Představte si, že stojíte před důležitým rozhodnutím, jak se co nejlépe zajistit na stáří. Jak se Češi orientují ve finančních otázkách spojených s důchodem a jak se připravují na změny, které je čekají? Tyto otázky byly hlavním tématem konference, na níž byl představen průzkum společnosti Ipsos. Ten ukázal aktuální postoje české veřejnosti k důchodovému systému. Až 84 procent respondentů má pocit, že rozumí, jak současný důchodový systém funguje. Ale když přijde na konkrétní otázky, třeba výpočet důchodu nebo chystané změny, detailní znalost má pouze třetina dotázaných. Patříte mezi ně i vy? „To ukazuje, že lidé sice deklarují, že vědí, ale často jim chybí detailní povědomí,“ vysvětluje Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady. Když dojde na plánované změny důchodového systému, povědomí je ještě nižší – jen 45 procent respondentů tuší, jaké změny se chystají, a pouhých šest procent je schopných je přesně popsat. Jak byste odpověděli vy?
Nedostatečná informovanost
Klíčovým zjištěním průzkumu je, že Češi stále nemají dostatek informací, co je čeká v důchodu – 72 procent se domnívá, že stát neinformuje o reformách dostatečně, a devět z deseti by uvítalo osvětovou kampaň, která by jasně vysvětlila všechny změny. „Představte si… V ideálním světě by měli být lidé proaktivní a sami hledat informace. Ale všichni víme, že to tak není,“ poznamenává ekonomický expert Vladimír Bezděk. Diskuse na konferenci se zaměřila také na to, jak by měla být komunikace vedena – jednoduchým a srozumitelným způsobem, který vysvětlí reformy a jejich dopad na běžného občana.
Nový nástroj
Jedním z velkých témat byl nový produkt pro zajištění na stáří – dlouhodobý investiční produkt (DIP). Tento flexibilní nástroj nabízí možnost upravovat výši příspěvků a vybírat z různých investičních možností – od konzervativních po dynamické. „DIP představuje revoluci v tom, že každý může najít svůj investiční plán, od dluhopisů až po akcie. Je to nástroj, který vám dává svobodu a možnost volby,“ zdůraznil Marek Černoch, výkonný ředitel České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování. Jak by taková volnost ovlivnila vaše rozhodování?
Od zavedení DIP byly sjednány tisíce smluv, pouze společnost Broker Consulting v roli největšího zprostředkovatele a poskytovatele tohoto produktu uzavřela od zavedení DIP již 16 684 smluv a jejich počet stále roste. I když je DIP novým produktem, odborníci věří, že by mohl oslovit širokou skupinu lidí hledajících efektivní způsob spoření na důchod. „A co vy? Klíčem je informovanost – jakmile lidé pochopí, co produkt nabízí a jaké jsou jeho výhody, zájem o něj roste,“ doplňuje Jan Lener z firmy ABC Finančního vzdělávání.
Odpovědnost za důchod
Jednou z hlavních otázek konference bylo, jak Češi přistupují ke svému finančnímu zajištění na stáří. Podle průzkumu si více než dvě třetiny obyvatel na důchod spoří či investuje. Přitom více než sedm z deseti lidí, kteří spoří, pochybuje, zda stát dodrží všechny výhodné podmínky spoření po celou dobu. „Není to jen o důchodu… Lidé si uvědomují, že státní důchod možná nebude stačit a že je potřeba vzít zodpovědnost do vlastních rukou,“ komentoval výsledky Jan Lener.
Nejpopulárnějším produktem sice stále zůstává doplňkové penzijní spoření, ale roste zájem také o další investiční možnosti, jako jsou podílové fondy či dluhopisy. Jedním z doporučení odborníků je začít spořit co nejdříve a systematicky. „Pokud začnete ve 20 letech spořit tři procenta svého příjmu, máte šanci dosáhnout na velmi solidní úspory, které vám zajistí důstojný důchod,“ radí Petr Budinský, prorektor Vysoké školy finanční a správní. Včasné zahájení spoření tak může být klíčem k zajištění finanční stability v důchodovém věku.
V závěru konference zaznělo důležité poselství o osobní odpovědnosti a potřeby aktivního přístupu ke spoření. „Budoucí důchodci by měli být moderní a nezávislí – vědět, jak se správně finančně zajistit, a nebát se hledat nové investiční příležitosti,“ prohlásil Mojmír Hampl.
•