Hodinové sazby by měly růst alespoň o 20 procent, zní od elity advokacie

Více než 70 procent zástupců největších advokátních kanceláří působících v Česku si myslí, že je třeba zvyšovat hodinové sazby za právní služby. A to ideálně o dvacet i víc procent. Vyplývá to z exkluzivního anonymního průzkumu magazínu TOP PRÁVNÍ BYZNYS mezi třicítkou největších právnických firem na českém trhu. „Hodina advokáta by se měla standardně pohybovat s pásmu čtyř až pěti tisíc korun,“ zní nejčastější odpověď.

„Náš business model umožňuje jít s lokální prací cenově dolů a můžeme dělat věci se ztrátou,“ řekl v letní podcastové sérii Best Lawyers na portálu Info.cz vedoucí partner advokátní kanceláře Dentons Petr Zákoucký a opět tím vyvolal vlnu debat o tom, jestli se z hlediska hodinových sazeb elitních advokátů nedrží největší právnické firmy u nás v šachu. O tom, že nejsou sazby dobře nastaveny a bylo by je potřeba zvednout, se hovoří již několik posledních let. Jaká je ale realita?

„Podle našeho názoru je zvýšení potřebné, neboť sazby v Česku jsou nejnižší v celém regionu střední a východní Evropy. Vyšší sazby mají i kolegové ze Slovenska,“ píše jedna z advokátních kanceláří v rámci průzkumu týdeníku Euro a další dodává, že „český trh je pokřivený dumpingovými cenami“. Podle jiné advokátní kanceláře je růst cen více než vhodný i vzhledem k inflaci. „Je zde mimo jiné i tlak na náklady za naše právníky. Ceny se zatím držely dlouhodobě stále stejně vysoko, respektive dokonce trochu klesaly. Jsme nuceni je zvyšovat. Uvidíme, co nám konkurenční boj dovolí,“ píše v dotazníku.

                        

Na zvýšení se shodlo více než 70 procent oslovených kanceláří. Nejčastěji zmiňovali růst alespoň o 20 procent s výslednou sazbou mezi čtyřmi a pěti tisíci. „Tak, abychom se alespoň vyrovnali ostatním zemím střední a východní Evropy,“ zní jedna z odpovědí. Další se nebojí jít ještě o krok dál. „Sazby pro poradenství typu, které poskytují kanceláře ‚velké advokacie‘ v Praze, nemůžou být pod 200 eur na hodinu,“ uvádí.

Najdou se ale i tací, kteří v anonymním dotazníku růst sazeb nepodpořili. „Problém není v ceně, ale v rentabilitě advokátních kanceláří,“ zní jedna z odpovědí. Podle jiné je „spíše než plošné zvýšení hodinových sazeb vhodné ostřejší rozlišení cen podle typu agend, komplexnosti právních řešení a seniority advokátů“.

Některé advokátní kancléře popsaly, že již dnes hodinové sazby přiměřeně zvyšují tam, kde to je potřebné a únosné pro klienty. No a našly se i takové, které v to, že se podaří trhu navýšení sazeb, moc nevěří. „Bylo by samozřejmě hezké, kdyby se nám podařilo promítnout inflaci do odměny za naši práci. Nicméně realita je jinde. Vzhledem ke konkurenci si nedovolíte předkládat cenové nabídky, které jsou mimo realitu,“ píše v průzkumu jedna z oslovených kanceláří.

O kolik procent by se měla zvýšit hodinová sazba? A jak vysoká by měla být hodinová sazba advokáta? I to popisuje magazín TOP PRÁVNÍ BYZNYS, který získáte od 28. 11. společně s týdeníkem Euro jako předplatitelé nebo u prodejců tiskovin. Digitální verzi je možné získat zdarma vyplněním níže uvedeného formuláře.

Přečtěte si také