Investice do zlata je ochrana proti inflaci

„Finanční trh není bezpečný, je dobré rozložit svůj majetek na více hromádek a jedna má být ze zlata,“ říká předseda představenstva TrustWorthy Investment Holding SE Michal Spurný.

Vaše společnost se věnuje mimo jiné investicím do drahých kovů. Mezi ně patří zlato. Jaké jsou další?
Společnost TrustWorthy Investment ob­choduje a zpracovává drahé kovy – zlato, stříbro, platinu, palladium. Na trhu jsme jediná společnost, která obchoduje s drahými kovy a má vlastní rafinaci. Spustili jsme rafinační linku, kde umíme přepracovat materiál obsahující drahé kovy a následně klientům dodávat slitky z rafinérie, která má světovou certifikaci LBMA. Díky těmto krokům můžeme klientům nabízet jedny z nejlevnějších cen.

Je z nich zlato nejlukrativnější investicí?
Zlato je pojistka, je to ochrana proti inflaci. Když se podíváte na inflační křivku, pak produkty na finančních trzích, jako je penzijní připojištění, životní pojištění a další, mají dost velké problémy, aby měli větší výnos, než je inflace. Zlato má výhodu, že inflační křivku kopíruje, čímž chrání majetek každého majitele. Máme proto i program spoření, kde si lidé mohou ukládat hotovost od 600 korun měsíčně do fyzického zlata, a tím se zajistit na stáří.

Je současná situace vhodná pro investici do zlata?
Inflace jednoznačně říká, že ano. Doporu­čuji zlato nakupovat průběžně. Ideální je spořicí program, který společnost TrustWorthy Investment nabízí. Klienti získávají fyzické zlato nakupované v čase, tím je pro ně cena výhodnější.

Co může investor od takové investice očekávat?
Ochranu proti inflaci. Zajištění svých úspor. Finanční trh není bezpečný, je dobré rozložit svůj majetek na více hromádek a jedna má být ze zlata. Doporučujeme deset až třicet procent, záleží na možnosti klienta. Navíc ukládat peníze pro děti a spořit jim pravidelně každý měsíc je nejideálnější do zlata. Každé dítě raději dostane pár cihliček zlata než peníze, za které si koupí o polovinu méně než dnes.

Existují různé typy investic, respektive do různého typu zlata?
Nákup zlata doporučuji jen ve fyzické podobě. Mít zlato fyzicky doma nebo v trezoru v bance je ideální. Společnost TrustWorthy Investment to umožňuje a poradenství, jež nabízejí její spolupracovníci, je ideální nejen pro každého, kdo má zkušenost se zlatem, ale i pro lidi, kteří s ním teprve začínají.

Jaký je nejčastější způsob či postup investice do zlata?
Každému klientovi nastavujeme individuální přístup, takzvaně ušijeme pro každého nejlepší nabídku, aby byl spokojený, a zlato plnilo v jeho majetku daný cíl. Ve společnosti TrustWorthy Investment se postaráme o všechny, lidé dostanou nabídku, kterou potřebují.

Je při této investici důležitý investiční obnos, respektive od jaké částky se vyplatí?
Doporučujeme majetek rozložit. Mezi deseti až třiceti procenty majetku uložit do komodit, nejlépe zlata. Záleží na možnostech klienta, jakou zvolíme strategii. U spořicího programu, jak jsem již řekl, mohou klienti ukládat do zlata již od 600 korun měsíčně.

Co byste poradil zájemci o investici do zlata, případně do drahých kovů?
Setkat se s proškoleným odborníkem u spo­lečnosti, která s drahými kovy obchoduje na mezinárodní úrovni a je přímo napojená na rafinérie. Společnosti, které nakupují jen z velkoobchodu, mohou mít problém se zpětným odkupem. Ve společnosti TrustWorthy Investment obchodujeme drahé kovy od prestižních rafinérií a umíme je vykoupit v jakékoliv podobě. I šperky nebo drahé kovy, které jsou z elektroniky.

Jaká je budoucnost investic do drahých kovů?
Při aktuální ekonomické situaci je to skoro filozofická otázka. Co se bude dít v ekonomice? Jak se bude vyvíjet inflace? Jak přežije automobilový průmysl? Kolik lidí přijde do konce roku o práci? Znát odpovědi na tyto otázky je nyní v podstatě nereálné. Mít zlato nebo stříbro je bezpečí, pojistka, která ochrání každého do budoucna. Budoucnost je nejistá a v nejistých dobách je zlato vždy pojistkou.

Ovlivnily nepříjemné události po­slední doby nějak směr či aktivity vaší společnosti?
V naší společnosti jsme udělali začátkem letošního roku zásadní změny. Dokončili jsme franšízový koncept s Asociací franšízingu. Pro nás to je významná věc, pracovali jsme na tom skoro rok. Další významný krok, který jsme letos uskutečnili, je spuštění vlastní rafinační linky drahých kovů. Těmito kroky se dostáváme dále v celém projektu, který budujeme. Loňský rok nám ukázal i neefektivní komunikaci ve firmě a to nás vedlo ke zjednodušení struktury.

Přečtěte si také