Insolvenční správce v kauze Mamut odmítl miliardové pohledávky T-Mobile

Insolvenční správce Pavel Fabian, který řeší případ zkrachovalého e-shopu Mamut.cz, popřel pohledávky společnosti T-Mobile ve výši více než tří miliard korun.

Podle nových závažných zjištění část hardwaru, na jehož dodávky se operátor odvolává, pravděpodobně nikdy neexistovala a smlouvy obsahují falešné podpisy. Spor se točí kolem podezřelého zmizení desítek tisíc mobilních telefonů iPhone a souvisejícího příslušenství. Do kauzy se zapojila i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která prověřuje možnou vazbu zaměstnanců T-Mobile na podnikatele Břetislava Janouška. Operátor minulý týden podal na insolvenčního správce trestní oznámení kvůli údajnému ignorování důkazů a nadržování dlužníkovi.

Popření pohledávek T-Mobile ve výši více než tří miliard korun je do značné míry výsledkem nedávných odhalení, o nichž byl insolvenční správce Pavel Fabian informován v uplynulých týdnech. Vyšetřování ukázalo, že značná část diskutovaných zařízení pravděpodobně nikdy fyzicky neexistovala. Zároveň vyšlo najevo, že operátor tato zařízení od svých dodavatelů nikdy oficiálně nepřevzal a nemůže s jistotou potvrdit, zda byla skutečně dodána. T-Mobile se proto dostal do sporu se svými dodavateli, kterým odmítá uhradit jejich pohledávky.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Další pochybnosti vzbuzuje pravost podpisů na smlouvách a předávacích protokolech, údajně uzavřených mezi T-Mobile a společností Mammoth. „T-Mobile odmítá svým dodavatelům zaplatit za dodané zboží, protože zpochybňuje, že by jej skutečně převzal. Zároveň však přihlásil pohledávku za tato údajně dodaná zařízení, což je velmi neobvyklé. Ve sporech se svými dodavateli tvrdí, že zboží nikdy nepřevzal a neví, co bylo dodáváno, protože dodavatelé jej údajně posílali přímo společnosti Mammoth nebo firmám Břetislava Janouška,“ komentuje rozhodnutí insolvenčního správce Jan Charvát, mluvčí společnosti PLUS4U, která Mammoth vlastní. Jejich činnost na nejvyšší úrovni zastřešuje podnikatelské uskupení Unicorn, vlastněné podnikatelem Vladimírem Kovářem.

Rozhodnutí insolvenčního správce přišlo jen několik dní poté, co na něj T-Mobile podal trestní oznámení. Operátor jej obvinil z nadržování společnosti Mammoth a ignorování důležitých důkazů, včetně těch, které sám poskytl. Tisková mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá označila postup insolvenčního správce za účelový a upozornila na jeho údajné vazby na prověřované osoby. Podle ní operátor doložil dostatek relevantních podkladů a jeho pohledávky mají stejný základ jako jiné, které insolvenční správce plně uznal.

„Jakékoli pochybnosti o pravosti smlouvy jsou zcela účelové. Rámcovou smlouvu uzavřenou v roce 2018 až do března 2023 nikdy nikdo nezpochybňoval. Naopak k ní byly postupně uzavřeny dodatky s prokazatelně pravými podpisy, plnění smlouvy bylo opakovaně potvrzováno předávacími protokoly, existuje k němu fotodokumentace i svědectví přebírajících osob,“ sdělila Patricie Šedivá poté, co T-Mobile podal trestní oznámení na Pavla Fabiana. Za paradoxní považuje i skutečnost, že společnosti Mammoth a skupina Unicorn, které z obchodu roky podle účetních závěrek profitovaly, nyní zpochybňují vlastní podpisy na smlouvách.

Postavení T-Mobile v celém insolvenčním řízení však vyvolává řadu otázek. Operátor je jedním ze dvou největších věřitelů zkrachovalého e-shopu Mamut.cz (druhým je J&T Leasing). Právě z tohoto e-shopu mělo za podezřelých okolností zmizet více než 100 tisíc mobilních telefonů iPhone a desítky tisíc kusů příslušenství, zejména sluchátek AirPods. Insolvenční správce proto pohledávky T-Mobile, původně v hodnotě přesahující tři miliardy korun, odmítl s tím, že existují vážné pochybnosti o pravosti podpisů i samotné povaze smluv. Společnost Mammoth navíc uzavření těchto smluv kategoricky popírá.

Zdá se, že značná část hardwaru, na který se smlouvy odkazují, nikdy fyzicky neexistovala. Dokumentace naznačuje, že dodávky zboží byly evidovány na základě smluv a předávacích protokolů s falešnými podpisy. Tato zjištění ukazují na možné zapojení konkrétních zaměstnanců T-Mobile, kteří mají údajně vazby na podnikatele Břetislava Janouška. Jeho aktivity v současnosti vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která jej podezřívá nejen z podvodu, ale i z dalších závažných trestných činů. Pokud by se spojení mezi Janouškem a zaměstnanci T-Mobile potvrdilo, mohlo by to znamenat jasný střet zájmů.

Pochybnosti o existenci pohledávky T-Mobile vyjádřila i společnost J&T Leasing, druhý největší věřitel zkrachovalého e-shopu. Stejně jako zástupci PLUS4U se i její představitelé ptají, kdo a komu ve skutečnosti zboží dodával. Podle forenzních expertů PLUS4U vykazuje dokumentace operátora značné nesrovnalosti – v seznamu identifikátorů zařízení se opakovaně vyskytují stejné unikátní kódy, což naznačuje, že hardware existoval pouze jako účetní položka na papíře. Na základě těchto zjištění PLUS4U tvrdí, že společnost Mammoth se stala obětí podvodu zosnovaného Břetislavem Janouškem a dalšími aktéry.

Přečtěte si také