Firmám šetří energie, investory láká do zeleného fondu. Společnost KOOR expanduje do Česka

Díky poptávce po energeticky úsporných opatřeních má společnost KOOR tolik zakázek, že si založila vlastní investiční fond, aby se mohla rychleji rozvíjet, říká spoluzakladatel společnosti a zároveň její ředitel pro strategii a rozvoj Milan Orlovský. Zmiňuje, že ESG SICAV fond umožní investorům podílet se na zelenosti. V rozhovoru se věnuje také růstu firmy nebo ESG certifikaci, kterou KOOR absolvoval.

Vaše firma je první z energetického sektoru na Slovensku, která prošla ratingem ESG, a to dobrovolně, i když to od vás legislativa nevyžaduje. Proč?
Vizí naší firmy je: zeleno, sociálne, digitálne. Aplikujeme to na naše projekty, ale také na chod firmy. Bylo pro nás tedy přirozené absolvovat rating ESG. Získali jsme stříbrnou medaili a zařadili jsme se tak mezi 25 procent firem s nejlepším výsledkem v energetickém sektoru hodnocených společností EcoVadis v daném roce. Evropská legislativa zdůrazňuje zodpovědnost firem za trvale udržitelný rozvoj, brzy bude pro společnosti působící v rámci EU, které jsou na burze, toto tzv. ESG nefinanční reportování povinné. Stejně to čeká i všechny firmy s tržbami nad 40 milionů eur, aktivy nad 20 milionů eur nebo zaměstnávající více než 250 lidí. Nám záleží na ESG atributech roky, proto jsme se rozhodli pro rating jako jedna z prvních firem na Slovensku.

ESG je zkratka, která se stále častěji objevuje v komunikaci například bank a firem, ale její význam mnohým ještě není znám. Co se skrývá za touto zkratkou?
ESG – Environmental, Social, Governance – tedy životní prostředí, sociální aspekt, podnikové řízení. Při ratingu je tedy třeba zdokladovat například množství vyprodukovaného CO2, sociální podpůrné mechanismy a péči o zaměstnance, vliv na region, ve kterém firma působí, či způsob účinného ohlašování korupce v podniku.

Máte stříbrnou medaili, rating ESG pro vás skončil skvěle. Co vám to přineslo v praxi?
Především umíme zelenost firmy na rozdíl od mnoha jiných doložit na základě taxonomie, nejen deklarativně. Dále je to v souvislosti s naším ESG SICAV fondem pro investory garance udržitelnosti a jistého výnosu. Pokud vás globální společnost, jako je EcoVadis, vyhodnotí a zařadí mezi čtvrtinu nejlépe hodnocených firem v sektoru v daném roce, investorům to dává jasný obraz o firmě a jejím směřování. Zdokladovatelný obraz. Ratingem chceme srozumitelně a přesvědčivě komunikovat, že jsme zelení, sociální a digitální, a to zejména pro finanční sektor, který ESG tématu dobře rozumí.

Zelené firmy, zelené fondy, zelené úvěry, zelené energie… Jak se v tom vlastně vyznat?
Zelenost je dnes potřebná a také moderní. Pro mnohé je to ovšem jen marketingové lákadlo. Zelenost je v mnoha případech jen deklarativní, nedá se zdokladovat, kvantifikovat. Právě rating ESG a jeho výsledek je jasným obrazem toho, do jaké míry je firma zelená. Všechny naše projekty jsou zaměřeny na zelenou energii a úspory energie. V loňském roce jsme našim klientům snížili produkci CO2 o více než 7 500 tun. Masivní nárůst zájmu o naše služby si vyžádal, abychom hledali nové zdroje financování. Založili jsme fond, jehož prostřednictvím se mohou investoři podílet na naší zelenosti.

Nechte si zaslat magazín TOP UDRŽITELNÝ BYZNYS v digitální podobě zdarma, a to na odkazu ZDE.

Přečtěte si také