Fondu Accolade se loni dařilo i v náročných podmínkách. Hodnota portfolia vzrostla na 36 mld. Kč

Hodnota portfolia fondu Accolade Industrial Fund, který založila skupina Accolade Milana Kratiny a Zdeňka Šoustala, dosáhla loni 1,5 miliardy eur, v přepočtu 36 miliard korun. Jeho výnos z inkasovaného nájemného stoupl o 5,3 procenta na 85 milionů eur, což jsou asi dvě miliardy korun. V minulém roce dosáhl eurového výnosu 9,33 procenta a v korunách 8,49 procenta.

„Na trhu je stále nedostatek skladovacích a výrobních prostor. Neustále se na nás obrací klienti z řad logistických a výrobních společností, ale také e-commerce. Přestože analýzy ukazují mírný meziroční pokles kondice v této oblasti, na zájmu to nepociťujeme,“ řekl Kratina.

V Česku je nízká neobsazenost průmyslových parků, která podle dat Industrial Research Forum (IRF) koncem loňského roku dosáhla v Česku 1,18 procenta a v Praze a okolí byla skoro nulová. Díky tomu a inflačním doložkám rostly nájmy. I přesto jsou všechny podle Kratiny v parcích fondu zaplacené a prostory jsou až na jednu výjimku v Polsku zcela obsazené.

Fond letos plánuje rozšířit portfolio o další nemovitosti i v zahraničí. Aktuálně do fondu přibyl první španělský objekt poblíž Sevilly. Kratina uvedl, že díky výrazně vyšším novým nájmům se bude dařit držet hodnoty nemovitostí ve stávajícím portfoliu. „Mohlo by nám to přinést další akviziční příležitosti s vyšším výnosem než v roce 2021 a v části roku 2022,“ odhaduje Kratina.

Accolade Industrial Fund byl založen skupinou Accolade v roce 2014 a je určen kvalifikovaným investorům, kterých je aktuálně přes 3000. V současnosti vlastní 29 průmyslových parků s 98 nájemci v České republice, Polsku, Německu, na Slovenku a ve Španělsku. Pronajímatelná plocha všech nemovitostí čítá více než 1,6 milionu metrů čtverečních.

Přečtěte si také