KOMENTÁŘ: Když tanky Leopard 2, proč ne také BVP Marder? aneb Mysleme komplexně

Česká armáda by měla mít nejpozději počátkem příštího roku k dispozici 15 tanků Leopard 2 A4Z darovaných německým ministerstvem obrany. Celkem čtrnáct bojových a jeden vyprošťovací tank poslouží v první fázi především k přeškolení osádek a výcviku vojáků 7. mechanizované brigády na aktuální variantu Leopard 2A7+, o jejichž pořízení (hovoří se až o 50 kusech) má ještě letos česká vláda začít jednat s vládou SRN.

Velkorysý dar, na němž se dohodla letos v květnu ministryně obrany Jana Černochová se svojí německou kolegyní Christine Lambrechtovou, znamená, že se Armáda České republiky začne definitivně zbavovat zastaralých tanků sovětské konstrukce a nahradí je špičkovou západní technologií. Není žádným tajemstvím, že tanky Leopard 2 jsou společně s americkými Abramsy a jihokorejskými K2 Black Panther považovány za nejlepší na světě.

Foto: wikimedia.org

 Na druhou stranu už teď je jasné, že zavedení nových tanků do výzbroje AČR bude vyžadovat dodatečné investice nejen do servisní, ale také do dopravní infrastruktury – například tuzemské mosty a silnice nejsou dimenzovány na téměř 70 tun těžká vozidla. Ovšem ještě větší starosti teď budou mít vojenští instruktoři, kteří vůbec netuší, jak budou čeští tankisté s novými leopardy cvičit. Výcvik pozemních jednotek moderních armád probíhá většinou v takzvaných úkolových uskupeních, jejichž základem jsou mechanizované a tankové jednotky, které na bitevním poli postupují ve vzájemné součinnosti. Podmínkou ovšem je, že dokáží mezi sebou komunikovat. A v tom je jádro problému – 7. mechanizovaná brigáda (tzv. „těžká“ brigáda) AČR má prozatím ve výzbroji sovětskou techniku – tanky T-72 a bojová vozidla BVP-2 používající ke komunikaci původní sovětské radiostanice R-123 pocházející z 60. let minulého století a pracující v pásmu VKV. Nové tanky Leopard 2 jsou ovšem vybaveny zcela odlišnými komunikačními systémy, které nejsou se starou analogovou technikou nijak kompatibilní. To prakticky vylučuje možnost vzájemné součinnosti posádek nových tanků Leopard 2 s bojovými vozidly BVP-2 a to nejen v noci, ale bohužel i ve dne.

V minulých dnech jsme se ovšem dozvěděli od dobře informovaného zdroje z Ministerstva obrany ČR, že německá strana si je dobře vědoma této situace, a společně s tanky Leopard 2 nabídla české straně také osvědčená německá pásová obrněná vozidla pěchoty Marder, aby čeští vojáci mohli začít s tanky cvičit co možná nejdříve. Navíc je české armádě byla německá vláda rovněž ochotna poskytnout ZDARMA. K překvapení Němců však Češi tuto nabídku odmítli! Co sehrálo roli v nepochopitelném rozhodnutí je možné pouze spekulovat. Jsou to lobbistické zájmy potenciálních dodavatelů pásových bojových vozidel pěchoty, které by měly nahradit sovětské BVP-2 a kteří by neradi viděli jakýkoliv rušivý element ve svém rajónu? Anebo nedomyšlený koncept výcviku, kdy si vojenští plánovači neuvědomují důsledky takového rozhodnutí? Každopádně BVP Marder, byť by nám je německá strana pouze zapůjčila na přechodné období, než budou k dispozici naše nová BVP, umožní našim mechanizovaným jednotkám se konečně seznámit s technologiemi západní tankové školy. Naši vojáci by se mohli s BVP Marder již brzy začít kvalitně připravovat na příchod nových BVP, která svojí hmotností dosahují 3 až 4násobné hmotnosti oproti dosud používaným BVP-2. A nejen to. BVP Marder disponuje například shodnými konstrukčními celky podvozku jako má BVP KF-31 Lynx, což by našim vojenským technikům umožnilo se lépe připravit na následnou údržbu mnohem robustnější vojenské techniky. Samozřejmě, bude to nějaká práce navíc, ale pokud zánovní tanky Leopard 2 budou dodávány s podporou německé vlády, nebude jistě takový problém z Německa logisticky zajistit dalších 10 – 15 BVP Marder určených k iniciačnímu výcviku 7. mechanizované brigády.

Už letos v zimě by mohli čeští tankisté plnohodnotně začít cvičit s novými leopardy. Ovšem protože nebudou schopni komunikovat se současnými bojovými vozidly pěchoty BVP-2, bude to zřejmě pouze denní cvičení s praporky jako v dobách Varšavské smlouvy. Má tohle Armáda ČR zapotřebí? Nehledě na to, že jen několik set kilometrů od naší východní hranice zuří válka, kde se vůbec nic neodpouští…

Přečtěte si také