Investice do nemovitostí se vyplatí i dnes

Průměrná cena apartmánu v Krkonoších je zhruba stejná jako v případě nového bytu v Praze, říká předseda představenstva Premiot Group Ondrej Spodniak.

Co stojí podle vás za tak výrazně zvýšeným zájmem o nemovitosti v horských oblastech?
Jde o přirozený trend – horské oblasti se svou kvalitou a občanskou vybaveností zvedají, a nabízejí tak nejen investiční příležitost, ale i příjemné prostředí, které sami investoři rádi navštěvují.

Nejvýraznější vlna zájemců z poslední doby je tvořena těmi, kteří se snaží reagovat na stav turistického průmyslu po pandemii. Vzhledem k tomu, že se rapidně snížil zájem o rekreační pobyty, předpokládali, že se majitelé nemovitostí dostali do finanční tísně a chtěli majetek prodat. Podle průzkumů se tak ale většinově neděje a k uvedenému řešení se uchylují zejména ti, kteří si před pandemií pořídili větší úvěr.

Kam až dnes vystoupaly ceny nemovitostí v těchto oblastech? Stojí za to tam stále investovat například do apartmánů?
Ceny jednotlivých nemovitostí jsou výrazně ovlivněny jejich lokalitou. Nárůst investic pozorujeme téměř ve všech horských střediscích, ovšem tím nejpopulárnějším jsou v současnosti Krkonoše. Nemovitosti se pak dále zhodnocují i díky rozvoji lyžařských areálů, v řadě oblastí je navíc výstavba nových objektů pozastavena z důvodu uchování životního prostředí, což ceny zvyšuje rychleji než ve městech. Tam totiž stále existuje poten­ciál další výstavby a potažmo i postupného snižování cen na trhu. Průměrná cena apartmánu v Krkonoších přesahuje 100 tisíc korun za metr čtvereční, což je zhruba stejně jako v případě nového bytu v Praze. Rozšiřuje se i trend uzavírání hotelů, jež jsou nahrazovány soukromými apartmány s možností krátkodobých pronájmů.

Vy sami jste připravili velký investiční projekt v Harrachově. O co se konkrétně jedná a v jaké je fázi?
Jde o modernizaci původního ubytovacího zařízení Hotel Karolína v centru Harrachova, kde zároveň proběhne i výstavba nových luxusních pokojů hotelového typu, wellnessu a parkování. Výstavba bude zahájena letos na jaře a dokončení pak plánujeme na rok 2023, přičemž předpokládaný objem investic činí 240 milionů korun. Projekt maximálně zhodnotí celkový potenciál nejen historické budovy, ale celého místa. Dojde jak ke zvýšení kapacity, tak standardů. V současnosti je již více než polovina jednotek prodaná.

Máte i významný projekt na Slovensku v Nízkých Tatrách přímo pod Ďumbierem. V čem je tento projekt výjimečný?
Na Slovensku plánujeme výstavbu komplexu apartmánových domů pod Nízkými Tatrami. Jde o výstavbu na zelené louce, přímo na sjezdovkách – nejbližší z nich se nachází jen 200 metrů od budovy, největší areál v zemi pak deset minut autem. Vznikne zde přes 50 apartmánů, wellness i parkovací stanice. Letos dokon­čujeme projekční práce, příští rok bychom chtěli zahájit výstavbu. Obdobně jako u dalších našich projektů zde využíváme maximální potenciál obnovitelných zdrojů pro vytápění, chlazení, využití odpadních vod, fotovoltaiky a solárního ohřevu.

Jaký vidíte vývoj cen nemovitostí v horských oblastech, ale i obecně v nejbližší bu­doucnosti? Ovlivní události na Ukrajině ceny nemovitostí?
Konflikt na Ukrajině podporuje další růst inflace, což ovlivňuje i cenu nemovitostí. Existují snahy o zmírnění tohoto dopadu pomocí úpravy úrokových sazeb, nicméně očekáváme, že investoři budou chtít diverzifikovat své prostředky a budou se i dále rozhodovat pro uložení peněz do nemovitostí. Ruská invaze navíc ovlivňuje dodavatelské řetězce i ceny energií, což dále zvyšuje náklady a prodlužuje dodávky. Výsledkem tak může být zpomalení či pozastavení výstavby plánovaných projektů, které mohou vést k dalšímu růstu cen. I přes rostoucí tendenci, již pozorujeme v posledních letech, tak bude realitní trh podle odhadů dále zdražovat.

Co byste poradil zájemci o investice v oblasti nemovitostí v současné době?
Investoři si zvykli na to, že nemovitosti byly v posledních letech poměrně jistým způsobem, jak velmi efektivně zhodnotit peníze. Meziročně totiž rostla hodnota nemovitostí zhruba o 10 až 15 procent, a to zejména v Praze. S ohledem na rostoucí ceny je potřeba investice lépe promýšlet – důležité jsou zejména lokalita, dispozice a cena, které indikují, jak bude hodnota nemovitosti růst do budoucna. Vyplatí se také sledovat energetickou udržitelnost domů, jež může na základě zpřísňujících se regulací zajistit stabilní růst hodnoty i při dalších legislativních změnách. Obecně jsou pak nemovitosti i dnes dobrým způsobem, jak stabilně uchovávat majetek a nechat jeho hodnotu dále růst – ceny během posledních čtyř let vzrostly až o polovinu a zvyšování se zatím nezastavuje.

Přečtěte si také