Firmy dnes hledají, jak ušetřit na energiích

Zájem o naše úsporná řešení v posledních měsících výrazně stoupl. Klienti i oceňují, že dokážeme projekty realizovat ještě v tomto roce, říká Vladimír Hanák, manažer obchodního rozvoje skupiny Veolia Energie.

Začínají již firmy pociťovat neustálé zdražování energií?
Řekl bych, že velmi silně. Denně vyřídíme desítku telefonů, kde nejenom zástupci firem, ale také obcí či zdravotnických zařízení poptávají aplikace, které by jim snížily výdaje za energie. Nejčastěji se rozhodnou pro výměnu osvětlení nebo pořízení fotovoltaické elektrárny. Pro maximální úsporu je ale ideální obě úsporná opatření zkombinovat.

Firmy si poměrně dost stěžují na dlouhé lhůty při realizaci projektů…
Ano, vzhledem k vývoji situace na trhu se investoři často obávají, že realizace jejich objednávek se uskuteční až v příštím roce. Výhodou spolupráce s Veolií je, že máme široké portfolio partnerů a také dostatek vlastních kapacit, díky kterým můžeme oproti konkurenci zakázky provést ještě v průběhu letošního roku.

Zmínil jste, že zákazníci v poslední době poptávají výměnu svítidel. Pro koho je vhodná?
Výměna svítidel je vhodná vlastně pro každého, kdo chce ušetřit na nákladech na svícení. Úspora je dána stávající světelnou soustavou a hodinami svícení. Standardně ale dosahujeme úspory od 57 do 88 procent na svícení. Soustředíme se hlavně na průmyslové aplikace – tedy na skladové a výrobní prostory. Výměnu osvětlení však aplikujeme i na administrativní budovy, školy, školky, sportovní areály či venkovní osvětlení. Nejčastěji měníme stará sodíková svítidla na závěsném systému za úsporná LED svítidla. V některých prostorách stačí dodržet světelné body a vyměnit původní svítidla za nová. Můžeme však narazit na to, že svítidla byla kdysi instalována příliš blízko sebe, protože sodíkové lampy neměly takový světelný dosah. My však světelně technickým výpočtem ověříme, že rovnoměrného osvětlení docílíme i s mnohem menším počtem svítidel při dodržení všech stávajících hygienických norem. Samozřejmě je velmi důležitá zvolená optika svítidel. Klient si pak může sám vybrat, kterou variantu umístění preferuje. Samotný projekt většinou realizujeme na klíč, zajistíme i demontáž původních technologií včetně začistění stropu a také odvoz a ekologickou likvidaci původního osvětlení či stavebního materiálu.

Jaké další výhody kromě nižší spotřeby mají zmiňované LED technologie?
Obrovskou výhodou je, že si můžeme hrát s opti­kou světla. Dokážeme nastavit vyzařovací úhel svítidla, což nám umožní, aby bylo světlo rovnoměrně nalité do celého prostoru. Investor si také může definovat, která místa ve výrobě potřebuje více osvětlit. Obvykle se jedná například o místo kontroly kvality. Dobře osvětlené kontrolní místo dokáže výrazně snížit zmetkovitost výroby, což přináší další, v samotném projektu nevyčíslené úspory.

Dokážou současné inovativní technologie výrobním či vývojovým provozům nabídnout ještě něco?
Velkým tématem je dnes teplota chromatičnosti neboli barevná teplota. Světlo se může pohybovat od teplého, které má 2 300 kelvinů, až po studené s hodnotou 6 000 kelvinů. Pro daný objekt dokážeme vybrat to nejlepší osvětlení. Například u venkovního osvětlení je vhodné použít žlutou barvu, protože není tak agresivní pro přírodu. Při tomto světle je příroda, zejména hmyz a ptáci, schopna „jít spát“. U interiérového osvětlení představuje zvláštní kategorii biodynamické osvětlení, jež mění teplotu chromatičnosti v čase a navodí tu správnou domácí atmosféru třeba pro chvíle odpočinku. Umíme však také zajistit nejmodernější prokognitivní osvětlení, které je identické s denním světlem, a to i v azurové složce. Takto vyvážené osvětlení má prokázaný vliv na lidskou psychiku, biologický rytmus, a dokonce dokáže zmírňovat věkem podmíněnou makulární degeneraci očí, a to díky červené složce světla. Za zmínku v tomto případě určitě stojí, že se jedná o český patent.

