Kam směřují chytré hodinky?

Produkt americké značky Garmin nefunguje jen jako prodloužená ruka mobilního telefonu, říká Ivo Steiner, marketingový ředitel společnosti Garmin Czech.

Kategorie spotřební elektroniky, která se nosí na těle, se nazývá „wearables“ neboli „nositelná elektronika“. Jejími nejznámějšími a nej­prodávanějšími produkty jsou chytré hodinky. Americká značka Garmin patří mezi jejich vedoucí světové výrobce. Ivo Steiner, marketingový ředitel společnosti Garmin Czech, hovoří o současném trhu s chytrými hodinkami a jeho budoucím vývoji.

V čem se hodinky Garmin liší od ostatních chytrých hodinek?
Většina výrobců chytrých hodinek současně produkuje mobilní telefony. Americký Garmin nikoli. K výrobě nositelné elektroniky a chytrých hodinek dospěl ze světa outdoorových GPS navigací. Tím se chytré hodinky Garmin liší od těch běžných. Pro značku Garmin je podstatná dlouhá výdrž chytrých hodinek, jejich vysoká odolnost a všestranné sportovní a outdoorové využití.

Americká společnost Garmin, která se zaměřuje na výrobu spotřební elektroniky, sídlí ve městě Olathe ve státě Kansas.

Nač potřebují chytré hodinky dlouhou výdrž? Nestačí je dobíjet jednou denně nebo obden, podobně jako mobilní telefon?
Pro někoho to může být dostatečné, ale chytré hodinky Garmin nefungují jen jako prodloužená ruka mobilního telefonu. Jejich majitelé je pravidelně využívají k měření tréninků a obecně sportovních aktivit. Při podobném záznamu sportovních aktivit hodinky obvykle používají GPS přijímač. Ten má ale vysokou spotřebu energie a podstatně snižuje výdrž baterie. Proto je potřeba mít v délce výdrže rezervu. Trendem posledních let je v oblasti chytrých hodinek také měření a vyhodnocení zdravotních funkcí, přičemž některé z nich vyžadují celodenní, 24hodinové nošení hodinek. Mezi takové funkce patří například měření délky a kvality spánku nebo celodenní vyhodnocení zátěže organismu. Jak je chcete měřit, když máte přes noc chytré hodinky v nabíječce?

Můžete o měření zdravotních funkcí říct něco bližšího?
Samozřejmě. Podobně jako před několika lety zažily chytré hodinky rychlý rozvoj sportovních funkcí, v posledních letech se výrobci zaměřují na zdravotní funkce. Tam je dnes u chytrých hodinek vidět největší pokrok. Na začátku bylo optické měření srdečního tepu ze zápěstí, pak se přidalo měření okysličení krve, variabilita srdečního tepu, změna teplo­ty pokožky, frekvence dýchání nebo například délka a kvalita spánku. Měřených veličin je podstatně více. Jejich vyhodnocením jsou chytré hodinky schopné získávat zajímavé údaje, dokonce svému majiteli pomáhat zlepšit životní styl.

Co v blízké době chystáte?
Ze zdravotních funkcí pracujeme na tom, abychom mohli v Evropě nabídnout v chytrých hodinkách měření EKG. Garmin nabízí měření EKG na americkém trhu, ale do Evropy se tato funkce teprve chystá. Důvodem jsou potřebné certifikace, které jsou v Evropě složitější než například v USA. Horkou novinkou je v této oblasti u Garminu možnost měření krevního tlaku.

Nabízíte měření krevního tlaku pomocí chytrých hodinek?
To bohužel ne. Pro měření krevního tlaku používáme vlastní pažní tlakoměr. Nedávno jsme pro něho pro český trh získali zmíněnou zdravotní certifikaci. Jde o malý, přenosný tlakoměr bez jakýchkoliv drátů a hadiček. Je možné ho brát kamkoli s sebou, a to i když cestujete jen s minimem zavazadel. Tlakoměr dokáže měřené údaje automaticky zapisovat do deníku v naší mobilní aplikaci Garmin Connect, kterou používáme i pro záznam sportovních a zdravotních dat. Zaznamenaná data z aplikace můžete sdílet s rodinou nebo svým lékařem.

Můžete poodhalit něco z budoucnosti chytrých hodinek?
Mluví se o tom, že by nějaký typ nositelné elektroniky, a nemusejí to být nutně chytré hodinky, jak je dnes známe, mohl v budoucnosti sloužit jako diagnostika stavu organismu svého majitele. Chytré hodinky nebo náramek by po celý den zaznamenávaly zdravotní data svého uživatele a při návštěvě lékaře by je pacient odevzdal pro jejich vyčtení. V případě zdravotních problémů by taková data pomohla najít vhodnou léčbu. Moderní chytré hodinky podobně dokonce fungují. Funkce, jako jsou zatížení orga­nismu, Stress Score nebo ukazatel energie, Body Battery, mohou při celodenním nošení chytrých hodinek pomoci včas rozpoznat virózu nebo nadměrnou tréninkovou únavu.

Přečtěte si také