Název farmy velebí obec, ve které se nachází. Kalhov je malebná vesnička mezi Jihlavou a Humpolcem, kam vás dovede cesta mezi lesy. Bez jejího pitoreskního rázu by byl první dojem z farmy o mnoho ochuzen. Není to však úplně maličká víska, projet ji vám zabere pár minut. Zpomalte a s vypnutou navigací hledejte nápis penzionu na jedné ze zdí domku. Mezitím se vaši spolucestující mohou kochat udržovanými předzahrádkami ostatních chalup, místní kapličkou nebo třeba poli, která na několika místech člení obec. Projíždějte pomalu a zkuste se zorientovat alespoň tak, abyste při jedné z procházek po zdejším okolí věděli, co za čím následuje.
Až se vám podaří Farmu Kalhov najít, pohodlně zaparkujte a vejděte velkými dřevěnými vraty do světa zeleně, dřeva a o kousek dál také hus a několika slepic. Po příjezdu vás uvítá milá majitelka Tamara, jež farmu převzala od rodičů a věnuje jí teď s láskou sobě vlastní veškerý svůj čas. Tedy alespoň ten, který jí po péči o malou dcerku zbývá.
Husí hody vládnou
Rodinná atmosféra tu panuje už léta, vlastně už více než dekádu od doby, kdy Tamařini rodiče domek koupili. Mají chalupu ve vedlejší vesnici, a protože se jim v regionu moc líbilo, rozhodli se tehdy najít ještě další místo, které by přetvořili v malou farmu. A jak sami říkají, „zabavili se tak v důchodu péčí o ni“. V původním plánu byl chov slepic, hus, kuřat a rovněž speciálního plemene chovné drůbeže kvůli prodeji vajec. Z různých důvodů se nakonec rozhodli pro menší počet druhů a zaměřili se výhradně na husy, jež chovají dohromady s pár slepicemi a kuřaty.
Jestli vás zajímá, proč se rozhodli zrovna pro chov hus a organizování husích hodů, je to proto, že jsou Slováci, a vzhledem k tomu, jak silnou mají svatomartinské hody s mladým vínem na východě tradici, dávalo tohle zaměření dokonalý smysl. „Přáli jsme si do Čech přivézt naši podzimní kulinářskou povinnost a pravou ,husacinu‘ dopřát i našim hostům,“ vysvětluje Tamara. Věnovat se svépomocí přípravě jídla bez ubytování a stát se místním hostincem se sezonním zaměřením na husí hody byl původní záměr. K chovu drůbeže tedy časem přibyla malá rodinná restaurace, kde svou roli měl téměř každý z rodinného klanu.
„Slovenská babička posílala vlakem tradiční lokše a my jsme v pátek ujížděli po práci z Prahy na farmu, abychom mohli hostům uvařit, upéct a naservírovat všemožné husí pochoutky,“ vysvětluje Tamařina maminka. Restaurace však ani dnes nefunguje denně, je otevřena pouze na akce, které ohlašují především přes sociální sítě. V létě mívají výjimečně otevřeno i o víkendech a rádi také hostí návštěvníky Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná každý rok a na který se sjíždějí tisíce fanoušků filmu z celé republiky.
Jako doma
Zájem o hody předčil už před lety jakákoli očekávání, a tak se časem majitelé rozhodli prostory rozšířit a umožnit organizovat i oslavy, setkání a firemní akce. Pochopitelně se k takovým večírkům připojila též poptávka po ubytování, proto opravili i další křídlo farmy, aby poskytli možnost přespání všem, kteří po divokém večírku nezvládli dojet nebo dojít domů po svých.
Pokoje ovšem rozhodně nepůsobí provizorně. Jsou vybaveny v moderním minimalistickém stylu, díky němuž vás nebudou rušit zbytečné zdobné prvky ani množství výrazných barev. Základním materiálem je dřevo prostupující celým prostorem a bílá barva, s jejíž pomocí působí ubytování vzdušně a čistě. Veškeré vybavení je laděno do přírodního, venkovského a domáckého stylu, abyste se tu cítili skoro jako doma nebo na chalupě u známých, kteří mají vkus. Ten je tu cítit z každého rohu, a to především proto, že Tamařin manžel je architekt a pod jeho taktovkou vznikají všechny rekonstrukce a všelijaké úpravy. I díky jeho odbornému oku a citu majitelky pro design působí interiéry nadčasově a tak trochu dýchají atmosférou berlínských kaváren.
Když seběhnete z pokoje po schodech, můžete si užít soukromí zahrady, která je obklopena zdmi budovy tak, aby na vás nikdo zvědavě nekoukal. Nádherná je především v létě, když se sluneční paprsky odrážejí o měkký trávník a kamennou zídku. Ale během barevného podzimu, kdy zabaleni v dece nasáváte citelné ochlazení, kterým začíná vonět vzduch, je pobyt na terase také příjemný. A skrze kouzelnou atmosféru a její intenzitu na rustikálním dvorku se dostáváme ke svatebním víkendům, které tady na farmě s nadšením organizují.
Na řadě je svatba
„Postupem času se husí hody zaběhly a my jsme si začali říkat, kam bychom mohli naši farmu posunout dál. A vtom přišla první poptávka na svatbu od rodinného známého,“ vysvětluje majitelka důvod, proč se pustili do tak náročného oboru, jakým je pořádání veselek. První tu zorganizovali před pěti lety a letos by se dalo říct, že už neexistuje žádné přání nevěsty, které by je překvapilo. Velkou výhodou a jedním z důvodů, proč si novomanželé Farmu Kalhov pro svůj nejdůležitější den vybírají, je její lokalita. Pro svatebčany, kteří se sjíždějí z celé republiky, je se svým umístěním ideální. Svolejte všechny do Kalhova a užijte si soukromí, přírodu a úžasnou svatební hostinu.
Že už cítíte vůni pečených husí a vnímáte ticho linoucí se z místní zahrady? Přijeďte na Vysočinu do vesnice, ze které se jen pár kroky dostanete do lesa nebo do další malebné obce. Se vším vám pomůže Tamara, která vás přivítá a poví vám vše potřebné pro to, abyste se u nich měli dobře. Tady anonymní a neosobní přístup nehrozí. I po deseti letech platí, že Farma Kalhov je čistě rodinnou firmou a s vřelostí budou přistupovat i k vám.
•