Z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vyplývá, že pouze 40 procent dotázaných firem hodnotí rizika spojená s kybernetickou bezpečností nejméně jednou za čtvrt roku, již téměř třetina se setkala s kyberútokem a z odvětví obchodu dokonce 42 procent firem. V reakci na nárůst kyberútoků a vyvíjející se digitální prostředí vznikl program Kyberobrana.cz, za nímž stojí AMSP ČR a IT společnost inQool. Cílem programu, který vznikl v rámci projektu Rok nové energie 2024 (RNE 2024), je chránit a edukovat malé a střední podniky v Česku v kyberbezpečnosti. Hovoří o něm Pavel Vokáč z AMSP ČR a Tibor Szabó ze společnosti inQool.
Kdy program Kyberobrana.cz vznikl a co k němu AMSP ČR vedlo?
Vokáč: Program vznikl na konci loňského roku. Jeho primární ambicí je pomáhat čelit novým výzvám v kyberbezpečnosti statisícům malých a středních podniků v Česku. Nezvládnutý kyberútok totiž může mít pro podnikatele fatální dopady, čemuž chceme předcházet. Digitální gramotnost velké části malých a středních firem není nejlepší, proto hledáme cesty, jak omezit rizika v jejich podnikání, a kyberbezpečnost je jedním nich.
Co program nabízí?
Vokáč: Budujeme a provozujeme unikátní edukační koncept a platformu v kyberbezpečnosti, aby se zvýšila informovanost a připravenost firem a živnostníků čelit kyberhrozbám. Program zaštítila AMSP ČR, jelikož jde o klíčový prvek projektu Rok nové energie 2024. Hlavním partnerem programu se stala společnost inQool, jejíž výkonný ředitel Tibor Szabó vystupuje na akcích, na nichž předává informace a know-how z kyberbezpečnosti.
Szabó: Program přispívá k budování bezpečného a moderního Česka tím, že chrání a edukuje malé a střední podniky v kyberbezpečnosti, protože patří mezi nejzranitelnější v důsledku malé vyspělosti v IT. Poskytuje jim odborné know-how a připravuje na efektivní obranu před kyberhrozbami. Edukaci v kyberbezpečnosti totiž potřebuje každý. Není nic horšího než zjistit, že se vás týká, až když může být pozdě.
Jak souvisí RNE 2024 s programem Kyberobrana.cz?
Vokáč: RNE 2024 je hlavním letošním projektem AMSP ČR a inspiruje všechny, kteří chtějí posunout své podnikání, vydat se novým směrem a být součástí inovací na trhu. A tou program Kyberobrana.cz je.
Jaká jsou hlavní témata programu Kyberobrana.cz?
Szabó: Edukace v oblasti auditu a řízení rizik, hrozeb souvisejících s umělou inteligencí, penetračních testů, ochrany sítě a provozu, zátěžových testů aplikací a infrastruktury, bezpečnostních operací a auditu dodavatelů. Nabízíme také praktická bezpečnostní školení a pomáháme zájemce nasměrovat i na další školení, přičemž spolupracujeme s dalšími odbornými subjekty.
Považujete AI pro firmy za hrozbu, nebo za příležitost a přínos?
Szabó: O tom jsem přednášel na jedné z akcí, kterých jsem se zúčastnil jako zástupce programu Kyberobrana.cz, konkrétně šlo o AI Open Day, který pořádala AMSP ČR a Evropské centrum pro digitální inovace při ČVUT v Praze. Začal jsem hrozbami, protože si je mnohem méně uvědomujeme. Zaměřil jsem se na hrozby umělé inteligence v oblasti kyberbezpečnosti firem a rozebral například zátěžové útoky, pokročilé sociální inženýrství nebo deepfake videa či fotky.
Co do programu přináší společnost inQool? Proč se stala se jeho součástí, co si od něho slibuje a jaký má pro ni význam?
Szabó: Společnost inQool do programu přináší dlouholeté zkušenosti a odborné znalosti v kyberbezpečnosti. Působíme v segmentu kyberbezpečnosti, která se týká softwarového vybavení, informačních systémů, portálů, mobilních aplikací, obecně digitalizace byznysu i společností. Do programu vstupujeme jako odborný prvek, který se členy i nečleny AMSP ČR konzultuje a radí jim, kde mohou být jejich systémy chybné nebo zastaralé a jak tyto nálezy řešit. Význam kyberbezpečnosti pro tak velkou členskou základnu podnikatelů, jako má AMSP ČR, je pro nás nosným tématem. Jedním z komponentů, na který se mohou členové AMSP ČR v rámci programu Kyberobrana.cz těšit, je mobilní aplikace od společnosti inQool. Slouží jako kontaktní místo a komunikační kanál. Postupně budujeme a plníme edukativním obsahem také portál www.kyberobrana.cz, kde se zaměřujeme na interakci se členy.
Jaké další subjekty podporují program Kyberobrana.cz?
Vokáč: Evropské centrum pro digitální inovace a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, se kterými jsme se zúčastnili akce zaměřené na využití technologických novinek pro efektivní podnikání, tak interaktivního workshopu o různých aspektech AI. Spolupracujeme také s projektem Cybersecurity Innovation Hub.
•