firem REMA se utahuje smyčka. Policie jim obstavila majetek

Policie ČR obstavila nemovitosti včetně rodinných domů Davidu a Karlu Benešovým, šéfům firem REMA, které patří mezi největší subjekty v oboru ekologické likvidace elektroodpadu v zemi. David Beneš je předseda představenstva kolektivního systémy REMA Systém, jeho bratr Karel Beneš členem představenstva společností REMA Systém a. s., REMA PV Systém a. s. a REMA Baterry s. r. o. Na obstavení majetku policií upozornil server iDnes.cz na základě informací z katastru nemovitostí.

Podle zjištění serveru byly policií obstaveny nemovitosti Davida a Karla Beneše, šéfům skupiny společnosti REMA. Jde u lukrativní nemovitosti včetně rodinných domů. PČR obstavení majetku pro server potvrdila. „S ohledem na to, že trestní řízení je neveřejné, ale i s ohledem na efektivní procesní strategii, se k věci nebudeme a ani nemůžeme jakkoliv vyjadřovat,“ uvedl pro iDnes.cz mjr. Mgr. Roman Pecka, zástupce vedoucího 1. oddělení.

Není však jasné, zda policie majetek obstavila kvůli některé z kauz společností bratrů Benešových. O těch jsme opakovaně informovali v týdeníku Euro v posledních měsících.

Zástupkyně společnosti REMA Systém, Julie Melnyková, pro server iDnes.cz uvedla, že se tato věc netýká přímo společnosti, a proto se k ní nebudou vyjadřovat. David Beneš na opakované dotazy redaktorů z iDnes.cz nereagoval.

Obstavení majetku přichází nedlouho poté, co se jedna z firem bratrů Benešových pokusila opakovaně obelhat úřady či starosty obcí, a další dokonce čelí žalobám od svých obchodních partnerů v podobě provozovatelů fotovoltaických elektráren. Jak jsme informovali v červnu, na REMA PV systém bylo podáno trestní oznámení kvůli údajnému podezření, že firma nakládá s prostředky provozovatelů fotovoltaických elektráren jako s vlastními. Provozovatelé fotovoltaik společnost REMA PV Systém podezírají z defraudace svěřených finančních prostředků. Podle informací, které má redakce k dispozici, již dokonce dosavadní klienti REMA PV Systém mají nový subjekt, který by povinnost recyklace solárů zajistil.  Podle současné verze zákona totiž povinnost likvidace odpadů v případě krachu systému (tedy i krachu REMA PV Systém) je na provozovatelích solárních elektráren či výrobcích.

Bratři Benešové se v hledáčku policie objevují opakovaně. V roce 2019 média informovala o tom, že se firma a její manažeři ocitli v hledáčku Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli krácení DPH a dani z příjmu právnických osob. Celková výše škody má dosahovat téměř 30 milionů korun. Společnost v minulosti měla také porušit zákon tím, že sponzorovala politickou stranu STAN. Kolektivním systémům to zakazuje nový zákon a firma by dary neměla vůbec poskytovat. Dle iDnes.cz se případem se zabývá samotné ministerstvo životního prostředí.

Na trhu již existuje reálná obava, že problémy vedení firem skupiny REMA mohou firmám definitivně zlomit vaz. S příchodem nového odpadového zákona totiž musí každý kolektivní systém znovu získat licenci, na základě které může sběr elektroodpadu zajišťovat. Pokud společnosti REMA licenci nezískají, jejich klienti si budou muset hledat jiný kolektivní systém, který bude zajišťovat sběr elektroodpadu. Dle informací iDnes.cz by tak mohly o svůj kolektivní systém přijít společnosti jako Alza, SWS nebo distributor elektroniky ED systém.

Přečtěte si také