Globální inovace z Prahy: 20 let růstu a podpory energetické transformace

Společnost ExxonMobil slaví 20. výročí svého pražského byznys centra a zamýšlí se nad jeho růstem. Hesham ElAmroussy, lead country manager and managing director ExxonMobil Czech Republic, hovoří o vývoji centra, strategickém zaměření firmy a zásadní potřebě Evropy zvýšit svou konkurenceschopnost, aby přilákala investice a podpořila energetickou transformaci.

ExxonMobil má v Česku dlouhou historii. Letos navíc slaví významné výročí. Jak hodnotíte vývoj za posledních 20 let?

Kořeny ExxonMobilu v Česku sahají až do první republiky, více než sto let nazpět. Naše působení se časem rozvíjelo a v roce 2004 vzniklo současné Prague Global Business Center. V průběhu let se toto centrum rozšířilo jak počtem talentovaných lidí, tak obchodních funkcí, a především pracovních pozic. Posledních několik let představovalo bod zlomu, kdy byly v Praze otevřeny stovky pozic. Tento posun proměnil českou pobočku ExxonMobilu ve strategický hub. Dnes je domovem pro více než 1 200 talentů asi 85 národností. Letos s hrdostí oslavujeme 20 let poskytování služeb a zvyšování hodnoty v rámci globálních operací ExxonMobilu. Naše Prague Global Business Center podporuje inovace spoluprací v inspirativním prostředí. Klíčovou roli hraje neustálé vzdělávání, přístup k moderním technologiím a podpora kreativního řešení problémů.

Můžete poskytnout přehled o globálních operacích ExxonMobilu a jeho současném strategickém zaměření, zejména pokud jde o energetické potřeby a snižování emisí?

Společnost ExxonMobil je globálním lídrem v energetickém odvětví a spravuje rozsáhlé portfolio zdrojů. Jako jedna z největších integrovaných firem v oblasti paliv, maziv a chemikálií působí v mnoha zemích světa a poskytuje spolehlivá a cenově dostupná energetická řešení. V současnosti se zaměřujeme na plnění obou stran rovnice, kterou nazýváme „a“: uspokojování potřeb společnosti v oblasti energie a základních produktů a snižování emisí. ExxonMobil v letech 2022 až 2027 usiluje o celosvětové investice do snižování emisí ve výši více než 20 miliard dolarů.

Zaměřme se na Evropu. Jaké konkrétní kroky podniká společnost ExxonMobil na podporu energetické transformace na starém kontinentě?

V Evropě působíme již více než 135 let. Jen za posledních deset let jsme zde investovali více než 20 miliard dolarů. Našich 12 tisíc evropských zaměstnanců dodává spotřebitelům a podnikům v celé Evropě energii pro každodenní život a chemikálie, které umožňují výrobu produktů každodenního užívání. Evropská unie si klade za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 a zajistit prosperitu svým občanům a my se snažíme tyto ambice podpořit. Usilujeme o nulové emise skleníkových plynů Scope 1 a Scope 2 z námi provozovaných zařízení do roku 2050. Všechny hlavní evropské výrobní závody ExxonMobilu mají plán, jak tohoto cíle dosáhnout. Několik našich rafinérií patří mezi deset procent energeticky nejefektivnějších zařízení v Evropě. Naše společnost a průmysl mohou hrát roli v energetické transformaci. K tomu však potřebujeme, aby se Evropa nejprve zaměřila na obnovu své konkurenceschopnosti.

Zdůraznil jste konkurenceschopnost EU. Co nejvíce brání investicím v Evropě? Jaké změny by byly pro ExxonMobil zásadní?

Jak je uvedeno v nedávné Draghiho zprávě, EU v konkurenceschopnosti zaostává a hrozí, že její průmysl bude oslaben, nebo dokonce trvale poškozen. To by mohlo podkopat základy, na nichž byla EU vybudována.

Podle mého názoru bude pro to, aby se Evropa stala atraktivnější pro investice, nezbytné učinit čtyři kroky: za prvé snížit regulační zátě- že – zjednodušit pravidla a omezit byrokracii spoluprací vlád a průmyslu za účelem rychlých a efektivních výsledků; za druhé přijmout technologicky neutrální politiky – podporovat technologická řešení, která budou klíčová pro energetickou transformaci; za třetí zavést tržní mechanismy – podporovat inovace a hospodářskou soutěž tržními silami a za čtvrté podporovat oběhové hospodářství – podporovat technologie, jako je recyklace chemických látek, s cílem rozvoje oběhového hospodářství.

Můžete uvést politiky, které by měly největší dopad na zvýšení atraktivity a konkurenceschopnosti Evropy?

Domnívám se, že směrnice o podnikovém řízení v oblasti udržitelnosti (CSDDD) dále oslabí schopnost EU přilákat potřebné investice pro klimatické a ekonomické cíle. Proto bychom uvítali přehodnocení návrhu směrnice CSDDD, aby byly zohledněny zásadní připomínky průmyslu a členských států EU. Dalším klíčovým bodem je předvídatelné a stabilní daňové prostředí, které je nezbytné pro zvažování budoucích investic. Podniky potřebují mít jistotu, že Evropa nabízí stabilní a předvídatelné investiční prostředí, zejména pokud chtějí přilákat miliardové investice na podporu energetické transformace. Nepředvídatelná a retroaktivní daňová opatření, jako jsou neočekávané daně ze zisku, mohou odradit desítky miliard investic do energetického odvětví v Evropě. Je čas jednat. Evropa má vůli a know-how vést energetickou transformaci, ale samotný potenciál nestačí. Pro urychlení energetické transformace budou klíčové meziodvětvová spolupráce a podpora všech členských států EU.

Přečtěte si také