Jak mít energie pod palcem

Mohou dnes firmy ušetřit na energiích? Ano, ale potřebují k tomu ten správný nástroj.

Spousta firem platí za energie víc, než by měly. Řešení je přitom po ruce: služba Energie pod dohledem umí vzdáleně monitorovat firemní spotřebu a v případě nutnosti ji i korigovat. Její výhody představují Milan Švec, technický ředitel společnosti MSTP, a Jiří Zdražil, vedoucí obchodní manažer pro internet věcí z Vodafone Business, kteří na vývoji a poskytování této služby spolupracují.

Pokud chce mít firma přehled o tom, jak je na tom s energiemi, jak jej může získat?

JZ: Chytré technologie nás naštěstí posunuly dopředu a podnikatelé už nemusí pasivně čekat, jaké překvapení uvidí na faktuře. Dnes mají k dispozici jednoduchý nástroj – službu Energie pod dohledem –, která ve firmě může kontinuálně měřit spotřebu elektřiny, vody, plynu, stlačeného vzduchu nebo tepla. Díky tomu je možné vidět, jak na tom firma s energiemi je a kde by se dalo ušetřit.

MŠ: Těch způsobů, jak monitoring spotřeby energií pomáhá, je více. Zaprvé ukazuje spotřebu energií, zadruhé místa, kde ji snížit, a zatřetí umí odhalit různé technické excesy. Třeba když se poškodí zařízení ve výrobě a najednou je tam spotřeba energie mnohonásobně vyšší. Přijde vám notifikace a víte o tom hned.

Stává se často, že si firmy nějakého technického problému nevšimnou?

MŠ: To je bohužel běžné. Pracovali jsme se společnostmi, kterým to trvalo i rok. Něco se změnilo a ony o tom buď nevěděly, nebo neuměly identifikovat, kde se co pokazilo. A pak jim přišlo půlmilionové penále za to, že překročily nasmlouvanou kapacitu energií.

Je těžké z monitoringu informace vyčíst?

JZ: Vůbec ne. Data jsou čitelná a může je vy­užívat více lidí i oddělení najednou. Jak finanční ředitelé, tak například provozní technici. Prostředí se dá jednoduše upravit podle toho, kdo se na informace bude dívat. Služba Energie pod dohledem má dvě varianty, ze kterých si může firma vybrat – verzi Lite a verzi Advanced. Lite se hodí právě pro základní přehled, který využijí například majitelé společnosti.

MŠ: Pro větší společnosti je pak vhodnější verze Advanced, v níž se dá se spotřebou energií pracovat víc. Umožňuje také pokročilé analýzy měrných spotřeb jednotlivých technologií a nasbíraná data slouží i jako podklad pro následné investice.

Dá se nějak vyčíslit návratnost nákladů, které firma do monitoringu spotřeby energií investuje? Kolik procentuálně může ušetřit?

MŠ: To je těžká otázka. V každé firmě je to jiné. Úspora může být až čtyři procenta. Někdy jsou to nižší hodnoty, ale pokud ve firmě platíte za energie tři čtvrtě miliardy, může být i půl procenta spousta peněz. Návratnost většinou přijde do dvou let, pracovali jsme ale i s takovými společnostmi, kde se ušetřilo už po třech měsících.

Pokud se tedy firma pro monitoring spotřeby energií rozhodne, co je potřeba k jeho rozběhnutí?

JZ: Obchodník se nejdřív spojí s firmou a poté si společně definují, co je pro ni v rámci monitoringu energií důležité. Jakmile se dohodneme, spočítáme náklady na instalaci a ty si se zákazníkem schvalujeme. Pak je na řadě technické zprovoznění.

Jak při této činnosti MSTP a Vodafone spolupracují?

JZ: Monitoring spotřeby energií spadá ve Vodafonu pod služby internetu věcí. V monito­rování spotřeby energií vidíme pro firmy obrovský potenciál, k jeho naplnění ale potřebujeme spolehlivého partnera. Milan Švec a společnost MSTP s námi v tomhle ohledu skvěle spolupracují.

MŠ: Se společností Vodafone jsme začali spolupracovat už před několika lety, když o internetu věcí začalo panovat širší povědomí. Vodafone pro monitoring spotřeby energií zajišťuje konektivitu, komunikuje ji a komplexně dodává, my ji jako odborníci na energie přivádíme do praxe.

Přečtěte si také