Každodenní „soutěžina“

Napadlo vás někdy, že i soutěžní právo dokáže být fascinující? V podstatě nás provází v naší každodenní rutině, aniž bychom si toho vůbec všimli. Napadne vás při koupi snídaně skokový nárůst ceny másla nebo čokolády? Může se jednat o zakázanou kartelovou dohodu? I nad tím se zamýšlí ve svém článku Vladěna Svobodová, advokátka z JŠK.

Kartelové dohody jsou vlastně nevyčerpatelné téma. Zakázaná protisoutěžní dohoda nemusí mít pouze podobu papírové smlouvy odsouhlasené všemi zúčastněnými. Kartelovou dohodu často uzavřete přes whatsapp, účastí na obchodním jednání nebo jen tím, že neopustíte včas jednání, na kterém se snaží domluvit ceny na příští rok vaši obchodní partneři. Lze ji však uzavřít dokonce i tím, že budete tiše koordinovat jednání dle ostatních účastníků na trhu, jde o tzv. tacitní koluzi.

Myslíte, že si zprávy na whatsappu snadno smažete? Ano, samozřejmě, myslela si to i přední světová společnost International Flavours & Fragrances IFF (Francie), než obdržela před pár týdny rekordní pokutu ze strany Evropské komise ve výši 15 900 000 eur. Jak je známo, za uzavření kartelové dohody padají často milionové i miliardové pokuty, které je společnost povinna zaplatit. Novinkou, která se chystá pro příští rok, ovšem je, že nově budou za tyto kartelové dohody odpovědni vedle samotných společností také manažeři jednotlivých společností, případně jiné osoby účastnící se jednání jako fyzické osoby. Nutné je prokázání úmyslného jednání. Určitě vás na tomto místě automaticky napadne výše případné sankce pro manažery. Návrh zákona počítá s výší finanční pokuty až 10 000 000 Kč a 5letým zákazem činnosti.

Zanikne-li společnost, zbaví se tím povinnosti zaplatit pokutu? Ne tak docela, pokud má společnost právní nástupce, přejde tato povinnost na ně. V poledne si jdete na oběd s obchodním partnerem domluvit podmínky akvizice a radujete se, že vzhledem k nízkým finančním tresholdům se vyhnete kontrole spojení ze strany soutěžního úřadu? Omyl, novinkou příštího roku bude s nejvyšší pravděpodobností zavedení tzv. call-in režimu. To znamená, že soutěžní úřad bude moci zpětně prověřovat fúze či akvizice, přestože nebudou dosahovat potřebných finančních limitů.

Při cestě z práce si ve výlohách prohlížíte luxusní kabelky nebo luxusní šperky. Myslíte si, že výrobce luxusního zboží může omezit možnost svého odběratele stanovit si vlastní prodejní cenu odebraného luxusního zboží? V zásadě ano! Luxusní zboží má totiž výjimku z důvodu zachování si jedinečnosti, luxusnosti a „omezené dostupnosti“. Než dojedete domů, minete klasický billboard s reklamou, o kus dál další reklama, tentokrát na plachtě. Myslíte si, že pronájem těchto reklamních nosičů se bude řídit různými obchodními podmínkami? Vždyť jde minimálně o dva různé materiály! Omyl, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dovodil, že se jedná o tentýž relevantní trh, musíme tedy uplatňovat shodné obchodní podmínky.

Před spaním zkontrolujete účetnictví a zjistíte, že váš velkoobchodní odběratel vám opět neuhradil fakturu za dodávku zeleniny do 30 dnů. Víte, že se může jednat o porušení zákona o významné tržní síle? Zavedení jednotné lhůty splatnosti faktur do 30 dnů je předmětem vyjednávání rovněž na evropské úrovni v podobě často diskutované směrnice o pozdních platbách. Vzhledem k tomu, že se ale evropští zástupci stále nedomluvili na jednotném znění, nelze příliš očekávat v průběhu příštího roku významný posun, ledaže by nastávající polské předsednictví dalo pozdním platbám absolutní prioritu.

V rámci večerního relaxu už nezbývá než si pustit fotbalový zápas. U fotbalu zdánlivě není co řešit, nejde-li ovšem o portugalskou fotbalovou ligu. V období po covidové pandemii totiž uzavřely sportovní kluby dohodu, v jejímž důsledku nemohli být fotbalisté, kteří ukončili s klubem z první nebo druhé portugalské ligy jednostranně smlouvu, zaměstnáni žádným ze zbývajících sportovních klubů účastnících se této zakázané dohody. Šetření portugalského soutěžního úřadu probíhalo 4 roky a poměrně nedávno uzavřelo případ horentní pokutou. Mimochodem, protisoutěžní dohody na trhu práce jsou stále více prioritou soutěžních úřadů v rámci jejich agendy na příští rok. Tento cíl potvrzuje vedle českého úřadu také slovenský, maďarský i polský soutěžní úřad.

A pak se v tom vyznejte. Usínat ale můžete klidněji, díky jednotnému vnitřnímu trhu k nám přece proudí spousta francouzského šampaňského, slovenské borovičky nebo řeckého ouza a od starostí se soutěží máte přece právníky.

JŠK, advokátní kancelář je partnerem magazínu TOP PRÁVNÍ BYZNYS (pdf ke stažení)

Přečtěte si také