Investice do nemovitostí se vyplatí a jsou stále žádané

Průzkum společnosti Broker Consulting ukázal, že pořídit si byt či dům považuje za výhodné i v dnešní době šest z deseti Čechů. Zájem o ně je přitom dlouhodobý.

Rezidenční nemovitosti představují zajímavou možnost investice. Důvodů, proč se lidé rozhodují právě pro jejich nákup, je mnoho, například kvůli bydlení pro vlastní děti, zabezpečení na stáří nebo možnosti pronájmu, který majitelům přináší další pravidelný příjem.

Výzkum poptávku potvrzuje

Vlastnit nemovitost se vyplatí v každé době. Ani ta současná není výjimkou. Nepřekvapí proto, že zájem o pořízení nemovitostí v české společnosti přetrvává, což potvrdilo lednové šetření agentury Ipsos provedené pro společnost Broker Consulting. Dům či byt si podle průzkumu zvažuje pořídit během dalších pěti let necelá třetina Čechů. O tom, že je investování do realit výhodné, je přesvědčeno šest z deseti obyvatel v tuzemsku. Šetření ukázalo, že nejčastěji jde o lidi s čistým měsíčním příjmem vyšším než 40 tisíc korun. Často jsou mezi zájemci také mladí lidé ve věku do 34 let. Hodnota takového majetku přitom v čase roste. Vzhledem k tomu, že až 80 procent domácí populace má v současnosti částečné obavy z inflace, jsou investice do realit vhodnou formou, jak lze vlastní volné prostředky před znehodnocením ochránit a investovat do dlouhodobého majetku.

Vlastní bydlení převažuje

Nejvíce preferovaným u nás zůstává vlastní bydlení, přestože také v něm dochází ke změnám. Doba prodeje nemovitosti se mnohdy prodlužuje. „Máte-li ale vybraný byt nebo dům, který se vám líbí, splňuje všechny vaše představy a parametry, je za nějakou rozumnou cenu, kterou jste schopní zaplatit, ať už z vlastních prostředků, nebo v kombinaci s hypotečním úvěrem, není čas na cokoliv čekat,“ doporučuje hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák. Jednou z největších společností, které se zaměřují také na oblast realit, je právě Broker Consulting. Díky jejím konzultantům si můžete pořídit jak starší, tak novou nemovitost.

„Největší výhodu mají nyní společnosti, které mohou financovat projekty převážně ze svých zdrojů. Developeři mají díky tomu více času na realizaci i samotný prodej a nemusejí být pod takovým tlakem. Výhodou projektů, které se provádějí nebo plánují pod taktovkou Broker Consulting, je, že jsou převážně financované z vlastních zdrojů, a proto nehrozí rizika ohledně zajištění celkového projektu,“ vysvětluje Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting.

Nájemní bydlení

Někteří z těch, kdo rezidenční nemovitost poptávají, ji plánují následně pronajímat. Takové bydlení často vyhledávají lidé, pro něž je vlastní bydlení cenově či jinak nedostupné. Do toho vstupuje ještě faktor, který pozorujeme zejména od roku 2008 – pomalá nová rezidenční výstavba. K nákupu bytu určeného na pronájem je ale důležité v každém případě přistupovat s rozmyslem. „U koupě nemovitosti pro další pronájem takzvané investiční nemovitosti je zcela klíčové správně počítat. I v současné době vyšších úrokových sazeb může nákup takové nemovitosti být zajímavou investiční alternativou. Potenciální investor by ale neměl zapomínat na rizika spojená s podobnou investicí a potřebu delšího horizontu zhodnocení u takové investice,“ dodává Novák.

Nemovitostní fondy, stabilní investice

Vedle pořízení vlastní nemovitosti jsou možné i jiné způsoby, jak do realit investovat. Řeč je o nemovitostních fondech, v nichž budoucí investoři spatřují hlavní výhody v ochraně finančních prostředků před inflací a celkové stabilitě nástroje. „Investování je během na dlouhou trať, u kterého cílíme na dlouhodobé plnění finančních cílů. Nemovitosti v tomto ohledu nejsou výjimkou. U investic do nemovitostí doporučujeme kvůli možným tržním výkyvům volit horizont pět a více let,“ uvádí investiční analytik Broker Consulting Tadeáš Chmelíček. Obecné povědomí, jak nemovitostní fondy fungují a na co se zaměřují, není mezi lidmi tolik rozšířené. Prokázal to také zmíněný průzkum agentury Ipsos, podle něhož má zkušenost s nemovitostními fondy pouze zhruba každý desátý Čech.

Jednoznačnou výhodou Broker Consulting je, že dělá pro své klienty maximum. U nemovitostí to například znamená, že konzultanti společnosti pečlivě pracují na tom, aby celý proces pořízení bytu či domu proběhl hladce a bez zbytečného stresu. Těm, kteří pro svou nemovitost vhodného zájemce hledají, pomáhá zase s prodejem. Ve stejný čas je zajišťováno také financování. Propojení financí s realitami přináší oboustranně efektivní synergii a především bezprecedentní klientský zážitek.

Přečtěte si také