Inovace budoucnosti? Neviditelný kabel propojuje se světem

Svět technologií se mění raketovým tempem a velcí hráči v oboru už nyní vědí, jak bude vypadat za pět až deset let.

Technologický gigant Huawei dal nedávno na pražském Pankráci nahlédnout pod pokličku svých největších inovací. Ve stylovém kamio­nu v rámci interaktivní výstavy prezentoval no­vinky pro průmyslové partnery i koncové zákazníky, a tak se mohli vedle operátorů přijít pokochat také technologičtí nadšenci. Jaká hlavní lákadla byla k vidění?

Špičková optika

Huawei do Prahy přivezl nejnovější řešení v oblasti 5G a 5.5G sítí, pevného bezdrátového připojení, cloud computingu, zelené energetiky či datových úložišť. Letošní roadshow se nesla v duchu tématu Rozvoj inteligentního světa a chytrými řešeními se to uvnitř kamionu jen hemžilo. Největší ohlas zaznamenal neviditelný internetový kabel, který si zákazník může sám nainstalovat ve své domácnosti. Jde o nenápadný průhledný pásek, který je dokonale ohebný a z jedné strany potažený samolepicí vrstvou. Uvnitř se však skrývá špičková optika, která bez jakýchkoli estetických kompromisů či úprav interiéru může procházet celým bytem či domem. S jeho pomocí tak lze dostat internetové připojení i do vzdálenějších místností bez zbytečného vrtání či speciálních lišt. Takzvané FTTR řešení (Fiber To The Room – optika do místnosti) by se v budoucnu mohlo objevit i na českém trhu.

Sklo, nebo anténa?

S neviditelností šel Huawei ještě dál a vedle kabelu představil v rámci roadshow také neviditelnou anténu. K dispozici jsou hned dva rozdílné modely, a to pro použití ve venkovním prostranství, nebo uvnitř budov. Při pohledu na čirou desku jako ze skla či tvrzeného plastu by zákazníka ani ve snu nenapadlo, že jde o nejmodernější přenosovou technologii. Tento typ antén je minimálně vizuálně rušivý, díky čemuž ho lze nenápadně umístit v rezidenčních čtvrtích nebo historických centrech měst, ale také diskrétně zabudovat například do interiérů obchodních domů, knihoven či hotelů.

Stožáry, které vydrží déle

Když už je řeč o inovativních materiálech, také inženýři v Huawei pracují v souladu s průmyslovými trendy na tom, aby byly technologie lehčí, odolnější a šetrnější k planetě. V útrobách ICT trucku proto společnost předvedla rovněž inovativní materiály pro výstavbu stožárů mobilních vysílačů. Konstrukce ze skleněných vláken – GFRP (Glass Fiber Reinforced Plastics) nabízí řadu výhod oproti tradičně používané oceli, je o 30 až 50 procent lehčí, dvakrát pevnější a nepotřebuje žádnou povrchovou úpravu proti povětrnostním vlivům. Navíc je její životnost až o 50 let delší. Pilotní projekt s konstrukcí stožárů z tohoto materiálu připravuje už nyní jeden z českých operátorů. V příštích letech se proto i u nás máme na co těšit.

Přečtěte si také