Když je to opravdové

Aby pro své hosty mohla vytvořit pravý český vesnický ráj, Iva Němcová nejdříve musela najít rovnováhu a samu sebe v ráji exotickém.

Nejlepší rozhodnutí často vzejdou z nejtěžších chvil. Ty své si Iva prožila během kariéry v korporátním světě. Tehdy ještě neměla tušení, že o pár let později najde kousek od Prahy klid a perfektní prostor pro vybudování ubytování, které dnes známe jako Apartmány U rybníčku. Hektické pracovní nasazení, nedostatek odpočinku a špatná životospráva si vybraly svou daň na Ivině těle i duchu. Aby si dobila baterky, odjela společně s maminkou na dva týdny na Zanzibar. Po návratu do Česka si však obě časem uvědomily, že je srdce táhne zpět na tropický ostrov. Pronajaly byt a vydaly se za dobrodružstvím zpět na Zanzibar.

Z původních čtrnácti dnů se tak stalo nezapomenutelných sedm měsíců. Během té doby Iva zjistila, co ji opravdu naplňuje a co v životě skutečně potřebuje. Oblíbila si zdravý způsob stravování tamních obyvatel, založený hlavně na čerstvém ovoci a zelenině bez tepelného zpracování. Začala se o tento životní styl více zajímat a zjistila, že se vlastně stravuje v Česku ještě ne tolik rozšířenou formou „raw food“. Začala se cítit mnohem lépe, a to jak po fyzické stránce, tak hlavně po té psychické.

Jen jsme odkryli krásu

Více než půl roku uplynulo jako voda, byl čas vrátit se do Prahy. Plná nové energie a zážitků se Iva pustila do podnikání a otevřela úspěšné Raw Bistro v Dejvicích. A protože si občas potřebovala odpočinout, utíkala o víkendech z velkoměsta. Venkov a příroda ji táhly čím dál víc, a proto se začala poohlížet po chalupě, kterou by koupila a zrekonstruovala. Dům v Kostelci nad Vltavou se stal okamžitě její srdcovkou. Zprvu ji sice odrazovala jeho velikost a nutnost náročné rekonstrukce, ale stále na něj myslela, a dokonce se jí o domě i zdálo, a tak ho druhý den ukázala mamince. Její nadšení a Ivina intuice obě ženy přivedla až na práh secesní venkovské budovy.

„Jakmile jsme vystoupily z auta, hned nás to místo doslova uchvátilo. Dům vypadal úplně jinak než ostatní stavení v okolí. S ničím se nedal srovnat, okouzlily nás pavlače, ochozy, obložení dřevem v kombinaci se secesním stylem. Vše bylo neuvěřitelně zachované, nikdo na to sto let nesáhl. Byl tady i veškerý nábytek a původní vybavení. Tok času jako by se tomuto místu vyhnul, jeho duch byl cítit na každém kroku,“ vzpomíná Iva.

Začala tedy náročná rekonstrukce. Malovalo se, opravovalo, a to s respektem k původním prvkům i secesní architektuře. Majitelka rozhodně nechtěla žádné velké změny. „Jak vždycky říkám, nerekonstruovali jsme, my jsme renovovali. Jen jsme odkryli krásy, co tu vytvořili lidé před námi a co nám tu zanechala histo­rie.“ Těmi lidmi byla rodina Maříkova, podnikatelé a statkáři, kteří původně postavili tento dům jako zájezdní hostinec s velkým sálem s ochozem pro kapelu, divadelním pódiem a výčepem. Dokonce tu hrál soubor Národního divadla.

Dnes tento prostor slouží jako jídelna nebo se zde cvičí jóga během jógových víkendů. Lze si ho pronajmout pro kurzy, školení, teambuildingy či svatby. Ornamenty na zdech jsou původní, Iva je sama pečlivě štětečkem kousek po kousku restaurovala. Na zdech visí původní sto let staré fotografie Maříkových. Dovolená u moře, dobový vůz či luxusní šaty, to vše vás na snímcích přenese do minulosti. Narodil se tu také Čeněk Zíbrt, světoznámý český historik a etnograf, kterého najdete třeba v Ottově slovníku naučném.

Na zámku i u babičky

V půlce léta 2018 se Apartmány U rybníčku otevřely prvním hostům. Rodinná atmosféra, vřelost a pohostinnost majitelů, ale také genius loci jsou příslibem nezapomenutelného a romantického zážitku. „Skleničky, talíře, lžičky, dobové nádobí z první republiky tu zůstaly z původní restaurace po rodině Maříkových. Dokonce i povlečení z kvalitní bavlny tehdejších vyhlášených pražských hotelů. Na některých jsou vyšitá jejich loga, je to kouzelné,“ vysvětluje Iva.

Každá věc, každý kus nábytku ve vás probudí vzpomínku na léto u babičky nebo prababičky. Konejšivý a povědomý pocit rodinného tepla, útulnosti a bezpečí. Krásné jsou tu i podzim a zima, kdy se malebná vesnička pomalu probouzí za rozbřesku, který postupně odkrývá desítky barevných tónů podzimního listí či třpytivé peřiny sněhu. Z pohodlné postele se vám nebude chtít až do chvíle, než vás vyžene hlad a chuť na výbornou domácí snídani. Iva pro vás ráda vedle kontinentální verze připraví i zdravou raw variantu. Zeleninu a bylinky pěstuje na zahradě s přilehlým rybníčkem.

Po snídani doporučujeme vyrazit objevovat krásy okolí. Historické centrum obce je malebné, na pomalé tempo zdejšího života si rychle zvyknete stejně jako na klid a ticho, jež občas přeruší zvon kostela nebo kohout. Nudit se tu rozhodně nebudete. Můžete tu po domluvě absolvovat i originální kurz raw vaření. Iva je v jednom kole, veškeré služby a péči o hosty obstarává sama. V rušné letní sezoně se snídaněmi a úklidem pomáhá kamarádka, která vyznává stejný životní styl. Ruku k dílu podle možností přidá i maminka. Ta Ivu ráda zastoupí, když vás zrovna nemůže přivítat osobně.

V apartmánech najdete veškerý komfort včetně koupelny, kuchyňka je společná na pavlači. Netřeba si na dovolenou balit celou skříň, máte zde možnost vyprání a usušení prádla. Pokud pojedete s početnou rodinou, lze si pronajmout rodinné apartmá až pro osm osob s vlastním vstupem z pavlače. Večer se můžete usadit na zahradě, pozorovat hvězdy a nasávat místní atmosféru, zatímco se vám budou připravovat dobroty na grilu. A skvělá zpráva je, že nemusíte své čtyřnohé přátele nechávat doma, i ti jsou zde vítáni.

Protože Iva má stále v hlavě spoustu plánů, budete se v budoucnu v Apartmánech U rybníčku moct ohřát v příjemné sauně. V plánu je toho více, ale to si zatím majitelka nechává pro sebe. „Moc mě to baví a naplňuje. Naši hosté, dnes už mnohdy i přátelé, nám to oplácejí svou vděčností a hlavně se k nám rádi vracejí. To je pro mě ten největší pohon,“ usmívá se Iva Němcová a dodává: „Někdo říká, že si tady připadá jako na venkovském zámku nebo u babičky. Chtěla jsem poskytnout trochu jiný typ ubytování, něco odlišného. Přeji si, aby se u nás hosté vždy cítili jako doma, aby u nás našli klid, pohodu a hodili starosti všedních dní alespoň na chvíli za hlavu. Chceme dopřát každému, kdo k nám zavítá, původního ducha a energii tohoto místa, které dnes už téměř nikde nezažijí.“

Přečtěte si také