Huawei Mobile Broadband Forum 2022: 5G sítě rostou nejrychleji ze všech

Rozvoj telekomunikačních 5G sítí nabral během uplynulých tří let obrátky.

Od prvních komerčních nasazení sítí v roce 2019 hrstkou operátorů jsou k dnešnímu datu po světě rozmístěny více než tři miliony základnových stanic a 5G sítě, které v současné době nabízí více než 230 operátorů, využívá okolo 700 milionů koncových zákazníků. Jaký bude vývoj mobilních sítí do budoucnosti a co mohou přinést koncovým zákazníkům, operátorům a celému telekomunikačnímu sektoru diskutují účastníci 13. ročníku Mobile Broadband Forum (MBBF) v thajském Bangkoku.

„Technologie 5G se rozrůstá mnohem rychleji než jakákoli předchozí generace mobilních sítí,“ prohlásil úvodem současný předseda představenstva společnosti Huawei Ken Chu. „Během pouhých tří let jsme zaznamenali solidní pokrok v zavádění sítí, spotřebitelských službách a průmyslových aplikacích. Všichni bychom měli být hrdí na pokrok, kterého jsme dosáhli.“ I přes současný pozitivní vývoj je však cesta k plně digitalizované společnosti ještě velmi dlouhá. Abychom naplno rozvinuli potenciál nových sítí, Chu zdůraznil, že je zapotřebí vzájemná spolupráce na všech úrovních i expanze do služeb, jako jsou cloud či systémová integrace.

Výhody pro uživatele i operátory

V odvětví telekomunikací doposud stále platí, že většinu příjmů operátora tvoří služby pro koncové zákazníky. Rozšiřující se 5G sítě přináší spotřebitelům výrazně zdokonalený uživatelský zážitek a právě tento zážitek nyní mění chování spotřebitelů – raketově například roste konzumace videí v HD kvalitě. Nové mobilní aplikace, které těží z vyšší rychlosti a nižší latence 5G připojení, zdvojnásobily průměrnou spotřebu dat uživatele a zvyšují operátorům průměrný příjem na uživatele o 20 – 40 %, což přispívá k trvalému růstu výnosů operátorů.

Dalším motorem pro nárůst tržeb jsou 5G aplikace B2B, které zároveň vytvářejí značnou hodnotu v odvětvích, jako jsou ropný a plynárenský průmysl, výroba či doprava. Tyto aplikace pro operátory generují skutečnou komerční hodnotu. V uplynulém roce takto značně profitovali čínští operátoři – díky více než třem tisícům nových průmyslových 5G projektů zvýšili své tržby zhruba o půl miliardy USD. Tyto projekty navíc dále generovaly cca desetinásobek této částky ze souvisejících datových služeb a integrovaných ICT služeb. Sítě 5G umožňují vznik nových scénářů pro poskytování služeb, pro aplikace i obchodní modely a 5G B2B aplikace se tak již brzy mohou stát nejrychleji rostoucím zdrojem příjmů pro poskytovatele připojení.

Důraz na uživatele a implementaci inovací

Chu zdůraznil tři hlavní aspekty, na které je potřeba dbát při snaze zvýšit zisky operátorů a plně využít potenciál nových technologií. Sítě by měly být konstruovány tak, aby se přizpůsobily různým uživatelským potřebám. Toto demonstroval na příkladu čínských operátorů, kteří optimalizovali sítě na sledování populárních online videí prostřednictvím aplikací jako je TikTok. Optimalizací snížili čekání na načtení videa při spuštění o 50 % a zamrzání videí dokonce o 90 %, díky čemuž zlepšili zážitek spotřebitelů natolik, že ve výsledku konzumovali dvakrát více dat.

Podle Chua je dále nutné postupovat vpřed s technologiemi 5.5G, které mají poskytnout 10 Gbps downlink, 1 Gbps uplink, kapacitně zvládat 100 miliard připojení a podporovat chytré sítě. V neposlední řadě je důležité podporovat další inovace, které staví na využití 5G sítí. Díky velké šířce pásma a nízké latenci lze poskytovat zcela nové služby – operátoři mohou jednotlivým spotřebitelům nabízet nové zážitky, jako je rozšířená realita (XR), cloudové hry a rozšířené služby volání, zároveň také mohou poskytovat podnikům komplexnější řešení pro digitální transformaci.

Toto potvrdil také James Čchen, obchodní ředitel divize mobilních sítí Huawei. Nejenže jsou sítě 5G ve srovnání s 4G 10krát rychlejší a poskytují rychlosti vyšší než 1 Gb/s, uživatelé 5G také spotřebují dvakrát více dat než uživatelé 4G – více než 20 GB za měsíc – a očekává se, že toto množství bude nadále růst. Toto podle Čchena vytváří obrovské příležitosti pro operátory zejména v oblastech uživatelského zážitku, internetu věcí (IoT) a průmyslové digitalizace. Navzdory těmto příležitostem je však zavádění 5G sítí v různých zemích stále nekonzistentní. V současnosti je pokrytí 5G dostupné pouze pro 29 % celosvětové populace, tedy mnohem méně než 4G, které pokrývá 92 %. Podle Čchena je k plnému využití potenciálu 5G a dosažení komerčního úspěchu nutné urychlit zavádění sítí nové generace a maximálně využít „každé pásmo, každý hertz a každý watt“.

Přečtěte si také