Lze vyměnit osvětlení tak, aby nebyla narušena plynulost výroby?
Úpravy děláme vždy tak, abychom výrobu nenarušili. Zvládneme se pružně přizpůsobit harmonogramu práce v dané firmě. Pokud například víme, že výroba skončí ve dvě hodiny ráno a pokračovat bude až od šesti, využijeme tyto čtyři hodiny k výměně stropních svítidel. Jsme také schopni posouvat se po hale ve chvílích, kdy bude na daném místě výroba utlumena.

Dalším z řešení, která nabízíte, je fotovoltaická elektrárna. Co je pro její zřízení nezbytné?
Protože se panely umisťují převážně na střechu, je nutný posudek statika, že střecha budovy panely unese. Pro rozhodování je důležitý také sklon střechy a její orientace. Zatímco u ploché střechy není problém nasměrovat panely ke slunci, u šikmé je potřeba umístit je na jižní stranu.

Přicházejí už i do oblasti fotovoltaiky nové trendy?
Také fotovoltaika se stále zdokonaluje. Nabízíme například panely, které umí fotovoltaické články směřovat za sluncem, po celý den tedy kopírují jeho dráhu, a mají tak vyšší účinnost výroby energie. Existují i oboustranné panely, jež se instalují na střechu na speciální fólii, která odráží dopadající sluneční záření. I toto řešení navyšuje výkon celé elektrárny. Panely už ale nemusí být pouze na střeše, lze je instalovat svisle přímo na fasádu. Hudbou budoucnosti pak může být agrofotovoltaika osazená na zemědělské půdě nebo hydrofotovoltaika. Všechny tyto novinky jsme schopni do návrhu projektu zahrnout, protože spolupracujeme s desítkou největších světových výrobců fotovoltaických panelů.

Jak je to s financováním těchto úsporných projektů?
Při výměně osvětlení se stále častěji uplatňují takzvané energetické služby s garantovanou úsporou, známé pod zkratkou EPC. Výhodou tohoto způsobu řešení je, že investice jsou spláceny přímo z ušetřených peněz a dodavatel za dosažení úspor smluvně ručí. Podnik se tak vyhne velké jednorázové investici, kterou by musel pokrýt například úvěrem. Na novou fotovoltaickou elektrárnu zase lze využít dotační program Národní plán obnovy, který pokryje až 35 procent způsobilých nákladů a k tomu 50 procent nákladů na bateriové úložiště. Z naší zkušenosti však víme, že pro menší projekty se žádat o dotaci nevyplatí, protože náklady spojené se samotnou žádostí by mohly převýšit poskytnutou dotaci. Navíc dlouhé čekání na vyplacení dotace může zbrzdit realizaci stavby. Klientovi jsme samozřejmě schopni přímo na míru vypracovat přehled dotačních možností a zároveň analýzu s doporučením, zda se mu vyplatí o dotaci žádat.

Které další služby v rámci projektu nabízíte?
Poskytujeme vlastně celé řešení projektu na klíč. Pomůžeme dát dohromady podklady pro výpočet úspory a návrh provedení, vytvoříme dokumenty pro stavební povolení, pomůžeme s připojením do sítě a schválením od hasičů. Samozřejmě poskytujeme i pozáruční servis, nebo dokonce energetický management, tedy správu celého zařízení. Naší velkou výhodou je, že máme stabilní tým odborníků i montážníků, takže u nás nevznikají při realizaci projektu zbytečné časové prodlevy.

Přečtěte si také