IT je i pro holky! Cílí na ně nové vzdělávací projekty

Na světě je bezmála miliarda mladých žen a dívek. Každá z nich má své sny a představy o budoucnosti, na rozdíl od mužů však na této cestě čelí více překážkám.

K těm dlouhodobě patří nedostatečný přístup ke vzdělání či oborové stereotypy. Příkladem je odvětví informačních technologií, ve kterém ženy tvoří pouze čtvrtinu. Dívky však mají obrovský talent, s jehož rozvojem proto nyní pomáhají i technologičtí giganti.

Genderové rozdíly jsou patrné ve vzdělávacích institucích i na trhu práce. Ačkoliv podle statistik Eurostatu převažují v přihláškách na vysokou školu ženské zájemkyně o studium, technické obory známé pod zkratkou STEM jsou ženami zastoupeny pouze z jedné třetiny. Tuto životní cestu přitom z velké části ovlivňuje podpora, které se dívkám dostává v průběhu formativních let. Na pomoc proto přichází i lídr ve svém odvětví, společnost Huawei, která dívkám nabízí vzdělávací aktivity pro snadný vstup do světa IT.

„Podpora vzdělávání a rozvoj talentů tvoří jeden z hlavních pilířů našich dobročinných aktivit v České republice. Věříme, že darovat vzdělání je tím nejlepším příspěvkem pro budoucnost Česka,“ říká Dina Mašínová, CSR manažerka české pobočky společnosti Huawei o spolupráci s neziskovou organizací Czechitas, která již sedmým rokem pomáhá zpřístupnit výuku digitálních dovedností hlavně ženám a mladým lidem. V létě Huawei podpořila vzdělávací kempy Czechitas pro dívky se zájmem o IT a začátkem října odstartoval výukový program IT pro středo­školáky.

O vyšší zapojení žen do oboru ICT usiluje Huawei dlouhodobě napříč věkovými skupinami. Příkladem je i vysokoškolský program Seeds for the Future, který měl letos dokonce třetinu absolventek, nebo Women Developers Program, mířící na profesionálky hledající další odborné vzdělání.

Přečtěte si také